Data modyfikacji:

Buty na zimę dla dzieci – jakie wybrać? Porady dla rodziców

Buty na zimę dla dzieci muszą spełnić całe mnóstwo zadań – między innymi zapewnić maluchowi suche i ciepłe stópki podczas szaleństw na śniegu oraz chronić przed poślizgnięciem i upadkiem. Dowiedz się zatem, z jakiego materiału powinny być wykonane takie buty oraz jakie wkładki, zapięcia, kształt oraz podeszwy są wskazane przez specjalistów.
buty zimowe

Jak dobrać rozmiar butów na zimę dla dzieci?

Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają rodzice kupujący buty na zimę dla dzieci, jest zakup zbyt dużego obuwia. Zakładamy, że buty muszą posłużyć kilka miesięcy, a poza tym i tak zakładane są na grube skarpetki, więc w bucie musi być nieco więcej luzu niż zazwyczaj.
Ortopedzi podkreślają jednak od lat, że kupowanie zbyt dużych butów ma negatywny wpływ na komfort dziecka oraz źle wpływa na rozwój stopy. Jeśli więc zastanawiasz się, o ile większe buty na zimę dla dziecka kupić, to odpowiedź brzmi: wkładka musi być tylko o 5-7 mm większa niż stopa malca.

Oczywiście wielu rodziców w tym momencie zastanawia się, ile par butów na zimę dla dziecka trzeba będzie kupić – stopy naszych pociech rosną przecież dosyć szybko. Istnieje niestety duże prawdopodobieństwo, że rzeczywiście po 2-3 miesiącach konieczny będzie zakup kolejnej pary, jednak lepszego wyjścia z tej sytuacji nie ma – chodzi przecież o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.

Aby wybrać buty na zimę dla dzieci w odpowiednim rozmiarze, najlepiej poprosić malca o postawienie nogi na kartce i obrysowanie konturów stopy. Kolejny krok to już porównanie wymiarów rysunku z wkładką z buta – jeśli wkładka jest większa o około 5-6 mm, to but ma odpowiedni rozmiar. Inny sposób to postawienie stopy dziecka na wkładce.

Jeśli planujesz kupić buty na zimę dla dzieci online – co polecamy z uwagi na duże oszczędności – to możesz zamówić albo kilka par i część zwrócić (masz na to aż 14 dni i nie musisz podawać powodu swojej decyzji) albo poprosić sprzedawcę o podanie długości wkładki buta i porównać ją z rozmiarem stopy dziecka.

Uwaga! Pamiętaj, że najnowsze badania wskazują, że ze względu na niewykształcone w pełni zakończenia nerwowe, dzieci nie są w stanie precyzyjnie określić, czy but w momencie zakupu je uwiera – pytanie dwulatka, czy bucik jest dobry, nie ma zatem większego sensu.

Jeśli chcesz dodatkowo upewnić się czy obuwie jest w dobrym rozmiarze, przyłóż stopę do podeszwy – powinny różnić się o około 1,5 cm.

Z jakiego materiału powinny być wykonane ciepłe buty na zimę dla dzieci?

Odpowiednie buty zimowe dziecięce muszą chronić małe stópki przed zimnem i wilgocią. Na co zwracać uwagę, by obuwie spełniało te warunki?

Przede wszystkim pamiętaj, że buciki takie – niezależnie od tego, czy będą to kozaki na zimę dla dzieci, czy może buty o bardziej sportowym wyglądzie, muszą być odporne na naprawdę trudne warunki – błoto, deszcz, mrozy i śnieżne zaspy.

Jako pokrycie wierzchnie świetnie sprawdzi się skóra oraz bardzo dobrej jakości materiał tekstylny. Aby buty odprowadzały powietrze ze środka, powinny mieć specjalną membranę, np. bardzo polecaną Sympatex Reflexion. Zapobiega ona poceniu się małych stópek i wilgotnieniu obuwia.

Musisz też zwrócić uwagę na but wewnątrz – powinien mieć skórzane wkładki, które będą absorbowały wilgoć i zapewnią dziecku najwyższy komfort.

Dobre buty za zimę dla dzieci – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Dobry rozmiar i właściwe materiały są bardzo istotne, ale to nie wszystko, na co warto zwracać uwagę przy zakupie zimowych bucików dla dzieci. O czym jeszcze powinnaś pamiętać?

Wysokość butów

Idealne buty na zimę dla dzieci to zawsze te za kostkę – taka wysokość zapobiegnie kontaktowi stopy dziecka ze śniegiem czy wodą.

Odpowiednie zapięcia

Buty na zimę dla rocznego dziecka, dwulatka, trzylatka czy czterolatka powinny być zapinane na rzepy – choćby z uwagi na to, że malec będzie je nosił także w przedszkolu, gdzie kładzie się nacisk na samodzielność. U starszych dzieci, które potrafią już sznurować, można pokusić się o model ze sznurowadłami.

Sprawdź także: Jakie kapcie do przedszkola

Jakość wykonania

Buty na zimę dla dzieci mogą być klejone lub szyte. Nie musisz decydować się na te drugie (są zazwyczaj znacznie droższe), ale zwróć uwagę na to, czy te klejone są starannie wykonane.

Jeśli coś budzi twój niepokój, to zrezygnuj z danego modelu. Warto także poczytać opinie w sieci – sprawdź, czy wybrane przez ciebie buty zimowe dla dzieci są dobrze oceniane pod kątem wytrzymałości.

Brak wkładki modelującej łuk stopy

Obecnie na rynku jest wiele butów dziecięcych, które mają specjalną wkładkę modelującą łuk stopy. Nie kupuj ich – ortopedzi dziecięcy podkreślają, że stopy dziecka rozwijają się naturalnie i wcale nie potrzebują takiego wspomagania.

Odpowiednia podeszwa

Zarówno buty na zimę dla dziewczynki, jak i dla chłopca muszą mieć odpowiednią podeszwę – antypoślizgową, lekką, sprężystą oraz elastyczną. Tylko taka sprawi, że zabawa dziecka nie będzie niczym zakłócona, a sama pociecha będzie bezpieczniejsza.

Elementy odblaskowe

Nie jest to jakaś wyższa konieczność, ale jeśli mamy wybór, to zawsze warto kupić buty dla dziecka na zimę z odblaskami – zwłaszcza jeżeli nasza pociecha wychodzi już na podwórko bez mamy i taty.

Buty na zimę dla dzieci – jakie są najnowsze trendy?

Jak co roku dzieci najbardziej pragną bucików zimowych z motywami bajkowymi – warto wziąć to pod uwagę i kupić maluszkowi obuwie z bohaterami z Psiego Patrolu czy Krainy Lodu.

Nie musimy rezygnować przy tym z jakości – obecnie oferta, zwłaszcza w sieci, jest tak duża, że bez trudu połączysz wysoką jakość i piękny, bajkowy design.