Data publikacji:

Foteliki samochodowe ranking: najlepsze i bezpieczne produkty

Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym jest obowiązkiem każdego opiekuna. Obowiązek ten dotyczy wszystkich dzieci w wieku do 12 lat lub do czasu osiągnięcia 150 cm wzrostu. Niestosowanie się do tych przepisów wiąże się z otrzymaniem mandatu karnego i narażeniem dziecka na poważne uszkodzenie ciała w razie wypadku. Jak wybrać fotelik samochodowy? Czym charakteryzują się najlepsze i bezpieczne foteliki samochodowe?

foteliki samochodowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego? Foteliki samochodowe - ranking bezpieczeństwa

Przy wyborze fotelika samochodowego szczególny nacisk powinno się kłaść na bezpieczeństwo dziecka. Nigdy nie powinno się kupować fotelików używanych, w szczególności tych, które brały udział w wypadku. Używane siedzisko jest przystosowane do kształtu ciała i wagi konkretnego dziecka, dlatego nie chroni w wystarczającym stopniu kolejnego użytkownika. Jeśli fotelik brał udział w wypadku, dodatkowo mogą pojawić się w nim uszkodzenia, które osłabiają konstrukcję i obniżają stopień ochrony w przypadku kolejnej kolizji.

Nowy fotelik samochodowy jest bezpieczniejszy dla dziecka. Przewożony w nim kilkulatek jest odpowiednio chroniony w przypadku zderzeń bocznych i czołowych, które są dla niego najgroźniejsze. Jeśli chodzi o foteliki samochodowe, ranking ADAC jest pierwszym, co powinien sprawdzić rodzic. Gdy wybiera się bezpieczne foteliki samochodowe, ranking pozwala szybko odrzucić produkty, które słabo wypadły w testach. .

Dobór fotelika do wagi dziecka

Przeglądając najbezpieczniejsze foteliki samochodowe,ranking powinno się dostosować również do wagi małego użytkownika. Masa ciała dziecka jest bowiem podstawowym wyznacznikiem doboru typu akcesorium. Waga jest o wiele ważniejsza niż wiek malucha.

W asortymencie producentów fotelików znajdzie się nosidełka przeznaczone dla niemowląt do 12.-15. miesiąca życia, które z reguły utrzymują ciężar dziecka do 12-15 kg. Cięższe dzieci powinny korzystać z fotelików od 9 do 36 kg lub 15-36 kg. Takie modele są przystosowane nie tylko do wyższej wagi, ale i do jazdy w pozycji siedzącej.

Foteliki samochodowe ranking 9-36 kg - jak wybrać odpowiedni model?

Wśród fotelików samochodowych dla dzieci o wadze od 9 do 36 kg znajdzie się modele przeznaczone do przewozu maluchów w różnym wieku. Mogą z nich korzystać zarówno większe niemowlęta, jak i przedszkolaki oraz uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej. Foteliki z tej grupy często posiadają funkcję rozkładania do pozycji półleżącej, która przydaje się w długich trasach. Ciekawą funkcją jest również opcja przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy. Taka pozycja jest optymalna dla najmłodszych użytkowników, którzy mają bardzo delikatny kręgosłup.

Foteliki samochodowe ranking 15-36 kg - jak wybrać model fotelika dla starszego dziecka?

Dla starszych dzieci warto wybierać foteliki, które „rosną” wraz z użytkownikiem. Dzięki nim dziecko zawsze jeździ w wygodnej pozycji i jest odpowiednio zabezpieczone. Fotelik 15-36 kg odpowiada w pełni na potrzeby przedszkolaka i młodego ucznia. Wygodnie podróżuje się w nim nawet starszakom. W modelach z tej grupy znajdzie się szereg dodatkowych akcesoriów, jak choćby uchwyt na tablet.

Fotelik na pasy czy Isofix?

Jeśli chodzi o foteliki samochodowe, ranking obejmuje zarówno produkty, które są przeznaczone do montowania na pasy w aucie, jak i modele z bazą Isofix. Fotelik na pasy jest trudniejszy do zamontowania, dlatego sprawdza się jedynie w przypadku sporadycznego użytkowania. Jego wybór można przemyśleć również, gdy z siedziska korzysta starsze dziecko lub gdy ma się na tyle duży samochód, że rzadko wypina się z niego foteliki.

Baza Isofix jest praktyczna w przypadku najmłodszych dzieci. Nosidełka dla niemowląt często wyjmuje się z auta, by zabrać do domu śpiącego malucha. Wpinanie i wypinanie nosidełka z bazy Isofix wymaga jedynie jednego ruchu - montaż na klik jest szybki i pewny, gdyż możliwe jest wyłącznie prawidłowe włożenie siedziska do bazy.

Foteliki samochodowe - ranking modeli do jazdy tyłem

Niemowlęta powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy ze względu na ograniczenie sił, które oddziałują na delikatny kręgosłup malucha. Większość wypadków drogowych to zderzenia czołowe, które powodują silne przeciążenia. Są one szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które podróżują w foteliku przodem do kierunku jazdy. Jazda tyłem sprawia, że przeciążenie wciska niemowlę w bezpieczny fotelik.

Foteliki samochodowe - ranking najlepszych funkcji

Rodzice cenią sobie foteliki z funkcją rozkładania. Są to modele idealne nawet na długie wyjazdy, gdy podróż trwa wiele godzin. Dziecko może w nich wygodnie spać i odpoczywać. Równie przydatną funkcją jest pas Top Tether, który chowa się za fotelikiem. Stanowi on dodatkowy element stabilizujący siedzisko. Podobną rolę pełni noga stabilizująca.

W fotelikach warto zwrócić uwagę na pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Ich zapinanie jest łatwiejsze niż pasów trzypunktowych. Dodatkowo taki typ pasów chroni malucha w czasie jazdy w większym stopniu, gdyż utrudnia mu wyplątanie się z szelek i przyjęcie nieprawidłowej pozycji ciała.

Jeśli sprawdza się najlepsze foteliki samochodowe, ranking uwzględnia modele, w których znajdują się udogodnienia dla maluchów. W niektórych fotelikach znajdzie się miejsca na kubek i przekąski, uchwyt na tablet bądź organizer na najpotrzebniejsze akcesoria do pielęgnacji niemowlęcia. Praktycznym wyborem jest siedzisko z funkcją zdejmowania tapicerki. Dzięki temu możliwe jest wypranie obicia, gdy dziecko zaplami je podczas podróży. Uwagę warto zwrócić również na ochronę malucha przed nadmiernym poceniem. Przewiewna tapicerka przydaje się zwłaszcza w czasie upałów, gdy dzieci obficie się pocą i są narażone na odparzenia skóry.

Foteliki samochodowe - ranking polecanych modeli a cena

W przypadku fotelików samochodowych cena jest jednym z lepszych wyznaczników jakości ich wykonania. Najlepsze modele kosztują więcej, lecz zapewniają dziecku o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa niż ich tanie odpowiedniki. Na wyższą cenę wpływa rodzaj zastosowanej konstrukcji. Solidny stelaż i wypełnienie są droższe, podobnie jak trwała tapicerka wykonana z włókien przyjaznych dla delikatnej skóry.

Na cenę fotelika samochodowego w każdej grupie wpływa również liczba i rodzaj dodatkowych funkcji. Podstawowe modele są tańsze, natomiast za opcję rozkładania lub montażu w bazie Isofix trzeba dopłacić. Cena zależy również od czasu użytkowania danego modelu. Jeśli wybiera się siedzisko odpowiednie zarówno dla starszych niemowląt, jak i dzieci w wieku do 7 lat, trzeba liczyć się z tym, że zapłaci się za nie więcej niż za fotelik, który posłuży przez kilkanaście miesięcy.

Koszt fotelika samochodowego jest ponadto uzależniony od mody. Popularne kolory tapicerek, rekomendowane przez influencerów marki oraz nowe funkcje sprawiają, że dany model fotelika kosztuje więcej. Zwykle w tym przypadku nie warto przepłacać - lepiej zdecydować się na akcesorium tańsze, lecz równie bezpieczne i praktyczne.

Autorka: Monika Kocher