Data modyfikacji:

Czerwone plamy na twarzy u dziecka: pojawiają się i znikają. Jaka jest przyczyna?

Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa, nic więc dziwnego, że często zdarzają się jej podrażnienia lub uczulenia. Rodzice są zaniepokojeni, gdy na twarzy malucha pojawiają się plamy niewiadomego pochodzenia. Zdziwienie budzi zwłaszcza sytuacja, gdy czerwone plamy na twarzy u dziecka pojawiają się i znikają. Wszystkie zmiany na ciele dobrze jest skonsultować z lekarzem, ale trzeba również obserwować, kiedy się pojawiają. Jakie mogą być przyczyny pojawiania się plam na twarzy?
Czerwone plamy na twarzy u dziecka

Czerwone plamy na twarzy u dziecka – możliwe przyczyny

Wszelkie zmiany na skórze dziecka zawsze budzą zaniepokojenie, szczególnie gdy mowa o niemowlaku. Rodzice zastanawiają się, czy to nie choroba zakaźna, a może maluch ma alergię? Przyczyn pojawiania się czerwonych plam na twarzy dziecka może być bardzo wiele, wśród nich wymienić można choroby zakaźne, uczulenie, podrażnienie czy poparzenie. Jeśli nie występują żadne dodatkowe objawy, a ponadto czerwone plamy na twarzy u dziecka pojawiają się i znikają, można założyć, że nie jest to objaw infekcji. Przyczyną zmian na twarzy mogą być choroby takie jak: rumień zakaźny, „trzydniówka”, różyczka czy ospa. Dzieciom zdarzają się również zapalenia skóry oraz infekcje grzybicze, niektóre z nich cierpią też z powodu AZS. W żadnym z tych przypadków nie są to jednak plamy, które nagle znikają, a później wracają.

Alergiczne znikające czerwone plamki na twarzy u dziecka

Najczęstszą przyczyną czerwonych plam na twarzy u dziecka, które pojawiają się i znikają, są różnego rodzaju alergie. Jest to problem dość powszechny u najmłodszych, dlatego zmaga się z nim duży odsetek rodzin. Najczęściej zdarzają się uczulenia na białko mleka krowiego, jaja, ryby, orzechy czy soję. U młodszych dzieci, które jedzą jeszcze niewiele lub piją wyłącznie mleko, zazwyczaj stosunkowo łatwo jest znaleźć winowajcę problemu. Jeśli rzeczywiście przyczyną są alergie pokarmowe, można zaobserwować czerwone suche plamy na twarzy u dziecka, a dodatkowo dość często dołączają do tego objawy ze strony układu pokarmowego.
Jeśli zmiany skórne pojawiły się dość nagle i są jedynym objawem, można również podejrzewać alergię kontaktową. Chcąc dotrzeć do jej źródła, trzeba wykonać pracę detektywa i postarać się określić, kiedy dokładnie pojawiają się czerwone plamy na policzkach u dziecka. Oczywistą sprawą jest podejrzewanie nowych kosmetyków lub proszku do prania, ale często sprawa nie jest tak prosta. Zdarzają się sytuacje, że przyczyną podrażnień jest krem do twarzy lub pomadka do ust stosowane przez mamę. Każdy całus oznacza czerwoną plamę na twarzy i reszcie ciała dziecka.

Inne przyczyny czerwonych plam na twarzy u dziecka, które pojawiają się i znikają

Powody pojawienia się czerwonych plam na twarzy u niemowlaka lub małego dziecka mogą być jeszcze bardziej prozaiczne. Żeby dały o sobie znać, wystarczy podrażnienie, które wynika z wyjątkowej wrażliwości niedojrzałej skóry. Często rodzice zauważają, że po zabawie z nieogolonym tatą lub dziadkiem czerwone plamy na twarzy u dziecka pojawiają się i znikają, a winne są temu ostre włoski. Zaczerwienienie może pojawić się po potarciu twarzy ręcznikiem lub ubrankiem, szczególnie wełnianym. Nawet przytulanie dziecka przez osobę ubraną w szorstką odzież może skończyć się plamkami. Ich cechą charakterystyczną jest to, że szybko znikają i nie dają innych objawów takich jak uciążliwe swędzenie, przesuszenie czy łuszczenie.
Winowajcą zaczerwienienia może być także słońce, a dokładnie wystawianie malucha na jego działanie. Niemowlęta bezwzględnie powinny być chronione przed promieniowaniem UV i obficie smarowane kremem dla dzieci z filtrem, jednak każdemu rodzicowi zdarzają się błędy. W tym przypadku skutkiem będzie zarumienienie twarzy, zwłaszcza policzków i nosa. Jeśli sytuacja nie była poważna, czerwone plamy na twarzy u dziecka pojawiają się kilka godzin po ekspozycji i znikają zazwyczaj w ciągu dnia lub dwóch.
U niemowląt twarz może również ulec podrażnieniu w czasie ząbkowania, kiedy maluchy bardzo się ślinią. W takiej sytuacji warto, w miarę możliwości, regularnie wycierać brodę malucha i smarować ją delikatnym kremem ochronnym przeznaczonym do wrażliwej skóry. Kremu warto oczywiście również używać przed każdym spacerem w okresie jesienno-zimowym, żeby uniknąć suchych plam i podrażnień.

Czy można uniknąć czerwonych plam na twarzy dziecka?

Wiedząc, jakie mogą być przyczyny pojawiania się zmian skórnych, łatwiej jest uniknąć przykrych sytuacji. Powody zaczerwienienia bywają banalne i nie zawsze muszą wzbudzać niepokój, na przykład czerwona plama na twarzy dziecka bywa wynikiem spania na policzku. Często świadczą jednak o ukrytym problemie.
Mieszkając z dzieckiem, zwłaszcza z niemowlakiem, dobrze jest kontrolować wszystkie środki czystości i kosmetyki pod kątem potencjalnych alergenów i substancji drażniących. Świetnym pomysłem jest używanie ekologicznych środków czystości, szczególnie płynów i proszków do prania. Za każdym razem, gdy jakiś nowy produkt pojawia się w domu, warto sprawdzić, jak reaguje na niego niemowlę, dzięki temu łatwiej będzie wyeliminować alergizujący środek czy kosmetyk. Podobnie ma się sprawa w przypadku wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlaka. Nie bez powodu specjaliści podkreślają, by każdy produkt podawać na początku pojedynczo, wnikliwie obserwując reakcję dziecka. Dzięki temu z łatwością można wytypować problematyczne składniki.
Żeby uniknąć podrażnień skóry, do pielęgnacji najlepiej stosować delikatne, naturalne kosmetyki dla dzieci i niemowląt o prostym składzie, zawierające łagodne substancje myjące i oleje roślinne. Jeśli mamy w domu wrażliwego malucha, idealnie, jeśli kosmetyki będą bezzapachowe.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym