Data modyfikacji:

Ile daje się na komunię? Ile pieniędzy do koperty?

Wizja zbliżającej się komunii powoduje wzrost ekscytacji u dziecka i… niepokoju u przyszłych gości. Ostatni z wymienionych zazwyczaj martwią się tym, ile pieniędzy do koperty powinni włożyć. Wyjaśniamy, jak to jest z tymi kopertami i dlaczego czasem o wiele lepszym rozwiązaniem jest upominek.

Polecamy: Jaki prezent na chrzest dla chłopca?

ile na komunię

Ile daje się na komunię? Tyle, ile możesz!

W dniu komunii dla dziecka najważniejsze powinno być to, że po raz pierwszy przyjmie bardzo ważny sakrament. W praktyce jednak wizja prezentów i „góry” pieniędzy skutecznie przysłania aspekt religijny – według pedagogów dzieje się tak między innymi dlatego, że goście „prześcigają” się pod względem wysokości kwot wkładanych do kopert.

Warto więc przypomnieć, że to, ile pieniędzy do koperty ostatecznie włożysz, nie powinno mieć dla dziecka aż tak wielkiego znaczenia. Liczy się przede wszystkim twoja obecność oraz oczywiście sam sakrament.

Jeśli odpowiedzi na pytanie, ile daje się na komunię, zaczniesz szukać na forach internetowych, możesz zauważyć, że mówi się o zasadzie „talerzyka”. Chodzi o to, aby włożyć do koperty co najmniej tyle, ile rodzice zapłacili za obsługę jednego gościa w lokalu. Innymi słowy jeśli przypuszczasz, że jeden „talerzyk” kosztuje około 250 złotych, a twoja rodzina liczy trzy osoby, to powinniście włożyć do koperty co najmniej 750 złotych – tak aby organizatorom zwróciło się całe przedsięwzięcie. Czy musisz kierować się taką zasadą? Absolutnie nie – prezent to nie bilet wstępu na imprezę!

Sprawdź także jak ubrać się na komunię jako gość?

Niestety zdaje się, że presja, którą odczuwają goście bywa tak duża, że niektórzy z nich są gotowi wziąć kredyt, aby tylko móc włożyć odpowiednią kwotę do koperty – takie podejście jest zupełnie niezrozumiałe. Pamiętaj – to, ile daje się na komunię, zależy od twoich możliwości finansowych i chęci.

Ile na komunię? Przykładowe kwoty

Jeśli jednak potrzebujesz rozeznania, bo na przykład zupełnie nie wiesz, czy bardziej odpowiednia będzie kwota 300 złotych czy 600 złotych (a nie chcesz odstawać od reszty pod tym względem), to mamy dla ciebie zestawienie najczęściej wybieranych przez gości kwot. 

To, ile daje się na komunię, w dużej mierze zależy od tego, jak bliski jest dla ciebie przyszły obdarowany. Rodzice chrzestni wkładają zazwyczaj do koperty kwoty rzędu 1000-1500 złotych, choć zdarzają się i tacy, którzy przeznaczają na ten cel jeszcze więcej. 

Członkowie bliskiej rodziny (np. bliska ciocia) ofiarowują dziecku zazwyczaj od 500 zł do 700 zł. Z kolei członkowie dalszej rodziny wkładają do koperty od 300 zł do 500 zł – chyba że mają ochotę sprawić dziecku większy prezent.

Pozostaje pytanie: ile na komunię od dziadków? Tutaj też wszystko zależy od zasobności portfela babci i dziadka. Zazwyczaj jednak ofiarowywane kwoty oscylują w granicach 400-600 złotych

Czy jest jakaś kwota, której nie wypada włożyć do koperty? Według wielu osób tak – nie powinno się ofiarowywać dziecku mniej niż 100 zł. W sytuacji braku środków, w takiej sytuacji o wiele lepiej sprawdzi się upominek.

Zamiast pieniędzy na komunię może jednak prezent?

Skoro o prezentach mowa – czy wiesz, że często są one o wiele lepszym upominkiem niż pieniądze? Jest tak aż z trzech powodów.

Dziesięciolatek to wciąż dziecko. A dzieci lubią się bawić.

Dziesięcioletnie dzieci oczywiście potrafią już liczyć i świetnie odnajdują się w świecie pieniędzy – uzbieranie dużej kwoty w dniu komunii wprawi je zatem w ekscytację. Niemniej to wciąż dzieci, które lubią się bawić czymś namacalnym – czymś, co ucieszy je tu i teraz, na co można popatrzeć i czego można dotknąć.

Prezent będzie stanowił piękną pamiątkę

Zgodnie z zasadami wiary, dzień komunii powinien być dla dziecka wyjątkowy – dobrze byłoby, gdyby pojawiła się jakaś jego pamiątka. Jeśli ofiarujesz pieniądze, obdarowany raczej nie kupi sobie medalika, który później będzie mógł przekazać np. swoim dzieciom. 

Prezent pozwala pokazać dziecku, że o nim myślimy

Jeśli ofiarujesz dziecku przemyślany, dopasowany do jego potrzeb prezent, pokażesz mu, że jest dla ciebie ważne. To o wiele bardziej symboliczny gest, niż po prostu włożenie kasy do koperty.

Podsumowując – zamiast zastanawiać się, ile daje się na komunię, pomyśl o tym, co lubi dziecko, które do niej przystąpi. I włóż trochę wysiłku w to, by na widok upominku ucieszyło się co najmniej tak mocno, jak na widok koperty. To wcale nie jest takie trudne!

Jaki prezent kupić na komunię?

Uwaga! Jeśli nie wiesz, jaki prezent sprawi dziecku przyjemność, to mamy małą podpowiedź. Możesz być to biżuteria, rower, zegarek (tak, wciąż są modne!), ale także gadżety zachęcające do ruchu: wrotki, łyżworolki, deskorolki czy hoverboard. Najpierw jednak zastanów się, czy dziecko ma jakieś szczególne upodobania. Dla przykładu młodemu miłośnikowi Lego możesz kupić zestaw z jego ulubionej serii, kochającej malowanie dziewczynce – sztalugę i zestaw dobrych pędzli oraz farb, z kolei amator rowerowych wyścigów ucieszy się z odjazdowego, nowoczesnego kasku.

Pamiętaj również, że dobrym pomysłem są wszelkie niebanalne prezenty: karnet na wspólne wyjście, wycieczka czy voucher do ulubionego sklepu. Wszystko zależy od twojej wyobraźni i upodobań dziecka.

Sprawdź również nasze pomysły na prezent z okazji Dzień Dziecka.

Jak ofiarować kopertę?

Na koniec cenna uwaga – jeśli ostatecznie zdecydujesz się na wręczenie koperty, to pamiętaj, żeby ofiarować dziecku coś jeszcze. Może być to dodatek w postaci gry planszowej, dobre czekoladki czy książka – niekoniecznie o tematyce religijnej. Nie zapomnij również o kartce z życzeniami. Wybierz taką, na którą miło będzie rzucić okiem nawet po kilkunastu latach i koniecznie wpisz życzenia ręcznie.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.