Data publikacji:

Hula-hop: jakie wybrać? Wady i zalety

Hula-hop to rewelacyjna zabawa dla małych i dużych, a jednocześnie doskonały trening koordynacji. Plusów korzystania z koła jest znacznie więcej – dziecko spędza aktywnie czas, pracując jednocześnie nad właściwą postawą ciała. Już sama nauka kręcenia dostarcza radości i dodaje pewności siebie, gdy po początkowo nieudanych próbach dziecko dochodzi do wprawy. Z pewnością warto zaopatrzyć się w hula-hop. Jakie wybrać koło, żeby ćwiczenia były prawdziwą przyjemnością?
hula-hop

Hula-hop – zalety i wady

Charakterystyczne kolorowe koło zna z dzieciństwa chyba każdy – to prosta zabawka o wielkim potencjale. Lista zalet kręcenia jest długa, a cena sprzętu niska, dlatego właśnie warto wśród zabawek sportowych mieć również hula-hop. Jakie dokładnie powinieneś wybrać koło, zależy przede wszystkim od wzrostu dziecka. Zanim jednak przystąpisz do wyboru, poznaj lepiej hula-hop, jego zalety oraz wady.

Największe zalety używania hula-hop

Hula-hop – jakie są największe zalety i wady koła? Zacznijmy od plusów. Do największych zalet używania tego sprzętu sportowego należą pozytywny wpływ na koordynację i świadomość własnego ciała, które są bardzo ważne w młodym wieku. Ćwiczące regularnie dziecko będzie zdecydowanie bardziej wysportowane od rówieśników, będzie też miało lepszą postawę. Znacznie zmniejszy się ryzyko nadwagi, która jest coraz większym problemem dla dzieci i młodzieży.
Kręcenie wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale też na umysł – uczy wytrwałości i gwarantuje przyjemne uczucie satysfakcji, gdy dziecko zauważa pierwsze sukcesy. Dodatkowo aktywność ta sprawia, że ćwicząca osoba ma lepszy kontakt ze swoim ciałem, zaczyna poruszać się z większą gracją i nabiera pewności siebie.
Kiedy zechcesz kupić dziecku hula-hop i zdecydujesz już, jakie wybrać, poświęć trochę czasu na pomoc w nauce kręcenia – wtedy możesz mieć pewność, że maluch będzie z przyjemnością oddawał się nowej aktywności i zajmie go ona przez długi czas. Co ważne, z obręczy można korzystać w domu i w ogrodzie, może to być zatem sposób na ciekawe spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Czy hula-hop ma wady?

Fizjoterapeuci coraz częściej zwracają uwagę na potencjalne problemy, jakie może stwarzać kręcenie hula-hop, jednak dotyczą one przede wszystkim kobiet po porodzie, nie zaś dzieci. Dobrze dobrane koło nie powinno stwarzać żadnego zagrożenia. Należy unikać jedynie zbyt ciężkich obręczy, a już na pewno specjalnie obciążonych, a także modeli wyposażonych w wypustki i inne niepotrzebne elementy.
Hula-hop ma jeszcze jedną wadę, jeśli masz pod sobą sąsiadów – podczas nauki kręcenia koło bardzo często spada, tworząc okropny hałas. Żeby tego uniknąć, wyposaż pokój w materac gimnastyczny lub w inny sposób zabezpiecz podłogę. Z czasem hałas będzie pojawiał się jedynie sporadycznie.

Hula-hop dla dzieci – jakie wybrać?

Dorośli mogą przebierać wśród różnych kół – do wyboru mają proste, gładkie obręcze, modele z wypustkami masującymi oraz obciążone hula-hop. Jakie wybrać dla dziecka? W przypadku młodszych i starszych dzieci zdecydowanie najlepszym wyborem będzie najprostsze, niezbyt ciężkie hula-hop wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Koło nie powinno być cięższe niż 600 gramów.
Wytrzymały materiał ma duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy żywiołowy maluch ma wiele różnych pomysłów na wykorzystanie obręczy, na przykład przewidujesz, że będzie po nim skakać i istnieje ryzyko połamania zbyt cienkiego plastiku.

Małe czy duże hula-hop – jakie wybrać?

Średnica jest najważniejszym kryterium wyboru hula-hop – jakie wybrać koło? Należy zmierzyć odległość od ziemi do pępka przyszłego użytkownika, a do pomiaru dodać około 5 cm. W ten sposób uzyskasz idealny rozmiar obręczy.
Kiedy dziecko będzie już systematycznie używać koła, musisz pamiętać o regularnym weryfikowaniu jego wzrostu, ponieważ maluchy rosną w błyskawicznym tempie. O ile kilka centymetrów nie zrobi ogromnej różnicy, o tyle używanie zdecydowanie zbyt małego hula-hop nie będzie wygodne.
Ważna jest również grubość obręczy. Jeśli będzie zbyt duża, dziecko nie będzie w stanie wygodnie chwycić koła w rękę, co będzie budziło frustrację i utrudni początki. Dla najmłodszych dobre będą koła o grubości 20 mm, podczas gdy dla starszych lepsza okaże się grubość 25 mm.

Idealne hula-hop dla dzieci – jakie wybrać kolory?

Kupując hula-hop, staniesz przed decyzją, jakie wybrać kolory. Chociaż wydaje się to sprawą mało istotną, koniecznie skonsultuj się w tej sprawie z dzieckiem, ponieważ prawdopodobnie okaże się, że ono ma na ten temat inne zdanie. Obręcz, która od razu przypadnie mu do gustu, zachęci do częstych ćwiczeń, co przełoży się na szybkie postępy.

Nie tylko kręcenie – jakie jeszcze ćwiczenia z hula-hop?

Co można robić z hula-hop, kiedy już zdecydujesz jakie wybrać? Oczywiście – kręcić. Nie tylko na biodrach, ale też na rękach, szyi czy nogach. Skomplikowane sztuczki są możliwe do wykonania już dla starszych dzieci i młodzieży. Młodsi natomiast mogą korzystać z kół na wiele innych sposobów.
Hula-hop jest często wykorzystywane podczas zajęć sportowych jako element toru przeszkód, można na przykład wskakiwać do środka leżącego na podłodze koła. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka sztuk, które stworzą wiele ciekawych możliwości.
Inne pomysły na wykorzystanie hula-hop to:
  • przechodzenie przez koło, gdy inna osoba trzyma je w powietrzu;
  • wskakiwanie do koła o odpowiednim kolorze na dany sygnał;
  • zabawa w to, kto wskoczy do środka ostatni;
  • przekładanie szybko koła od głowy do nóg i odwrotnie.
Pomysłów na zabawę z hula-hop na pewno ci nie zabraknie, zwłaszcza gdy masz kilkoro dzieci lub twój maluch lubi zapraszać do siebie kolegów. Ten prosty sprzęt pomoże zająć dzieci na długi czas, przy okazji aktywizując je i pomagając zadbać o lepsze zdrowie.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym