Data publikacji:

Czerwone policzki u dziecka: przyczyny

Zauważyłaś czerwone policzki u swojego dziecka i zastanawiasz się, co jest ich przyczyną? Powodów pojawienia się rumieńców na twarzy maluszka może być wiele – od zwykłego przegrzania, aż po chorobę zakaźną. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka najczęściej występujących przyczyn czerwonych policzków.

czerwone policzki u dziecka

Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków u dziecka?

Bardzo często przyczyną czerwonych policzków u dziecka jest najzwyklejsze przegrzanie. Sprawdź, czy nie założyłaś maluszkowi zbyt wielu ubrań – za dużo warstw może sprawić, że jest mu po prostu za ciepło. Zaczerwienienia na twarzy mogą również pojawiać się pod wpływem niskich temperatur i wiatru. Jeśli zauważyłaś je po powrocie do domu ze spaceru, a po chwili już zniknęły, to nie masz żadnych powodów do zmartwień.

Jeśli w okolicach 6. miesiąca życia pojawia się zaczerwienienie na policzkach, to najprawdopodobniej znak, że twój maluszek zaczął właśnie ząbkować! W takich przypadkach dzieci zazwyczaj mocniej się ślinią i są płaczliwe ze względu na ból dziąseł, który pojawia się w trakcie wyrzynania się zębów.

Skaza białkowa jako przyczyna czerwonych policzków u dziecka

Czy wiesz, że alergie pokarmowe występują u maluchów dość często? Zazwyczaj alergenami są takie produkty jak mleko, orzechy czy jajka. I to właśnie pierwszy z produktów może być przyczyną pojawienia się czerwonych policzków u dziecka. W takich sytuacjach mówimy o skazie białkowej, czyli alergii na białka mleka krowiego. Co ciekawe, czasami występuje ona również u maluchów, które są karmione piersią.

Oprócz czerwonych policzków u maluchów, które cierpią na skazę białkową, pojawia się wysypka, szorstkie plamy oraz problemy z układem trawiennym. Najczęściej są to bolesne kolki oraz biegunki lub zaparcia. Aby zdiagnozować alergię na białka mleka, udaj się do lekarza.

Czy czerwone policzki u dziecka są objawem atopowego zapalenia skóry?

O atopowym zapaleniu skóry można mówić w momencie, gdy czerwone policzki u dziecka mają nienaturalnie intensywny kolor i towarzyszy im na przykład łuszcząca się skóra i wysypka. Czym jest AZS? To przewlekła choroba zapalna, w której układ odpornościowy maluszka reaguje na niektóre substancje właśnie poprzez powodowanie swędzenia, suchości i zaczerwienienia skóry.

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną czerwonych policzków u twojego dziecka, jest atopia, to nie próbuj leczyć jej samodzielnie. Umów się do zaufanego alergologa i dermatologa, którzy zaproponują właściwe leczenie i pielęgnację oraz sprawdzą, czy powodem pojawienia się AZS nie jest alergia wziewna.

Czerwone policzki? To może być rumień zakaźny

Jedną z przyczyn pojawienia się czerwonych policzków u dziecka może być rumień zakaźny, czyli choroba wieku dziecięcego. Nie musisz jednak od razu panikować! Zamiast tego przyjrzyj się dokładnie wypiekom na skórze malucha – jeśli przypominają one wysypkę, to znak, że warto udać się jak najszybciej do lekarza. W przypadku rumienia zakaźnego występuje także zaczerwienienie na ramionach, tułowi oraz rękach i nogach. Czasami towarzyszy im również gorączka, katar i ból gardła.

Inne przyczyny czerwonych policzków u malucha

Do pozostałych przyczyn wystąpienia czerwonych policzków u dziecka, można zaliczyć na przykład trądzik niemowlęcy, który, co ciekawe, pojawia się poprzez przenikanie hormonów matki do mleka. Innymi objawami są krostki na twarzy, które zazwyczaj nie wymagają leczenia, ponieważ znikają po pewnym czasie.

Również grzybica lub liszajec może objawiać się czerwonymi policzkami. U dzieci, które zmagają się z infekcją, zaczerwienienia mają dość charakterystyczny kształt i kolor. Często pojawia się na przykład żółty nalot, a same plamy przypominają okrąg. W takich sytuacjach niezbędna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki.