Data publikacji:

Jak przechowywać LEGO?

Przechowywanie klocków LEGO może okazać się problematyczne, zwłaszcza gdy dziecko posiada już sporą kolekcję. Dedykowane pudełka na klocki LEGO są dość kosztowne, dlatego też warto zastanowić się nad tym, jak inaczej przechowywać te niewielkie elementy. Podpowiadamy, jak uporządkować i przechowywać klocki LEGO.
Two little boys have fun indoors in the bedroom with plastic construction set

Zacznij od segregacji

Zanim jeszcze rozpoczniesz poszukiwanie najlepszego organizera na LEGO, koniecznie sprawdź, jakie klocki posiada twoje dziecko. Na początku należy je posegregować. Maluch może pomóc ci w tej czynności. Klocki można podzielić według:
  • Rodzaju elementów – figurki do figurek, drzewka do drzewek, długie klocki do długich klocków, a kółka do kółek. Ten podział klocków sprawi, że w każdej chwili będzie można sięgnąć po wybrany element bez konieczności przeszukiwania całej góry klocków. 
  • Koloru – to prosty i często stosowany podział klocków LEGO. Wystarczy rozdzielić czerwone, zielone czy białe elementy w oddzielnych pojemnikach i gotowe. 
  • Serii – jeśli dziecko ma kompletne zestawy klocków LEGO, warto podzielić je pod kątem serii. Dzięki temu maluch szybko odnajdzie to, czego aktualnie potrzebuje. Warto też przeznaczyć oddzielny pojemnik na LEGO Classic. 
  • Kształtu – nie jest to najbardziej popularny sposób segregacji klocków, jednak wciąż skuteczny. Polega na podzieleniu klocków pod kątem kształtów – okrągłe z okrągłymi, kwadratowe z kwadratowymi itd. Klocki o nietypowych kształtach należy przechowywać oddzielnie.
  • Organizer z szufladami na LEGO

    Szuflady dają ogromne możliwości pod kątem przechowywanie LEGO. Możesz wykorzystać te, które już posiadasz w dziecięcym pokoju. Zazwyczaj są one spore, a utrzymanie w nich porządku bywa trudne, a nie chcemy mieszać ze sobą różnych klocków, skoro wcześniej je posortowaliśmy. Z pomocą przychodzą plastikowe separatory do szuflad. Dzięki nim podzielimy szuflady na odpowiednie części, do których możemy wsypać posegregowane klocki. Szuflada daje możliwość szybkiego dotarcia do poszukiwanych klocków. 
    W przypadku gdy nie posiadasz szuflad w pokoju dziecięcym, możesz sięgnąć po inne praktyczne rozwiązanie, jakim są modułowe organizery z szufladkami. Występują one w wielu wariantach, wyglądają estetycznie, a do tego są bardzo praktyczne. System modułowy pozwala na dowolne rozbudowywanie regału z szufladkami w miarę powiększania się kolekcji klocków twojego dziecka. Koszty takich organizerów na LEGO nie są wysokie – można kupić je już od 20 zł.

    Przezroczyste pudełka na klocki LEGO

    Przezroczyste pudełka na klocki LEGO to kolejny sposób na ich przechowywanie, który ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na uporządkowanie kolekcji. Przezroczyste pudełka dają też możliwość szybkiego zweryfikowania ich zawartości bez konieczności zdejmowania i przekładania opakowań. Kolejnym plusem jest cena – przezroczyste pudełka na klocki LEGO są stosunkowo niedrogie, a wyglądają bardzo estetycznie w dziecięcym pokoju. Tego typu pudła dają też możliwość błyskawicznego wyjęcia wielu elementów w krótkim czasie poprzez wywrócenie ich do góry dnem.
    Wskazane przez nas sposoby na przechowywanie klocków LEGO to tylko niektóre z możliwości. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy sięgnąć po pojemniki z przegródkami, organizery do bielizny czy biżuterii albo nawet zużyte opakowania po lodach. Wszystkie te przedmioty świetnie sprawdzą się pod kątem przechowywania klocków LEGO.
    Zdjęcie: Envato
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.