Data publikacji:

Fotelik dla niemowlaka – ranking

Narodziny dziecka oznaczają dla rodziców nie tylko szczęście, ale i sporo wydatków. Jednym z zakupów, które trzeba będzie zaplanować, jest fotelik samochodowy. Oferta producentów jest bardzo szeroka: możesz zdecydować się na zakup zestawu 3 w 1 z wózkiem lub osobnego modelu. Wybór nie zawsze jest łatwy: fotelik musi przede wszystkim gwarantować dziecku bezpieczeństwo i umożliwiać stabilny montaż w twoim samochodzie. Poznaj aktualny ranking nosidełek do samochodu.
Fotelik dla niemowlaka – ranking

Kupujemy fotelik samochodowy dla niemowlaka – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Dokładnie obejrzyj wybrany model i sprawdź, czy pasuje do samochodu

Dawniej panowało przekonanie, że foteliki samochodowe dla dzieci najlepiej kupować stacjonarnie – bez względu na to, na jaki model się zdecydujesz, zawsze powinien on spełniać jeden podstawowy warunek – pasować do samochodu, w którym ma być zamontowany. Moim zdaniem, nie ma przeszkód, by zamawiać foteliki online – w ten sposób możesz znaleźć bardzo dobre modele w atrakcyjnych cenach. Pamiętaj jednak, by przed zabraniem dziecka w drogę na spokojnie wypróbować fotelik i upewnić się, że jest dobrze dopasowany. Zgodnie z polskim prawem możesz bez podania przyczyny zwrócić każdy produkt kupiony w internecie i otrzymać zwrot kosztów – masz na to dwa tygodnie. Możesz więc po prostu zamówić fotelik, który wpadnie ci w oko, a w razie czego bez żadnego ryzyka odesłać i kupić nowy.

Wybierz odpowiednią kategorię wagową

Podstawową kwestią, na którą zawsze należy zwrócić uwagę przy zakupie fotelika samochodowego, jest odpowiednia kategoria wagowa. Delikatny kręgosłup dziecka rozwija się w swoim tempie, a wybór nieodpowiedniego modelu może sprawić, że ten proces zostanie zaburzony. W sytuacji, gdy dziecko, jeżdżąc często w foteliku, przybiera niewłaściwą pozycję, przykładowo kręgi szyjne mogą być za bardzo obciążane przez duży ciężar głowy. To może poskutkować wadami postawy w przyszłości. W skrajnych przypadkach z tego powodu może dochodzić nawet do zmniejszenia wydolności płuc i natlenienia krwi, a w konsekwencji nawet SIDS, czyli nagłą śmierć łóżeczkową. Oferta producentów jest szeroka i możemy znaleźć nawet foteliki w kategorii wagowej 0-36 kg. Pamiętajmy jednak, że nie ma rozwiązań uniwersalnych, które sprawdziłyby się dobrze zarówno przy niemowlakach, jak i uczniach. W przypadku najmniejszych dzieci (niemowlaków i noworodków) zawsze należy wybierać modele przeznaczone dla kategorii wagowej 0-13 kg. Raczej nie należy kupować fotelików z przedziału 0-8/9 kg. Są to najtańsze produkty, zwykle wykonane ze złej jakości materiałów.

Sprawdź certyfikaty bezpieczeństwa

Niestety, nie wszyscy producenci oferują produkty, które w pełni ochronią twoje dziecko w czasie wypadku. Kupując fotelik samochodowy, nie powinniśmy jedynie myśleć o spełnieniu prawnego obowiązku, lecz przede wszystkim o tym, czy rzeczywiście zapewni on bezpieczeństwo w razie ewentualnego wypadku. Z tego powodu zawsze należy zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa. Podstawą jest zgodność produktu z europejską normą homologacyjną i-Size (ECE R129), co oznacza, że pozytywnie przeszedł testy dynamiczne. Dawniej produkowane modele przechodziły jedynie podstawowe testy homologacyjne – ECE R44/04. Niestety, to oznaczanie nie gwarantuje, że fotelik sprawdzi się, gdy dojdzie do wypadku. Zawsze warto również sprawdzać wyniki w testach: ADAC, Warentest, OAMTC, RACE. Kupuj tylko produkty z notami powyżej trzech gwiazdek. W przystępnej cenie nietrudno znaleźć również produkty, które osiągnęły cztery gwiazdki.

Zwróć uwagę na rodzaj uprzęży i pasy

Kolejnym istotnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie fotelika dziecięcego, jest rodzaj uprzęży. W przypadku fotelików dla niemowlaków (0-13 kg) dostępne są trzy- i pięciopunktowe. Najpopularniejsze są trzypunktowe, które gwarantują wystarczające bezpieczeństwo, jednak pięciopunktowe pozwalają na lepsze trzymanie dziecka w nosidełku. Prawie wszystkie dostępne na rynku modele mogą być montowane przy pomocy samego pasa samochodowego. Często jednak o wiele pewniejszym rozwiązaniem jest montaż specjalnej bazy (w większości przypadków wymaga to zastosowania systemu Isofix w aucie). Bazy pozwalają znacznie zwiększyć stabilność fotelika w czasie jazdy.

W jaki sposób poprawnie korzystać z fotelika dla niemowlaka?

Pamiętaj o tym, że nawet najlepszy fotelik nie zapewni bezpieczeństwa, jeżeli nie będzie prawidłowo użytkowany: bardzo ważny jest zarówno zgodny z instrukcją montaż, jak i odpowiednie zakładanie uprzęży. Zawsze, gdy wybieracie się w drogę, pamiętajcie o tym, żeby nie zakładać dziecku grubych kurtek, płaszczyków czy innych warstw zimowej odzieży – często uniemożliwiają one poprawne zapięcie uprzęży. Najmniejsze dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu w samochodzie. W przypadku noworodków maksymalny czas jazdy nie powinien przekraczać 30 minut, a w przypadku niemowlaków – dwie godziny. Jeżeli planujecie dłuższą trasę, należy zaplanować ją z uwzględnieniem przerw. Nie powinniśmy także nadużywać możliwości korzystania z fotelika na stelażu. W sytuacji kryzysowej można posłużyć się nim oczywiście jako łóżeczkiem czy krzesełkiem do karmienia, jednak nie powinno być to normą.

Fotelik dla niemowlaka – ranking. Polecane modele fotelików

  1. Cybex Cloud Z i-Size – zwycięzcą rankingu jest fotelik pochodzący z luksusowej kolekcji Cybex Platinum. Wyróżnia się stylowym, modnym wyglądem, jednak warto kupić go przede wszystkim ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, który oferuje: ten model nie tylko jest zgodny z normą i-Size, ale i osiągnął wysokie noty w teście ADEC (5 gwiazdek w przypadku montażu za pomocą pasa i 4 gwiazdki na bazie). W przypadku wykorzystania bazy Z fotelik może obracać się o 180 stopni oraz być wygodnie rozkładany do snu poza samochodem. Posiada dużą budkę z filtrem UV 50 i duży wybór kolorów tapicerek.
  2. Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size – to inna propozycja, która jest zdecydowanie warta uwagi ze względu na zgodność z normą i-Size i wysokie noty w testach bezpieczeństwa (ADEC – 5 gwiazdek montaż na pasach, 4 gwiazdki na bazie). Może być montowany na bazie Isofix Maxi Cosi, kompatybilny z wózkami Maxi-Cosi i Quinny. Wśród wad tego modelu należy wymienić niewielki daszek, słabo zabezpieczający przed słońcem, i brak zagłówka z pasami.
  3. Cybex Aton M i-Size – kolejny bardzo bezpieczny model zgodny z normą i-Size, który otrzymał noty 5 gwiazdek w przypadku montażu na pasach i 4 gwiazdki na bazie w teście ADEC. Model jest kompatybilny z bazą Isofix. Posiada budkę z osłoną z filtrem 50 UV oraz zewnętrzny system osłon bocznych. Wewnętrzny zagłówek posiada regulację z pasami. Model jest kompatybilny z wózkami marek Cybex i GB.
  4. Cybex Aton 5 – dla osób, które poszukują solidnego fotelika samochodowego w korzystnej cenie, model Cybex Aton 5 może być strzałem w dziesiątkę. Uzyskał bardzo dobre wyniki w teście bezpieczeństwa ADEC (5 gwiazdek – montaż na pasy, 4 gwiazdki – montaż na bazę). Posiada regulację zagłówka i pasów zewnętrznych oraz budkę zapewniającą ochronę przeciwsłoneczną z filtrem UV 50. Jest kompatybilny z wózkami marek Cybex i GB. Za wady tego modelu można uznać stosunkowo dużą wagę i brak wyjmowanej wkładki noworodkowej.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo