Data modyfikacji:

Dobry krem na rozstępy dla nastolatków: propozycje produktów. Co powinien zawierać?

Dojrzewanie to szczególny okres w życiu każdego młodego człowieka. Ciało dorastających, młodych ludzi ulega wtedy wielu przeobrażeniom, w efekcie których mogą pojawić się rozstępy. Rolą rodziców jest wspieranie wtedy pociech i przekazywanie im ciałożyczliwych wartości. Jeśli zachodzi taka potrzeba, warto sięgnąć również po dobre kremy na rozstępy dla nastolatków, które wesprą codzienną pielęgnację ciała. Co powinny zawierać te preparaty? Piszemy o tym w poniższym artykule – sprawdź!
krem na rozstępy dla nastolatków

Czym są rozstępy? Jak powstają rozstępy u nastolatków?

Co sprawia, że z rozstępami zmagają się nie tylko przyszłe mamy, ale też pociechy w okresie pokwitania? Odpowiadają za to zmiany zachodzące w organizmach obu tych grup. Rozstępy u nastolatków pojawiają się bowiem na skutek dynamicznego wzrostu i zwiększenia masy ciała. Organizm produkuje nowe komórki w bardzo szybkim tempie, a to wymuszają między innymi zmiany hormonalne odpowiadające za dojrzewanie. Tak intensywna produkcja komórek sprawia, że skóra nie zdąży się zaadaptować do nowych warunków i dochodzi do pękania włókien kolagenowych. Na ciele można zauważyć pionowe pasma, czyli rozstępy. Nastolatkowie, którzy dostrzegą je na skórze, mogą czuć jeszcze większy dyskomfort towarzyszący dojrzewaniu, bo zmiany, z jakimi się zmagają, nie należą do najłatwiejszych.
Rozstępy w początkowej fazie mają postać różowych, fioletowych lub delikatnie brązowych pręg. Pasma te po jakimś czasie przemieniają się w cieliste zbliznowacenia, a te z kolei są trudne do usunięcia (na ogół trzeba wtedy skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej). Dobrze jest zatem wiedzieć, jaką profilaktykę można wdrożyć oraz po jakie dobre kremy na rozstępy dla nastolatków sięgnąć, by zniwelować je w pierwszej fazie rozwoju.

Rozstępy u nastolatków – przyczyny

W skrócie – u nastolatków powstają tzw. rozstępy wzrostowe. Nie oznacza to jednak, że każde dziecko w wieku nastoletnim będzie się z nimi zmagało. Część przyczyn odpowiedzialnych za rozstępy ma podłoże genetyczne. Nasze ciała różnią się od siebie – u niektórych osób gęstość skóry jest większa, a u innych osób łatwiej dochodzi do zrywania włókien kolagenowych. Na uwarunkowania genetyczne nie mamy niestety wpływu, więc jeśli sami zmagamy się z problemem rozstępów, to również nasze pociechy mogą być na nie narażone.
Do drugiej grupy przyczyn odpowiedzialnej za rozstępy u nastolatków należą czynniki środowiskowe i towarzysząca im między innymi nadwaga. Dieta bogata w produkty wysoko przetworzone, brak odpowiedniego nawodnienia i mała ilość ruchu sprawiają, że ciała nastolatków będą bardziej narażone na pękanie włókien kolagenowych.
Warto mieć również świadomość, że z rozstępami mogą się zmagać również ci nastolatkowie, którzy intensywnie trenują – przykładowo na siłowni. Skokowi wzrostowemu towarzyszy wtedy także intensywny przyrost masy mięśniowej.

Rozstępy u nastolatków – umiejscowienie

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy u nastolatków? Sporo zależy od płci. U dziewczynek miejsca newralgiczne to przede wszystkim piersi, uda oraz pośladki, ponieważ to obszary na ciele, gdzie pojawia się u kobiet dodatkowa tkanka tłuszczowa i jest to zjawisko w pełni naturalne. Dorastający chłopcy z kolei częściej dostrzegają rozstępy między innymi na plecach, ramionach czy nawet z tyłu na łydkach.
Nastolatkowie w różny sposób radzą sobie z akceptacją zmian zachodzących w ich wyglądzie. Dla części z nich rozstępy mogą być bardzo dyskomfortowym, wstydliwym problemem. Opiekunowie powinni w takiej sytuacji przyjąć empatyczną postawę i przede wszystkim pokazać pociechom, że ich wartość w żaden sposób nie powinna być uzależniona od wyglądu ciała. Ciałożyczliwe nastawienie pozwoli przejść mniej burzliwie przez okres dojrzewania. Jeśli zachodzi taka potrzeba, dobrze jest wspólnie z dzieckiem zaczerpnąć porady specjalisty i wybrać preparaty, które pozwolą na pielęgnację skóry z rozstępami.

Jaki skład ma dobry krem na rozstępy dla nastolatków?

Po czym poznać dobry krem na rozstępy dla nastolatków? Jak z pewnością się domyślasz, podstawą jest odpowiedni skład. Wybrany kosmetyk musi bazować na skutecznych substancjach aktywnych, które działają na skórę nawilżająco i wygładzająco, zwiększają jej elastyczność oraz wspomagają procesy regeneracyjne.
W przypadku pielęgnacji nastoletniej skóry świetnie sprawdzi się witamina E, która wykazuje właściwości antyoksydacyjne, czyli chroni przed wolnymi rodnikami. Dobrym wyborem jest też krem zawierający nawilżający kwas hialuronowy czy niezbędne do regeneracji włókien elastynowych i kolagenowych związki krzemu.
Na liście innych polecanych składników w dobrych kremach na rozstępy dla nastolatków znalazł się: retinol (pochodna witaminy A), dekspantenol i oleje. Znajdziesz je również w kosmetykach dla kobiet w ciąży. Mowa przede wszystkim o oleju kokosowym, ze słodkich migdałów, jojoba, arganowym czy rycynowym.

