Data publikacji:

Jakie elektrolity dla dzieci wybrać?

Dzieci są wyjątkowo wrażliwe na utratę wody, a przez to, że gorzej niż dorośli radzą sobie z odwodnieniem – często bywa ono przyczyną hospitalizacji. Sprawne uzupełnianie płynów i minerałów jest bardzo ważne podczas infekcji, zwłaszcza tych, które objawiają się biegunką lub wymiotami. Najlepsze w takiej sytuacji są elektrolity dla dzieci. Pomagają w zapobieganiu odwodnienia i wspierają organizm podczas walki z chorobą. Jakie elektrolity dla dziecka wybrać? Podpowiadamy!
elektrolity dla dzieci

Środek nawadniający dla dzieci – obowiązkowy w domowej apteczce

Z uwagi na to, że dzieci posiadają mniej wody w organizmie niż dorośli ludzie, znacznie szybciej się odwadniają i gorzej znoszą ten stan. Znacząca utrata płynów może szybko stać się niebezpieczna, dlatego elektrolity dla dzieci są niezbędne podczas biegunek i wymiotów. Jeżeli pociecha w czasie choroby mniej je lub zupełnie nie ma apetytu – jest to w porządku, dopóki pije odpowiednio dużo.
Elektrolity są roztworami zawierającymi jony o dodatnim lub ujemnym ładunku elektrycznym. Uważa się, że najważniejsze z nich to sód i potas, choć dużą rolę odgrywają także magnez, żelazo, wapń, jony fosforanowe i jony chlorkowe. Doustne płyny nawadniające dla dzieci, a także te dla dorosłych, muszą zawierać odpowiednie ich proporcje, aby pomagać w zachowaniu równowagi wodno-elektrolitowej.
Elektrolity do picia powinny znajdować się w wyposażeniu każdej domowej apteczki. Odpowiadają za właściwą pracę mózgu oraz całego układu nerwowego, umożliwiają przewodzenie impulsów nerwowych i wspierają funkcjonowanie mięśni, w tym mięśnia sercowego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając elektrolity?

Wybór odpowiedniego produktu nie jest łatwy, tym bardziej w obliczu wielości dostępnych opcji. Jedną z najważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o elektrolity dla dziecka przy biegunce lub wymiotach, jest osmolarność, czyli parametr związany z zawartością minerałów. Wartość powinna być podana na opakowaniu. Równie istotny jest możliwie najkrótszy skład. Wybrany środek powinien być pozbawiony barwników, aromatów i regulatorów.
Ze względu na zawartość sodu w produktach najczęściej są one słone. Z uwagi na to wielu rodziców martwi się, czy ich pociechy zaakceptują dane elektrolity dla dzieci. Smaczne preparaty zostały wzbogacone o zbędne poprawiacze smaku lub słodziki, jednak można przymknąć na to oko, jeżeli pociecha odmawia przyjmowania innych płynów. Najważniejsze w czasie choroby jest to, by dziecko piło jak najwięcej.
Jeżeli maluch jest nauczony picia zwykłej wody, można skusić się na elektrolity bezsmakowe dla dzieci. Zaleca się je zazwyczaj niemowlętom, którym nie należy podawać słodzonych preparatów. Są skuteczną profilaktyką odwodnienia, a jednocześnie nie mają nieprzyjemnego, słonego posmaku.

Jakie są rodzaje elektrolitów dla dzieci?

Odwodnienie w czasie tzw. trzydniówek czy gryp żołądkowych jest powszechnym problemem. Z uwagi na to na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów wspomagających nawodnienie. Mamy elektrolity w kapsułkach dla dzieci, w kroplach, w saszetkach czy w postaci tabletek musujących. Niezależnie od formy produktu przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. W ten sposób zyska się informację, jak podawać elektrolity dla dzieci przy biegunce lub wymiotach.
Najczęściej spotykane są preparaty w saszetkach lub tabletkach musujących, które wygodnie się przechowuje i bezproblemowo rozpuszcza w razie konieczności. Elektrolity w kroplach dla dzieci są równie proste do podania – do szklanki wody wystarczy wpuścić odmierzoną ilość produktu i wymieszać.

Jak podawać elektrolity dla dzieci przy wymiotach lub biegunce?

Chore dziecko często nie ma ochoty na jedzenie oraz picie i jest to całkowicie zrozumiałe. Niemniej jednak odpowiednia podaż płynów jest kluczowa dla utrzymania prawidłowej pracy organizmu. Podając doustne płyny nawadniające dla dzieci, należy kierować się przede wszystkim zaleceniami lekarza i informacjami z ulotki, dotyczącymi przygotowania preparatu. Elektrolity dla dzieci w kroplach czy innej formie często nie są akceptowane przez maluchy, dlatego warto poznać kilka trików, które ułatwią ich podanie.
Najważniejsza jest cierpliwość i stopniowe pojenie dziecka. Wypicie naraz całej szklanki płynu może nie tylko okazać się trudne, ale też zwiększyć ryzyko wystąpienia nudności. Elektrolity przy wymiotach albo biegunce warto podawać przez słomkę bądź łyżeczką, w przypadku maluszków. Taka forma może okazać się dla dziecka atrakcyjniejsza niż picie wprost ze szklanki, a dodatkowo ułatwi powolne wchłanianie się składników do organizmu.
Aby nieco poprawić wrażenia smakowe, można przygotowany preparat schłodzić lub wrzucić do niego kostkę lodu. Nie należy natomiast dodawać cukru ani soków, ponieważ mogą podrażnić wrażliwy żołądek, a ponadto ze względu na właściwości hiperosmotyczne mogą wzmagać wymioty.

Jak zrobić elektrolity dla dziecka?

Jeżeli pociecha niespodziewanie zachorowała w weekend lub podczas wyjazdu i nie mamy dostępu do apteki, możemy pokusić się o zrobienie własnego awaryjnego preparatu nawadniającego. Choć taki środek nie będzie tak dobrze skomponowany, jak gotowe elektrolity w kroplach, saszetkach czy tabletkach, wciąż będzie dobrym sposobem na uzupełnienie płynów.
Aby zrobić elektrolity dla dziecka, wystarczy do litra wody dodać 3 łyżki miodu bądź cukru, ćwierć łyżeczki soli kuchennej i sok z jednej cytryny. Dla lepszego smaku można dorzucić melisę, miętę, natkę pietruszki lub imbir, a cały napój schłodzić. Warto pamiętać, by dziecko poić powoli i małymi porcjami, podawanymi możliwie najczęściej.
Jeżeli choroba już ustąpi, warto przez kilka kolejnych dni nadal podawać elektrolity. Po wymiotach lub biegunce dziecko może mieć zaburzoną równowagę wodno-elektrolitową, nawet jeżeli przyjmowało płyny. Organizm znacznie lepiej radzi sobie z infekcją i jej skutkami, jeżeli jest dobrze nawodniony.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!