Dzianinowe i wełniane sweterki są cieplutkie i miłe w dotyku, ale też niełatwe w czyszczeniu. Przed pierwszym praniem koniecznie trzeba przestudiować podpowiedzi producenta na metce sweterka. Znajdziemy tam wszystkie ważne informacje.
Zwykła wełna nadaje się do prania w pralce. Ważne jednak, żeby robić to z wykorzystaniem dedykowanego programu, ustawionego na niską temperaturę. Przyjęło się, że standardowo wynosi ona 30 stopni. Obowiązkowo pierzmy ciuszki osobno. Aby sweterki nie straciły swojego kształtu, lepiej używać specjalnych płynów do prania i płukania. Jeśli rzecz jest szczególnie delikatna, zrezygnujmy z opcji wirowania i włóżmy sweterek do siatki.
Jeżeli mamy wolną chwilę i obawiamy się o wełnę, wybierzmy pranie ręczne. Najlepszym sposobem jest namoczenie ciuszka w letniej wodzie z dodatkiem odpowiedniego detergentu, a następnie rytmiczne uciskanie sweterka. Zakazane są wszelkie próby tarcia tkaniny. Szlachetniejsze odmiany (jak np. kaszmir) lepiej oddajmy do profesjonalnego czyszczenia.
Dowiedz się więcej o usuwaniu uporczywych plam z niemowlęcych ubranek *klik*!
Kiedy już uporamy się z praniem, warto przyswoić sobie reguły dotyczące suszenia wełnianych sweterków. Nie wieszajmy ich tak, jak innego rodzaju odzież. Najbezpieczniej będzie, jeśli rozłożymy ciuszek na płaskiej powierzchni i pozwolimy mu w tej pozycji swobodnie wyschnąć. Unikajmy gorących grzejników lub kominków – temperatura pokojowa będzie tutaj najlepsza.
Jeśli chcemy prasować wełnę, róbmy to przez bawełnianą ściereczkę i nastawmy żelazko na najniższą temperaturę.
Na problemy z wełnianymi sweterkami szybko można coś zaradzić.
Dbając o wełnianą odzież, możemy dłużej cieszyć się z jej użytkowania. Przynajmniej dopóty, dopóki nasz maluch nie wyrośnie ze swoich ulubionych sweterków. Wtedy możemy sprezentować ciepłe ciuszki młodszemu rodzeństwu.