Dobry krem na rozstępy dla nastolatków – propozycje

Poniżej przygotowaliśmy przykłady dobrych kremów na rozstępy dla nastolatków oraz preparatów, które sprawdzą się również u kobiet ciężarnych. Trzeba jedynie pamiętać o ich regularnym stosowaniu, ponieważ to podstawa skutecznej pielęgnacji, przynoszącej zadowalające efekty.

Krem do ciała przeciw rozstępom ARDO NATAL ANTI-STRETCH

Pierwszym polecanym kremem na rozstępy dla nastolatków jest formuła marki ARDO, która ma wegański skład. Znajdziesz w nim przede wszystkim kwas hialuronowy i olej z kiełków pszenicy. Nie ma za to alkoholu, barwników, silikonu czy PEG syntetycznych zapachów.
Krem ma podwójne działanie – nie tylko chroni przed powstawaniem nowych rozstępów, ale także minimalizuje te już istniejące. Dobrze pielęgnuje i ujędrnia skórę, zwiększa jej elastyczność, a do tego szybko się wchłania, nie pozostawiając lepkiej, tłustej warstwy. 

Krem przeciw rozstępom Aplhanova Sante

Kolejnym polecanym kosmetykiem jest krem Aplhanova Sante. To mieszanka drogocennych olejków, które w kompleksowy sposób dbają o skórę. Co znajdziesz w składzie? Olejek z baobabu, orzeszków makadamia, róży piżmowej i z Mimosa Tenuiflora. To połączenie nie jest przypadkowe – dzięki niemu krem zapobiega powstawaniu rozstępów i jednocześnie leczy je (dotyczy zmian w początkowym stadium).
Krem Aplhanova Sante jest testowany dermatologicznie (w tym pod opieką pediatrów) i hipoalergiczny. Zawiera aż 99,3% składników pochodzenia naturalnego i nie pozostawia na ciele lepkiej wartswy. 

Krem zapobiegający rozstępom Pharmaceris M Foliacti

Pharmaceris M Foliacti to dermokosmetyk, który może być stosowany zarówno przez nastolatków, jak i kobiety w ciąży. Jego formuła wzmacnia strukturę skóry, chroniąc ją przed przesuszeniem. Skład obejmuje między innymi kwas foliowy, który wpływa na przyspieszenie produkcji elastyny i kolagenu. To właśnie one są odpowiedzialne za optymalny poziom elastyczności skóry.
Oprócz kwasu foliowego w składzie znalazły się: olej bawełniany, fitokompleks i witamina E. Takie połączenie skutecznych substancji aktywnych zamknięto w lekkiej formule, która szybko się wchłania. Krem został przebadany dermatologicznie i klinicznie.

Krem zapobiegający rozstępom Cantabria Labs Elancyl

Może zainteresuje cię formuła Cantabria Labs Elancyl. To dobry krem na rozstępy dla nastolatków, który działa prewencyjnie, ale nie tylko. Równie dobrze radzi sobie z walką z widocznymi już śladami na udach czy plecach. Formuła wzmacnia skórę, natłuszcza ją i nawilża. Dodatkowo chroni włókna kolagenowe przed uszkodzeniami.
Krem Cantabria Labs Elancyl zawiera między innymi olej z krokosza barwierskiego i ze słodkich migdałów, hydroksyprosilan oraz pantenol.

Krem-emulsja przeciw rozstępom Sesderma Estryses

Ostatni dobry krem na rozstępy dla nastolatków, którego opinie są zgodne: jest wydajny, skuteczny i pięknie pachnie. Dermokosmetyk działa profilaktycznie, jednocześnie rozjaśniając rozstępy, które powstały na skutek szybkiego tempa wzrostu. To dzięki połączeniu takich składników jak olejek różany, masło kakaowe i shea, wyciąg z pestek dyni i wąkroty azjatyckiej oraz roztwór kolagenu.
Krem ma konsystencję lekkiej emulsji, która zmniejsza głębokość i wielkość rozstępów. Wspiera syntezę kolagenu, dotlenia skórę, a do tego wykazuje właściwości przeciwzapalne. 

Dobry krem na rozstępy dla nastolatków to nie wszystko. Jak jeszcze sobie z nimi radzić?

Dobry i skuteczny krem na rozstępy dla nastolatków to już połowa sukcesu. Warto jednak wprowadzić pewne zmiany, aby efekty były jeszcze lepsze. Mowa przede wszystkim o regularnym masażu, który można wykonywać w trakcie aplikacji jednego z polecanych kremów. Wystarczy już 10 minut dziennie, aby charakterystyczne paski były mniej widoczne. W trakcie masowania należy wykonywać ruchy ku górze (a nie w dół), aby pobudzić przepływ krwi.
Równie ważne jest wykonywanie peelingu, najlepiej 1-2 razy w tygodniu. Można użyć do tego tradycyjnej metody, czyli kosmetyku, ale zainwestować w popularną w ostatnich latach szczotkę do ciała. Jak jeszcze walczyć z rozstępami? Warto zmienić dietę bogatą w witaminy, w szczególności A, B5, C i E, oraz cynk.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka