Data publikacji:

Ile chrzestny daje na 18. urodziny? Ile się daje od innych członków rodziny?

Osiemnaste urodziny to bardzo ważna uroczystość w życiu każdego młodego człowieka. Większość decyduje się na organizację przyjęcia nie tylko dla znajomych, ale również dla rodziny. Jeśli i ty dostałeś zaproszenie na osiemnastkę, a w dodatku jesteś ojcem chrzestnym i zastanawiasz się, ile pieniędzy daje chrzestny na 18. urodziny – świetnie trafiłeś! Podpowiemy, ile powinieneś włożyć do koperty. Przy okazji poruszymy również kwestię tego, ile powinni wręczyć pozostali członkowie rodziny.
ile chrzestny daje na 18. urodziny

Co lub ile daje chrzestny na 18-te urodziny?

Bycie rodzicem chrzestnym zobowiązuje m.in. do wręczania upominków na różne ważne okazje. Jedną z nich, obok chrztu, komunii lub ślubu, są oczywiście osiemnaste urodziny. Moment osiągnięcia pełnoletności przez chrześniaka lub chrześnicę jest jednym z ważniejszych w ich życiu, dlatego warto postarać się o to, aby upominek od chrzestnego również był wyjątkowy.
Najlepiej, jeśli jest to coś, co zostanie pamiątką na wiele lat. W tym celu doskonale sprawdzi się m.in. biżuteria (np. zegarek, złota bransoletka lub wisiorek) lub album ze zdjęciami. Takie upominki z pewnością będą miłym wspomnieniem osiemnastych urodzin.
Na 18. urodziny dobrze sprawdzają się również praktyczne prezenty, które z powodzeniem znajdą swoje zastosowanie w codziennym życiu. Warto zwrócić tutaj szczególną uwagę na elektroniczny sprzęt (np. czytnik e-booków, tablet) lub elementy galanterii skórzanej (np. portfel).
Ciekawą formą upominku na 18. urodziny może być wykupienie chrześniakowi lub chrześnicy kursu na prawo jazdy. Młodzi ludzie bardzo często chcą zdawać „prawko” tuż po uzyskaniu pełnoletności, więc zasponsorowanie takiego kursu z pewnością może ucieszyć osiemnastolatka.
Jeszcze inną ciekawą formą prezentu na 18. urodziny może być wykupienie jakiejś atrakcji, która zapewni wiele niezapomnianych przeżyć. Jeśli chciałbyś sprawić taki upominek swojemu chrześniakowi lub chrześnicy, rozważ skoki ze spadochronem, skok na bungee, lot balonem lub ściankę wspinaczkową. Kto wie, może pomoże mu to odkryć nową pasję.

Dlaczego „koperta” jest lepsza niż prezent?

W dzisiejszych czasach rzadko jednak wręcza się rzeczowe prezenty. Dlaczego? Często wynika to z założenia, że nastolatkowie mają już wszystko, czego im potrzeba do „szczęścia”. Chociaż można z tą tezą polemizować, trudno nie zgodzić się z tym, że młodzi ludzie sami doskonale wiedzą, co sprawi im radość i niekoniecznie „dorośli” mogą zdawać sobie sprawę z tego, co to może być.
W sytuacji niezdecydowania zawsze możesz podpytać rodziców osiemnastolatka o to, co ich pociecha chciałaby otrzymać lub o czym marzy. Niestety, jednak często okazuje się, że również rodzice nie są w stanie udzielić odpowiedzi na tak proste dla nich, z pozoru, pytanie.
Idealnym wyjściem z całej sytuacji wydaje się koperta z pieniędzmi. „Koperta” jest najwygodniejszym i najpopularniejszym upominkiem z okazji osiemnastych urodzin. Wręczając ją, masz pewność, że upominek wywoła uśmiech na twarzy osoby obdarowanej. Solenizant lub solenizantka najlepiej będą wiedzieli, na co wykorzystać otrzymane od ciebie fundusze. Dla ciebie to dodatkowy komfort, ponieważ nie musisz zastanawiać się, co kupić, i stresować się, czy upominek na pewno przypadnie do gustu. Pieniądze zawsze się przydają, więc kopertę możesz wręczyć w ciemno. Zastanawiasz się, ile się daje na 18. urodziny jako chrzestny? Zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu!

Ile się daje na 18. urodziny jako chrzestny?

Ile daje się na 18. urodziny jako chrzestny? Jeśli i ty zadajesz sobie to pytanie, wiedz, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy przede wszystkim od tego, jaki kontakt masz z chrześniakiem lub chrześnicą. Jeśli widujecie się dość często lub po prostu dość często ze sobą rozmawiacie, zdecydowanie powinna być to wyższa kwota niż w sytuacji, kiedy nastolatka widujesz sporadycznie przy okazji pogrzebów lub ślubów.
Kolejna kwestia to majętność. Jeśli jesteś osobą, która nie narzeka na swoje zarobki i możesz sobie pozwolić na większe wydatki, weź to pod uwagę, szykując kopertę dla solenizanta. Jeżeli natomiast obecnie zmagasz się ze sporymi finansowymi wyzwaniami (np. masz do spłaty kredyt lub jesteś w trakcie zmiany pracy), możesz wręczyć mniejszą sumę pieniędzy niż w przypadku lepszej sytuacji materialnej.

Ile daje się na 18. urodziny jako chrzestny – poznaj kwoty

Na przestrzeni lat kwota, jaką daje się na 18. urodziny jako chrzestny, zmieniała się raczej nieznacznie. W 2023 r. do koperty dla solenizanta wkłada się średnio od 600 do 1000 zł. Osoby bardziej zamożne lub zżyte pozwalają sobie nawet na podwojenie tej sumy i decydują się na włożenie do koperty nawet około 1500 zł.

Ile się daje na 18. urodziny od innych członków rodziny?

Suma, jaką wkładają członkowie rodziny do koperty, w dużej mierze zależna jest od stopnia spokrewnienia z solenizantem i zażyłości z nim. Dalsza rodzina często wręcza kwotę od 400 do 800 zł. Bliższa rodzina obdarowuje solenizanta sumą co najmniej o 200 zł wyższą, czyli od około 600 zł.
Niektórzy decydują się też na niższe kwoty, ale łączą je z jakimś upominkiem, np. biżuterią. Dzięki temu prezent na 18. urodziny jest zarówno atrakcyjny, jak i nie rujnuje domowego budżetu.
Czasami też dobrym pomysłem, nie tylko w przypadku chrzestnych, jest dopytanie się rodziców solenizanta, czy nie zbierają pieniędzy na jakiś upominek. Zdarza się bowiem, że osiemnastolatek powiedział wprost, o czym marzy, i najbliższa rodzina pragnie to zrealizować „zrzucając się” z innymi osobami na wyczekiwany prezent.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus