Data publikacji:

Jakie wybrać gry komputerowe dla dzieci 10 lat?

Wokół tematu gier komputerowych dla dzieci narosło wiele kontrowersji. Część rodziców sądzi, że są czymś zbędnym, a ponadto mogą być zagrożeniem dla rozwoju pociechy, negatywnie wpływając na formujące się w tym wieku wzorce zachowań. Inni z kolei nie mają obiekcji i uważają gry za narzędzie pozwalające zdobywać i wzmacniać pewne umiejętności. Obie strony mogą mieć rację. Wszystko zależy od tego, jakie pozycje zaproponujemy najmłodszym. Jak wybrać gry komputerowe dla dzieci mających 10 lat? Podpowiadamy!
gry komputerowe dla dzieci 10 lat

Czy warto kupować gry komputerowe dla 10-latka?

Gracze, którzy nie przekroczyli jeszcze pełnoletności, stanowią około 1/3 światowej grającej społeczności. Wydawcy i deweloperzy doskonale o tym wiedzą i nieustannie podejmują starania, by tworzyć kolejne propozycje, które zainteresują dzieciaki w różnym wieku. Niepokój wielu dorosłych budzą prezentowane w niektórych produkcjach treści, jednak gry wcale nie muszą opierać się na przemocy lub epatować erotyką, aby zyskać fanów. Wciągająca fabuła, trafione żarty i angażujące wyzwania potrafią zbudować długie godziny rozrywki.
Gry komputerowe dla dzieci 10 lat mogą stanowić wartościowe i ciekawie zrealizowane źródło wiedzy o świecie, a także wspomagać nabywanie i rozwijanie różnych umiejętności. Młody człowiek podczas rozgrywki ćwiczy zręczność, spryt, refleks, logiczne i strategiczne myślenie, a jeśli gra oferuje tryb wieloosobowy – uczy się współzawodnictwa i komunikacji.
Obok pozycji edukacyjnych i zręcznościowych, przeglądając gry komputerowe dla 10-latka, chłopca bądź dziewczynki, możemy znaleźć także te o rozbudowanej, wielowątkowej fabule, która zmusza do podejmowania wyborów i mierzenia się z ich konsekwencjami. Nierzadko budzi także głębokie moralne refleksje. Zdolność przewidywania następstw swoich decyzji jest bardzo wartościową cechą.

Na co trzeba uważać, wybierając gry komputerowe dla dzieci 10 lat?

Przeciwnicy udostępniania gier komputerowych dzieciom najczęściej obawiają się, że najmłodsi spotkają się w nich z treściami i obrazami, na które nie powinni trafić. Rzeczywiście istnieją tytuły, które nie nadają się dla tej grupy wiekowej. Można jednak w prosty sposób je odfiltrować, posługując się klasyfikacją PEGI. To europejski system oceniania gier na podstawie ich treści, umieszczany na pudełkach w postaci liczb i czarno-białych obrazków. Oba symbole podpowiadają rodzicowi lub innemu kupującemu, dla jakiego wieku nadaje się dana pozycja i czy znajduje się w niej coś niepokojącego.
PEGI 3 oznacza kategorię gier przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych. Takie pozycje nie zawierają wulgaryzmów ani innych nieodpowiednich elementów. PEGI 7 to również łagodne gry, choć pojawiają się w nich sceny mogące przestraszyć najmłodszych. Dopuszczalne są także lekkie sceny przemocy, jednak nie mogą one być ukazane zbyt bezpośrednio lub dosadnie. PEGI 12 z kolei przyzwalają na pokazywanie przemocy nieco bardziej realistycznie, w grach z tym oznaczeniem może się również pojawić nagość oraz wulgaryzmy, jednak bez odwołań do seksualności. Kolejne kategorie, czyli PEGI 16 i PEGI 18, zdecydowanie nie są przeznaczone dla tak młodych graczy.
Jakie PEGI powinny mieć gry komputerowe dla 10-latka? 3 i 7 to kategorie całkowicie bezpieczne, które nie narażą pociechy na żadne niebezpieczeństwo. Z kolei pozycje oznaczone 12 dla niektórych mogą okazać się zbyt mocne, z kolei dla innych będą w sam raz. Ostateczna decyzja w tej kwestii zależy od tego, jak rodzice oceniają dojrzałość swojej pociechy i jej odporność na pewne treści.

Jakie gry komputerowe edukacyjne dla 10-latka?

Gry w głównej mierze są sposobem na rozrywkę, jednak mogą również pełnić rolę edukacyjną. Zawarte w nich treści mogą stanowić źródło wiedzy i informacji o otaczającym świecie, zachodzących zjawiskach czy znanych osobistościach. Dostępne na rynku pozycje, takie jak Wiedza to potęga, Potęga rozumu czy Szybkie myślenie, oferują duże dawki ciekawostek, zmuszają do kreatywności, kombinowania i ćwiczenia pamięci.
Rozgrywki w formie teleturnieju lub quizu mają walory edukacyjne, ale też integracyjne. Cieszenie się nimi w gronie rodziny czy znajomych daje możliwość spędzenia wspólnego czasu w wartościowy i pouczający sposób. Po takiej sesji nie tylko 10-latek będzie bogatszy o nową wiedzę, z całą pewnością pozostali uczestnicy także dowiedzą się czegoś interesującego.

Jakie gry dla chłopców, a jakie dla dziewczynek?

Wiele osób kieruje się utartymi schematami i wybierając gry komputerowe dla chłopców 10 lat, szczególną uwagę zwraca na te wyścigowe czy strategiczne, a w przypadku dziewczynek kieruje się raczej ku pozycjom o tematyce modowej lub kulinarnej. Choć czasem trudno pozbyć się takiego spojrzenia na wybrane kategorie, warto spróbować wyjść poza stereotypy.
Rozwijające, ciekawe i angażujące gry komputerowe dla 10-latka będą doskonałym pomysłem na różne okazje lub też zupełnie bez okazji, niezależnie od płci pociechy. Wybór powinien być w dużym stopniu oparty na indywidualnych zainteresowaniach i pasjach dziecka, inaczej może okazać się zupełnie nietrafiony i nie wzbudzić oczekiwanej radości.
Podczas podejmowania decyzji warto także przemyśleć, czego chcemy nauczyć dziecko i jakie umiejętności budować. Jeżeli zależy nam na rozwijaniu logiki i kreatywności, ciekawym tytułem będzie Unravel. Planowania i zarządzania dostępnymi surowcami może uczyć popularny Minecraft. Z kolei refleks i zręczność doskonale ćwiczą pozycje takie jak kultowy już Sonic.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!