Data modyfikacji:

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci – jakie ćwiczenia ruchowe dla dzieci wykonać?

Ruch jest niezwykle istotną częścią codzienności młodego człowieka, wpływa pozytywnie na stan zdrowia i pomaga w efektywnej nauce. Przedszkolaki i dzieci szkolne powinny uprawiać sport o dużej i średniej intensywności nawet kilka godzin dziennie. Niestety, w dzisiejszych czasach często nie mają zapewnionej odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni starać się o to, by mobilizować do jej podejmowania. Jakie ćwiczenia ruchowe dla dzieci są najlepsze?
Ćwiczenia ruchowe dla dzieci – jakie ćwiczenia ruchowe dla dzieci wykonać?

Dlaczego ćwiczenia ruchowe dla dzieci są tak ważne?

Kiedy spojrzysz na Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, u jej podstaw zobaczysz aktywność fizyczną. Dlaczego ćwiczenia ruchowe dla dzieci są tak ważne?
  • Stymulują zdrowy wzrost ciała.
  • Pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała.
  • Uczą koordynacji.
  • Umożliwiają rozwój szybkości, wytrzymałości i gibkości.
  • Wpływają pozytywnie na szybkość przyjmowania nowych informacji i przetwarzania ich.
  • Kształtują charakter – uczą wytrwałości, pokonywania trudności i mierzenia się z porażką.
  • Pomagają rozładować napięcie emocjonalne.
  • Neutralizują negatywny wpływ częstego siedzenia w szkole i w domu.
  • Sprzyjają właściwemu rozwojowi układu ruchu oraz układu sercowo-naczyniowego.
  • Wpływają pozytywnie na rozwój społeczny.

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu

Uprawianie sportu na łonie natury jest najlepsze, co możesz zaoferować sobie i dziecku. Szczególnie jeśli mieszkacie w niewielkim mieszkaniu, może wam brakować przestrzeni do swobodnej aktywności. Ćwiczenia ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu mogą wyglądać bardzo różnie, w zależności od pory roku, ale też temperamentu i upodobań maluchów. Nawet zwyczajny spacer po lesie czy plaży przynosi ogromne korzyści dla zdrowia. Ważne jest jednak proponowanie różnych aktywności, żeby zapewnić wszechstronny rozwój młodego organizmu.
Idealnym sportem dla dzieci jest jazda na rowerze – lista zalet tej formy aktywności jest bardzo długa, ponadto maluchy ją uwielbiają. Możecie jeździć na wspólne wycieczki już ze starszym przedszkolakiem. Rowery to nie tylko rozwijanie mięśni i wytrzymałości, ale też nauka szybkiego reagowania, ćwiczenie równowagi i koncentracji, jazda wpływa również na pewność siebie.
Jakie jeszcze ćwiczenia ruchowe dla dzieci możesz zaproponować na łonie natury? Jogging lub zabawę w berka, pokonywanie naturalnego toru przeszkód, jazdę na hulajnodze, rolki, zabawę w chowanego, grę w piłkę lub w klasy czy pływanie. Odwiedzajcie jak najczęściej różne place zabaw, a od czasu do czasu parki linowe, jeśli tylko macie do nich dostęp w swojej okolicy. Zimą nie może oczywiście zabraknąć wyjść na sanki, ale bardzo rozwijająca jest również jazda na łyżwach i nartach.

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci – mały sportowiec w domu

Chociaż nie ma złej pogody na spacer i aktywność na zewnątrz, czasami chcemy zostać z dzieckiem w domu. Niespożytą energię trzeba jednak wykorzystać, a nie każdy ma możliwość zamontowania w domu miniplacu zabaw, huśtawki lub drabinek, które są bardzo przydatne.
Jakie ćwiczenia ruchowe dla dzieci w domu można zaproponować? Zależy to oczywiście od ilości wolnej przestrzeni i dostępnych sprzętów. Pomysłem, który sprawdza się zawsze, są domowe tory przeszkód, które można zbudować właściwie z wszystkiego – poduszek, mebli, koszy, a nawet sznurków czy taśmy malarskiej. Żeby zaangażować dzieci w aktywność w domu, warto zaopatrzyć się też w woreczki gimnastyczne, tunel, piłki, pachołki i dyski równoważne. Większym wydatkiem będzie z kolei deska do balansowania lub bujak, sprzęty te są jednak warte zakupu, ponieważ dzięki nim możesz zaproponować jeszcze ciekawsze ćwiczenia ruchowe dla dzieci.
Nawet jeśli wydaje ci się, że nie masz w domu nic ciekawego, co mogłoby urozmaicić wasz trening, do prostych ćwiczeń ruchowych nie będziesz potrzebować dodatkowych akcesoriów. Tradycyjna gimnastyka pokazana w formie zabawy może wejść do waszej codzienności na stałe. Ćwiczcie rano lub po południu, a tuż przed snem możesz zaproponować trening wyciszający z nauką głębokiego oddychania i prostymi elementami jogi.

Ćwiczenia ruchowe dla przedszkolaków

Dzieci spędzają czasami w przedszkolu niemal cały dzień, więc ciężar odpowiedzialności za rozwój fizyczny w dużej mierze spoczywa na opiekunach i nauczycielach. W niektórych placówkach z powodzeniem wprowadzono ćwiczenia poranne w przedszkolu, które pomagają się rozruszać, poprawić nastrój i budują zdrowe nawyki związane z regularnym uprawianiem sportu. Nie muszą to być skomplikowane treningi, wystarczą proste ćwiczenia ruchowe powtarzane systematycznie, by poprawić elastyczność mięśni i wpłynąć pozytywnie na postawę ciała i ogólny stan zdrowia młodego organizmu.
Jeśli jesteś rodzicem dziecka przedszkolnego, możesz porozmawiać z dyrekcją o swoich pomysłach zwiększenia roli aktywności w codzienności dzieci. Placówka ma zwykle dużą salę, którą może wykorzystać do zabaw ruchowych, oraz możliwość zakupu prostego sprzętu sportowego. Nauczyciele mogą też poprowadzić zajęcia z tańca, które są kochane przez najmłodszych.

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci z autyzmem

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci muszą być oczywiście dostosowane do ich możliwości. Jeśli pod twoją opieką znajduje się dziecko z autyzmem, aktywność musi być zaplanowana z uwzględnieniem jego ograniczeń oraz potrzeb. Możesz wprowadzić zajęcia przy muzyce, proste ćwiczenia, takie jak chód na czworakach, pełzanie, chodzenie bokiem lub na palcach, a także marsz w miejscu. Dla dzieci z autyzmem ważna jest również integracja sensoryczna, w ich codzienności powinno zatem znaleźć się miejsce dla ćwiczeń, które ją wspomagają.

Zdjęcie: Envato Elements

Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym