Oprócz wysypki, mogą pojawić się też objawy ze strony przewodu pokarmowego – wzdęcia, kolki, zaburzenia rytmu wypróżnień, biegunki, ulewanie się i niedostateczne przybieranie na wadze. Dziecko może być niespokojne i osłabione.
Objawy skazy białkowej u niemowląt i starszych dzieci zazwyczaj stopniowo stają się coraz bardziej łagodne. U większości dzieci samoistnie ustępują około 3.-4. roku życia.
Skaza białkowa – jaki lekarz pomoże?
Z rozpoznaniem i leczeniem alergii pokarmowej powinien sobie poradzić pediatra. Jeśli objawy będą niespecyficzne, to może on zlecić dodatkowe badania, które potwierdzą lub wykluczą alergię, albo wypisać skierowanie do alergologa.
Jak sprawdzić, czy to skaza białkowa?
Alergię może potwierdzić tylko i wyłącznie lekarz. Wystarczy zastosować się do restrykcyjnej diety eliminacyjnej, która polega na eliminacji alergenów przez minimum 2-3 tygodnie. Dopiero po tym czasie można ocenić, czy dieta przyniosła oczekiwane rezultaty, czy nie. Musisz jednak wiedzieć, że decyzję o wprowadzeniu takiej diety podejmuje tylko i wyłącznie lekarz.
Skaza białkowa – leczenie
Leczenie skazy białkowej polega na całkowitym wyeliminowaniu białka mleka krowiego z diety malucha. Jeśli dziecko jest karmione preparatem mlekozastępczym, to należy wybrać taki, który jest przeznaczony dla alergików. Taki preparat zawiera hydrolizowane białka, które nie uczulają, dlatego nie wywołuje żadnych objawów alergii pokarmowej i jest bezpieczny dla maluszka.