Data publikacji:

Jak nauczyć dziecko smarkać nos? Dlaczego to ważna umiejętność?

Nauka smarkania nosa to ważny krok w rozwoju samodzielności i higieny dziecka. Umiejętność ta pozwoli pociesze skutecznie pozbyć się zgromadzonej wydzieliny, zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji oraz ułatwić oddychanie. Jak nauczyć dziecko smarkać nos? W poniższym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które ułatwią wam to zadanie.
A girl is sniffling and wiping her nose with a tissue

Dlaczego nauka smarkania nosa jest ważna dla dziecka?

Smarkanie nosa to nie tylko kwestia higieny. Opanowanie tej umiejętności przede wszystkim pomoże odzyskać dziecku komfort podczas kataru. Utrudnione oddychanie może prowadzić do bezsenności, problemów z koncentracją, a co za tym idzie, do ogólnego rozdrażnienia i zmęczenia organizmu.
Co więcej, wydzielina, która długo zalega w nosie, może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych i wirusowych, takich jak np. infekcje zatok, gardła lub zapalenie ucha, a to wydłuży czas powrotu do zdrowia.
Nauczenie dziecka smarkania nosa to także ważny krok w kierunku jego samodzielności. Dzięki opanowaniu tej prostej czynności pociecha będzie miała większą świadomość tego, jak dbać o siebie i o własną higienę.

Kiedy nauczyć dziecko smarkać nos?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy nauczyć dziecko smarkać nos. Każda pociecha jest inna, stąd też wybranie odpowiedniego momentu na naukę tej umiejętności powinno zależeć od jej indywidualnych predyspozycji. Łatwość w opanowaniu smarkania nosa najczęściej występuje w okolicach drugiego, trzeciego, a nawet czwartego roku życia. Dużo zależy od tego, czy dziecko jest w stanie zrozumieć instrukcję i skupić się na jej wykonaniu. Dobrym wyznacznikiem jest też baczna obserwacja ciebie przez malucha, kiedy zaczniesz smarkać swój nos. Jeśli pociecha zacznie cię naśladować, najprawdopodobniej z łatwością sama się tego nauczy.

Jak nauczyć dziecko smarkać nos?

Do nauczenia dziecka smarkania nosa, oprócz chusteczki, będziesz potrzebować cierpliwości i konsekwencji.
Najprościej będzie, jeśli pokażesz dziecku, jak się smarka. Wyjaśnij mu krok po kroku, co robisz i dlaczego. Zrób to powoli i dokładnie, tłumacząc każdy ruch, np. że zamykasz usta, przykładasz chusteczkę do nosa, delikatnie przyciskasz jedną dziurkę i wydmuchujesz powietrzę drugą. Użyj prostego języka i powtarzaj instrukcje w razie potrzeby.
Zanim przejdziecie do smarkania, możecie też „pobawić się powietrzem”. Puśćcie bańki mydlane, zdmuchajcie świeczki lub pobawcie się w dmuchanie piórka. Takie wprowadzenie nie tylko wzbudzi w dziecku pozytywne skojarzenia, ale również pozwoli na szybsze zrozumienie instrukcji smarkania nosa. Nauka poprzez zabawę sprawi, że będzie to przyjemniejszy i bardziej efektywny sposób.
A jak nauczyć dziecko smarkać w chusteczkę, kiedy dalej nie będzie przekonane do tej czynności? Zmień chusteczkę na kolorową! Sprawdzi się również taka ze wzorami. Pozwól maluchowi wybrać swoją ulubioną, wtedy chętniej będzie do niej wracać.

Pomocne triki przy nauce smarkania nosa

Jakie jeszcze pomocne triki możesz zastosować, jeśli twoje dziecko dalej jest niechętne lub nieprzekonane do nauki smarkania nosa?
Spróbuj zamienić słownictwo, którego używasz, na bardziej zabawne. Zamiast mówić „smarkaj” możesz powiedzieć np. „zdmuchnij pyłek z kwiatka„ czy „uruchamiamy lokomotywę”.
Możecie też pobawić się w odgrywanie scenek. Ty zaczniesz dmuchać nos, a dziecko ma cię jak najwierniej odtworzyć.
Zadbaj także o pozytywną atmosferę. Nie denerwuj się, nie podnoś głosu. Dziecko szybko wyłapie negatywne emocje i może nie chcieć współpracować. Nie zniechęcajcie się, jeśli maluch nie opanuje tej czynności od razu.

Jak zachęcić dziecko do samodzielnego smarkania nosa?

Aby zachęcić dziecko do samodzielnego smarkania nosa, pozytywnie wzmacniaj jego wysiłek. Każda próba, nawet nie do końca udana, zasługuje na pochwałę. Dzieci często potrzebują poczucia sukcesu, aby kontynuować naukę nowej umiejętności, dlatego podkreślaj, jak bardzo jesteś z niego dumna, gdy podejmuje samodzielne kroki w tym kierunku. Powiedz, że smarkanie to ważna czynność, która pomaga mu dbać o zdrowie, a dzięki temu lepiej oddycha i unika kataru. Możesz też porównać smarkanie do innych codziennych czynności, które maluch opanował, jak mycie zębów czy samodzielne ubieranie się – w ten sposób będzie czuć się bardziej samodzielny.
Ponadto, regularnie przypominaj dziecku o smarkaniu nosa, zwłaszcza gdy zauważysz, że nos jest zatkany lub dziecko kicha. Maluch stopniowo przyzwyczai się do samodzielnego smarkania.
Upewnij się, że chusteczki higieniczne są zawsze łatwo dostępne dla dziecka. Możesz umieścić je w różnych miejscach, np. w pokoju dziecka, w łazience lub w torbie.

Jak radzić sobie z oporem dziecka wobec nauki smarkania nosa?

Twoje dziecko nie chce nauczyć się smarkać nos? Nie naciskaj. Naciskanie na dziecko może tylko zwiększyć jego opór. Zamiast tego zachowaj cierpliwość i pozwól dziecku przyzwyczaić się do smarkania nosa w swoim tempie.
Jeśli dziecko traktuje naukę smarkania nosa jako obowiązek, może to wzbudzić jego opór. Spróbuj wprowadzić wspominany już wyżej element zabawy, np. poprzez nagradzanie, śpiewanie piosenek lub granie w gry związane z smarkaniem nosa.
Wyjaśnij maluchowi, dlaczego smarkanie nosa jest ważne i jakie korzyści to ze sobą niesie, np. dzięki temu będzie mu łatwiej oddychać.
Jeśli dziecko nie chce słuchać twoich instrukcji, spróbuj zaangażować inne osoby, np. rodzeństwo lub dziadków. Nauka smarkania nosa może być procesem długotrwałym i wymagającym cierpliwości. Nie poddawaj się, jeśli na początku napotkasz opór.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus