Data publikacji:

Eozynofile podwyższone u dziecka: jakie mogą być przyczyny?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że regularne badania krwi są niezwykle ważne, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że najlepiej wykonywać morfologię z rozmazem, również profilaktycznie. W ten właśnie sposób można wykryć eozynofile, które są podwyższone u dziecka lub dorosłego. Taka sytuacja wymaga dalszej diagnostyki. Eozynofile to rodzaj białych krwinek, których nadmiar u najmłodszych może świadczyć na przykład o alergii lub zakażeniu pasożytami, ale też o dużo poważniejszych schorzeniach. Sprawdź, co oznaczają podwyższone eozynofile u dziecka.
Eozynofile podwyższone u dziecka

Eozynofile podwyższone u dziecka – jakie badanie je wykryje?

Nawet jeśli nie występują żadne dodatkowe objawy, a badanie krwi ma być wykonane jedynie profilaktycznie, warto prosić lekarza, który je zleca, o morfologię z rozmazem. Właśnie w ten sposób możesz dowiedzieć się o tym, których białych krwinek jest zbyt dużo (lub zbyt mało) w stosunku do pozostałych, na przykład, że występują eozynofile podwyższone u dziecka.
Na czym polega morfologia z rozmazem? Jest to po prostu bardziej szczegółowa morfologia, uwzględnia bowiem skład procentowy białych krwinek. Dowiesz się z niej zatem, ile w krwi dziecka występuje neutrofilów, limfocytów, monocytów, eozynofilów i bazofilów.

Czym są eozynofile?

Eozynofile możesz spotkać pod różnymi nazwami: eozynocyty, granulocyty kwasochłonne lub krwinki kwasochłonne. Jest to rodzaj białych krwinek, odpowiadających za niszczenie obcych białek, na przykład pochodzących z alergenu. Eozynofile wspomagają też organizm przy infekcjach wirusowych i bakteryjnych, ale przede wszystkim podczas zakażenia pasożytami takimi jak owsiki, glista ludzka, przywry lub tasiemiec. Mają zdolność fagocytozy, czyli pochłaniania niechcianych komórek.

Eozynofile podwyższone u dziecka – jakie są normy?

Kiedy zobaczysz wyniki morfologii z rozmazem, które nie będą prawidłowe, od razu to zauważysz. Procentowo jednego rodzaju białych krwinek będzie za mało, a innych zbyt dużo. Eozynofile powinny stanowić maksymalnie od 1% do 5% wszystkich białych krwinek, zarówno u dorosłych, jak i u starszych dzieci, u najmłodszych może to być do 7%. Ich ilość jest zmienna, ale zawsze powinna mieścić się w tym zakresie. Zwiększenie tego rodzaju białych krwinek nazywa się eozynofilią i może mieć charakter łagodny, na przykład gdy występują dwukrotnie podwyższone eozynofile, umiarkowany lub ciężki.

Eozynofile wysokie u dziecka – co robić?

Co robić, kiedy w badaniu wyjdą eozynofile podwyższone u dziecka? Konieczna jest wówczas konsultacja z pediatrą, który skieruje na dalszą diagnostykę. Przyczynę takiego wyniku specjalista będzie ustalał na podstawie dalszych badań oraz wywiadu, z którego wywnioskuje, jakie są dodatkowe objawy. Czasami niezbędne będzie powtórzenie badania krwi wraz z OB i CRP, specjalista może zlecić również badanie kału pod kątem pasożytów lub testy alergiczne.

Podwyższone eozynofile i bóle brzucha a pasożyty

Bardzo częstą przyczyną eozynofilów, które są podwyższone u dziecka, jest zakażenie pasożytami. Wysoki poziom właśnie tego rodzaju białych krwinek jest charakterystyczny dla owsicy, glistnicy, tasiemczycy i innych chorób wywołanych przez pasożyty.
Jakie jeszcze objawy oprócz podwyższonych eozynocytów u dziecka występują przy zakażeniu pasożytami? Są to przede wszystkim bóle brzucha, świąd odbytu, biegunka, wzdęcia, nudności, wymioty, utrata apetytu, bladość skóry, osłabienie, kaszel, nerwowość, problemy ze snem i brak koncentracji. Lista możliwych dolegliwości jest długa i zależy między innymi od stopnia zaawansowania choroby.
Jeśli lekarz podejrzewa właśnie taką przyczynę nieprawidłowości w morfologii, skieruje dziecko na kilkukrotne badanie kału lub wymaz okolic odbytu. Można będzie wówczas podać szybko działające leki, które pozwolą pozbyć się problemu. Zdarza się, że trudno jest potwierdzić badaniami obecność pasożytów i niekiedy lekarz, uwzględniając objawy, decyduje się mimo wszystko podać środek odrobaczający. Nie należy tego jednak robić na własną rękę, ponieważ można w ten sposób zaszkodzić dziecku.

Eozynocyty podwyższone u dziecka a alergia

W zależności od objawów podejrzenie lekarza badającego dziecko może także paść na alergię. Również w jej przypadku charakterystyczny jest ponadnormatywny wzrost eozynofilów, a wraz z nim pojawia się na przykład pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, katar sienny lub kaszel.
Jak rozpoznać, na co uczulone jest dziecko? Należy zgłosić się do alergologa, który ustali, jak powinno wyglądać dalsze postępowanie.
Jeśli występują dolegliwości wskazujące na alergię wziewną, konieczne będzie przeprowadzenie testów skórnych (jeśli wiek dziecka już na to pozwala). W wielu takich przypadkach zastosowanie leków antyhistaminowych prowadzi do szybkiego spadku eozynofilów. Jeżeli podejrzany jest alergen pokarmowy, można spróbować wykluczenia go z diety pod kontrolą lekarza, stosując się ściśle do jego zaleceń. Problemy skórne leczy się zazwyczaj preparatami stosowanymi bezpośrednio na skórę oraz wprowadzając odpowiednie kosmetyki.

Eozynofile za wysokie – inne przyczyny

Pasożyty i alergia to najczęstsze przyczyny eozynofilów, które są podwyższone u dziecka, jednak przyczyny mogą też być inne, czasami dużo poważniejsze. Eozynofilia jest objawem niektórych nowotworów, chorób autoimmunologicznych i zakaźnych, a także przewlekłych chorób zapalnych. Zdarza się również, że jest reakcją na leki.
Ponieważ powody niewłaściwej morfologii mogą być tak poważne, po wykryciu podwyższonego poziomu eozynofilów warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, zwłaszcza gdy wartości znacznie przekraczają normę, ponieważ niezależnie od przyczyny może to być niebezpieczne dla organizmu.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym