Data modyfikacji:

Alergia na laktozę u dziecka – jak sobie radzić?

Autor: Sylwia Stwora

Alergia na laktozę to duża niedogodność zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Jednak diagnoza nie musi być „wyrokiem” – wystarczy posiadać podstawą wiedzę na temat bezlaktozowych zamienników. Podpowiadamy, jak radzić sobie z uczuleniem u malucha.

Laktoza to cukier zawarty w mleku. W naturalny sposób występuje w mleku człowieka, jak i innych ssaków. Alergia na ten składnik często mylona jest z nietolerancją, która wiąże się z niedoborem w organizmie enzymu zwanego laktazą, który w jelicie cienkim rozkłada laktozę na cukry proste, dzięki czemu możliwe jest jej strawienie. Uczulenie, oprócz dolegliwości żołądkowych jak przy nietolerancji, wiąże się z nieprzyjemnymi, swędzącymi wypryskami na skórze, które pojawiają się nawet przy niewielkim spożyciu składnika.

Aby uchronić dziecko przed tego typu dolegliwościami, po pierwsze warto dokładnie czytać skład każdego produktu. Wbrew pozorem laktoza nie występuje tylko w produktach mlecznych. Jest cukrem, więc większość producentów dodaje go do nawet tak niepozornego produktu, jak mrożonki czy wędliny. W przemyśle piekarskim służy np. do nadawania wypiekom ładnego, rumianego koloru. Ponadto posiada zdolności zmiękczające, wiążące i nośnikowe, co dodatkowo podnosi jej atrakcyjność w koncernie spożywczym.

Jeśli maluch lubił wcześniej produkty mleczne i trudno mu się z nimi pożegnać – nic straconego. Postaw na bezlaktozowe zamienniki, które nie zagrożą zdrowiu Twojej pociechy, czyli np. mleko sojowe, kokosowe czy ryżowe. Dostępne są także jogurty i sery produkowane na bazie soi. Znajdują się zazwyczaj w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością, a także w niektórych supermarketach.

Najtrudniejsze będzie odzwyczajenie dziecka od słodyczy, czyli różnego rodzaju czekoladek, batoników i wafelków. Można je zastąpić wszelkiego rodzaju owocami, które w żaden sposób nie zaszkodzą małemu alergikowi. Z produktów gotowych pozostają jedynie żelki, jednak i tutaj trzeba uważnie czytać etykiety. W sklepach specjalistycznych dostępne są czasami ciasteczka i innego rodzaju przekąski wolne od laktozy.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

przyjaciele oglądają telewizję

Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

2019-10-01
Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!