Data publikacji:

Jak odetkać nos dziecku? Sprawdzone sposoby na katar

Zatkany nos u dziecka to problem, który może pogorszyć jakość życia nie tylko samego maluszka, ale i jego najbliższych. Brzdąc z katarem gorzej sypia, jest marudny i wymaga ciągłej uwagi. Jak odetkać nos szybko i skutecznie? Podpowiadamy, jakie metody pomogą w zwalczeniu kataru u malucha.
jak odetkać nos

Katar u dziecka – przyczyny

Katar u dziecka to bardzo częsta dolegliwość, która wynika z zapalenia błony śluzowej nosa. U dzieci, u których wciąż wykształca się układ immunologiczny, zatkany nos może towarzyszyć większości sezonu jesienno-zimowego. Obecności wydzieliny w nosie towarzyszyć może kichanie, ból głowy, a także kaszel będący wynikiem ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
Co może powodować katar u dziecka? Do jego najczęstszych przyczyn zaliczamy:
  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • alergie,
  • problemy laryngologiczne (np. przerost migdałka),
  • obecność ciała obecnego w przewodzie nosowym.
  • Wbrew pozorom, katar w infekcji jest objawem potrzebnym i pożytecznym – dzięki niemu groźne patogeny mogą być wydalane z górnych dróg oddechowych malucha. W wyniku przeziębienia czy grypy pojawia się gęsty, trudny do usunięcia katar, który może nasilać się nocą.

    Nos zatkany w wyniku alergii może być objawem uczulenia na różne substancje – najczęściej pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego. Alergię u dziecka możesz podejrzewać, jeśli katarowi nie towarzyszą objawy przeziębienia (kaszel, gorączka), a zamiast nich pojawia się częste kichanie czy zaczerwienienie oczu.

    Jeśli katar u dziecka nie jest wynikiem alergii lub przeziębienia, a maluch cierpi na niego długo, warto wykonać badanie laryngologiczne. Zatkany nos może być efektem przerostu migdałka lub nieprawidłowej struktury zatok.

    Nagły katar może być również naturalną reakcją obronną na ciało obce umieszczone w nosie.

    Kolor i konsystencja kataru – o czym świadczą?

    Jeśli twoje dziecko ma katar, przypatrz się, jak wygląda wydzielina nosowa. Jej typ może powiedzieć sporo o przyczynach dolegliwości.
  • Gęsty, żółty lub zielony katar występuje w infekcjach wirusowych lub bakteryjnych. Na początku infekcji jest on jednak rzadki i przejrzysty; gęstnieje i zmienia swój kolor z czasem.
  • Stały, gęsty katar o przykrym zapachu towarzyszy przerostowi migdałków.
  • Wodnisty katar, który nie zmienia swojego wyglądu w czasie, może być symptomem alergii.
  • Jak odetkać zatkany nos u dziecka?

    Zachęcamy, by w razie dokuczliwego kataru zabrać dziecko do lekarza – konsultacja ze specjalistą pomoże określić źródło problemu i tym samym, dobrać najlepszy sposób jego leczenia. Do czasu spotkania z lekarzem możesz sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty, które pomogą odetkać nos.

    Sól fizjologiczna

    Roztwory soli fizjologicznej lub soli morskiej to popularne i bezpieczne preparaty do pielęgnacji nosa w katarze. Nawilżają błonę śluzową, działają antyseptycznie i lekko rozrzedzają wydzielinę. Spray lub krople przydadzą się w początkowym okresie choroby, jak również w trakcie zdrowienia.

    Leki antyhistaminowe

    Jeśli przyczyną zatkanego nosa u dziecka jest alergia, należy sięgnąć po leki blokujące wychwyt histaminy w organizmie. Dzięki takim preparatom reakcja obronna w postaci kataru zostanie zahamowana.

    Leki obkurczające śluzówkę nosa

    Popularnym sposobem na katar są leki, które obkurczają śluzówkę nosa i hamują produkcję wydzieliny. Do substancji o takim działaniu zaliczają się ksylometazolina, oksymetazolina, nafazolina, tetryzolina i tymazolina. Znajdziesz je w wielu lekach dostępnych bez recepty.

    Spraye do nosa

    Doraźnym sposobem na to, jak odetkać nos dziecku, są również spraye udrażniające. Ich głównymi składnikami aktywnymi są zwykle glikokortykosteroidy. Należy jednak pamiętać, że tego typu leków nie wolno nadużywać; w nadmiarze mogą podrażniać nos, a nawet uzależniać.

    Aspirator do nosa

    Jeśli masz małe dziecko, które ma problem z samodzielnym wydmuchaniem nosa, warto zainwestować w aspirator. To swojego rodzaju „odkurzacz”, który w bezpieczny sposób usuwa wydzielinę z zatok, przynosząc dziecku ulgę.

    Plasterki na katar

    Jak odetkać nos bez kropli? Popularnym rozwiązaniem są plasterki aromatyczne, które dzięki zawartości olejów eterycznych wpływają na udrożnienie nosa. Plasterek wystarczy przykleić na odzież dziecka, najlepiej w okolicach szyi.

    Nawilżacze powietrza

    Jak odetkać nos nocą? Zadbaj o nawilżenie powietrza w pokoju malucha. Najzwyklejszy nawilżacz powietrza powinien wpłynąć pozytywnie na stan śluzówki nosa, a tym samym poprawić jakość snu maluszka.

    Jak szybko odetkać nos? Domowe metody

    Jedno z powiedzeń mówi, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony – tydzień. Jest w nim sporo prawdy, ponieważ leki na zatkany nos są w stanie łagodzić dolegliwości, jednak rzadko je skracają. Reasumując, katar u dziecka trzeba przede wszystkim przeczekać. Możesz w tym czasie stosować znane domowe sposoby, które wzmocnią odporność maluszka.
    Jak odetkać nos? Domowe sposoby na katar u dziecka to m.in.:
  • picie ciepłych naparów z dodatkiem miodu i soku z cytryny lub malin,
  • spożywanie dużej ilości wody mineralnej, która nawilży śluzówkę,
  • naturalny syrop z cebuli,
  • aromaterapia za pomocą dyfuzora i olejków eterycznych.
  • Jak odetkać nos? Podsumowanie

    Zatkany nos u dziecka możesz leczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty i domowych metod. Zwykle najlepiej sprawdza się po prostu przeczekanie choroby, regeneracja maluszka i wypoczynek. Pamiętaj jednak, że każdy objaw infekcji u dziecka warto skonsultować z lekarzem, by wykluczyć poważniejsze kłopoty ze zdrowiem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech