Data modyfikacji:

Namiot dla dzieci: jaki wybrać? Tipi, domek czy tunel? Podpowiadamy

Dzieci lubią mieć miejsce, w którym mogą się schronić, kiedy chcą pobyć same, uwielbiają też bawić się w budowanie baz i kryjówek. Namiot dla dzieci stwarza niezliczone możliwości zabawy i pobudza wyobraźnię. Bezpieczne, własne gniazdko, w którym można na chwilę schować się przed światem, pozwala maluchom wyciszyć się i wrócić do równowagi po kłótniach i innych trudnych sytuacjach. Namiot tipi dla dzieci to przy okazji także piękna ozdoba pokoju. Z kolei domki do domu i ogrodu, czasami wyposażone w tunele, zapewniają godziny dobrej zabawy.
namiot dla dziecka

Jak wybrać najlepszy namiot dla dzieci?

Wiesz już, że chcesz, by twoje maluchy miały swój przytulny kącik, ale wciąż nie wiesz, co wybrać? Decydując o tym, jaki namiot dla dzieci kupić, musisz zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Znacznie ułatwisz sobie zadanie, kiedy określisz, czego dokładnie potrzebujesz.

Weź pod uwagę następujące sprawy:

  • Gdzie będzie używany namiot dla dzieci – wyłącznie w domu, w ogrodzie czy też w różnych miejscach i zależy ci na łatwym transporcie?
  • Czy zakup musi pasować do wystroju wnętrza? Jest duża różnica między typowym namiotem do zabawy a stylowym tipi.
  • Jaki jest temperament twojego dziecka – czy woli aktywne zabawy w tunelu, czy będzie chciało spędzać czas na rysowaniu lub czytaniu w tipi?
  • Jaką ilością miejsca dysponujesz? Jeżeli namiot ma stać w pokoju, przestrzeń często jest mocno ograniczona.
  • Jaką kwotę chcesz przeznaczyć na zakup?
  • Czy zależy ci na łatwym utrzymaniu w czystości? Namioty wykonane z naturalnych materiałów bardzo się kurzą, a ich regularne pranie może okazać się problematyczne. Jeżeli masz w domu małego alergika, bawełniane tipi okaże się nietrafionym pomysłem.

Namiot tipi dla dzieci

Najczęściej wybieranym namiotem do domu dla dzieci jest indiańskie tipi, które w swojej klasycznej formie przybiera charakterystyczny kształt ostrosłupa. Jego popularność wynika przede wszystkim z dekoracyjnego charakteru – stylowe tipi prezentuje się rewelacyjnie w nowoczesnych pokojach dziecięcych. W sklepach dostępne są różne opcje, oprócz tradycyjnego namiotu można również kupić zawieszony pod sufitem baldachim, łagodnie spływający ku podłodze, na której umieszczone są miękkie poduszki lub maty. Czasami zawiesza się go także nad łóżkiem.
Namiot tipi dla dzieci przeznaczony do domu jest zazwyczaj wykonany z bawełny umieszczonej na drewnianym stelażu. Decydując się na konkretny model, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy – dzięki temu zakup będzie udany, a dziecko bezpieczne i zadowolone.

Namiot tipi – dla dzieci w jakim wieku będzie najlepszy?

Kiedy jest najlepszy czas na zakup namiotu dla dzieci? Przeznaczenie tipi będzie zmieniało się na przestrzeni lat, dlatego mogą go używać maluchy w każdym wieku. W ograniczonym zakresie mogą z niego korzystać już niemowlęta – ułożone na miękkiej macie będą przyglądały się zawieszonym na nim ozdobom i światełkom. Najwięcej zyskają jednak przedszkolaki, które są mistrzami zabaw, w których pierwsze skrzypce gra wyobraźnia.

W namiocie dla dzieci można się wyciszyć, ale można także urządzać najbardziej szalone zabawy, nie tylko w Indian, ale także w domek, biwak, zamek, a nawet jaskinię zamieszkałą przez ludzi pierwotnych.

Rozmiar tipi

Niektórzy rodzice wahają się przed zakupem, obawiając się, że tipi okaże się duże. Namiot dla dzieci może zająć sporo przestrzeni, której często nie mamy w domu zbyt wiele. Kluczowe jest znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca oraz dokładne sprawdzenie wymiarów podstawy. W mniejszych pokojach sprawdzą się namioty nie większe niż 100–115 centymetrów. Jeżeli nie ogranicza cię przestrzeń, możesz wybrać większy model, do którego spokojnie zmieści się maluch z rodzeństwem lub kolegami. Być może zostanie do środka zaproszony nawet rodzic?

Jak powinien wyglądać namiot dla dzieci do pokoju?

Namiot, który jest trzymany wyłącznie w domu, może być wykonany z materiałów, które nie są odporne na wodę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na miękką bawełnę i minky oraz by tipi zdobiły pompony, koronki i światełka. Wygląd zależy wyłącznie od gustu dziecka i rodziców. Możesz zdecydować się na delikatne pastele, kontrastowe wzory lub motywy nawiązujące do Indian. Ciekawą opcją proponowaną przez niektórych producentów jest możliwość wykonania produktu na zamówienie, według własnych upodobań.

Dodatki, którymi wypełnisz wnętrze namiotu, są dla dzieci znacznie ważniejsze od jego koloru, decydują bowiem o wygodzie użytkowania. Postaw na miękkie maty i poduszki, najlepiej o różnych fakturach. Nie tylko sprawisz w ten sposób przyjemność małym użytkownikom tipi, ale także pobudzisz zmysł dotyku i zapewnisz bodźce sensoryczne.

Namiot z tunelem dla dzieci

Oprócz namiotu tipi, inną propozycją dla dzieci są tunele. Dostępne są proste namioty z tunelem, a także bardziej złożone systemy składające się z kilku części. Tego typu miejsce dziecko wykorzysta bardziej jako przestrzeń do aktywnej zabawy niż do wyciszenia. Dzięki niemu będzie mogło pracować nad swoją sprawnością fizyczną i urządzać szalone gonitwy z rodzeństwem lub kolegami. Kiedy warto kupić namiot z tunelem dla dzieci? Warto zdecydować się na tę opcję, jeżeli maluchowi brakuje ruchu, jest z natury bardzo aktywny i lubi angażujące zabawy. Tunel można zazwyczaj wykorzystać zarówno w domu, jak i w ogrodzie, ponieważ wykonany jest z materiałów odpornych na wilgoć i łatwych do wyczyszczenia.

Czy takie namioty mają wady? Jeżeli zamierzasz ustawić je w domu, wymagają trochę wolnej przestrzeni, ponadto najczęściej są bardzo kolorowe, co bardzo podoba się najmłodszym, ale nie zawsze pasuje do aranżacji pokoju wymyślonej przez rodzica. Jeżeli lubisz stonowane kolory, być może jaskrawe namioty dla dzieci nie będą twoim wymarzonym dodatkiem.

Namiot-domek dla dzieci do ogrodu

Podobnie jak modele z tunelem, również domki, które można ustawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie, bywają utrzymane w jaskrawych kolorach, ale nie jest to regułą. Na uwagę zasługuje na przykład piękny domek francuskiej firmy Djeco, ozdobiony motywami roślin i zwierząt.
Najczęściej domek-namiot dla dzieci ma okienka, zasłony i drzwi oraz kształt klasycznej chatki. Dzieci uwielbiają odgrywać w nim rozmaite wymyślone przez siebie scenariusze. Tradycyjna zabawa w dom to tylko część możliwości; ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, której maluchom nie brakuje.

Namiot samorozkładający dla dzieci

Jaki namiot dla dzieci jest najbardziej praktyczny? Z pewnością model samorozkładający, który w minutę będzie gotowy do zabawy. Może być używany w pokoju, na balkonie, w ogrodzie lub na plaży. Składa się do kompaktowego rozmiaru, który z łatwością zmieścisz do bagażu podczas wyjazdu, a w kilka chwil przeistacza się w mały i praktyczny namiot.

Jaki wybrać namiot: tipi, domek czy tunel?

Domki i namioty dla dzieci bardzo różnią się między sobą pod względem funkcjonalności i wyglądu, ale także ceny. Ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od tego, gdzie i przez kogo produkt ma być używany, a także jaka ma być jego główna rola. Dla dziecka potrzebującego miejsca wyciszenia i odprężenia wybierz tipi, do aktywnych zabaw w domu lub ogrodzie lepszy będzie domek z tunelem, a jeżeli lubisz przenosić namiot z miejsca na miejsce, idealny okaże się namiot samorozkładający dla dzieci.

Zdjęcie: Envato Elements

Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym