Data publikacji:

Jak sprawdzić, czy jest się w ciąży? Pierwsze objawy ciąży

Brak miesiączki i mdłości to objawy ciąży, o których wie z pewnością każda kobieta. Jednak skąd mieć pewność, że odmienne samopoczucie zwiastuje właśnie stan błogosławiony? Jak sprawdzić, czy jest się w ciąży jeszcze przed wizytą u lekarza?
jak sprawdzić czy jest się w ciąży
Wiele kobiet wyczekuje symptomów ciąży jeszcze na długo przed terminem spodziewanej miesiączki. Nic dziwnego: kiedy poczęcie dziecka jest istotnym celem, niejedna osoba nie może doczekać się, aby uzyskać pewność. Czy istnieją sposoby na to, aby samodzielnie sprawdzić, czy jest się w ciąży?

Jak sprawdzić, czy jesteś w ciąży? Zrób test!

Test ciążowy wykaże ciążę już 7-10 dni po zapłodnieniu. Najlepiej wykonać go jednak dopiero w dniu spodziewanej miesiączki. Wówczas uzyskany wynik będzie najbardziej wiarygodny.
Na rynku znajdziesz trzy rodzaje testów ciążowych: strumieniowe, płytkowe oraz paskowe. Stosowanie każdego z nich wygląda odrobinę inaczej, jednak nie wymaga specjalnych umiejętności.

Radzimy, abyś od razu zaopatrzyła się w dwa testy ciążowe i wykonała je np. w odstępie 1-2 dni. Nawet najnowocześniejsze testy bywają zawodne!

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży? Wczesne objawy poczęcia

Poza typowymi symptomami zapłodnienia, jakimi są brak miesiączki i poranne mdłości, istnieje wiele innych objawów ciąży. Niektóre z nich mogą być naprawdę zaskakujące. Bardzo wiele kobiet wskazuje, że wczesnym objawem ciąży była bolesność i obrzmienie piersi (zupełnie tak, jak chwilę przed okresem). Inne zauważają u siebie wzrost lub spadek apetytu.

Charakterystyczne, wczesne objawy ciąży pojawiają się również na skórze. Przyszłe mamy często zgłaszają, że już w pierwszym miesiącu ich brodawki sutkowe stają się o wiele ciemniejsze. Może pojawić się również kresa czarna, czyli ciemna linia prowadząca od pępka do łona.

Prowadź kalendarzyk miesiączkowy

Aby łatwiej określić, czy możesz być w ciąży, warto prowadzić kalendarzyk miesiączkowy. Jeśli stosunek odbył się w dniach płodnych, szansa na zapłodnienie jest wysoka. Kalendarzyk możesz prowadzić zarówno w formie notatnika, jak i w jednej z wygodnych aplikacji na smartfona. Drugie rozwiązanie ma tę zaletę, że przypomni ci m.in. o spóźniającej się miesiączce.

Chcesz mieć pewność, że owulacja odbyła się w odpowiednim terminie? Wypróbuj test owulacyjny.

Jak sprawdzić, czy jest się w ciąży? Krwawienie implantacyjne

W czasie spodziewanej miesiączki zauważyłaś niewielką ilość krwi, po czym krwawienie zanikło? To może być krwawienie implantacyjne – kolejny z rzadkich objawów ciąży. Podczas implantacji zarodka, w macicy może dojść do pęknięcia naczynek krwionośnych, co jest powodem skąpego krwawienia. Nie towarzyszy mu jednak typowy dla menstruacji ból.

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży? Domowe sposoby

Nasze babcie, które nie znały testów ciążowych, dowiadywały się o poczęciu dziecka poprzez ludowe metody. Jedną z nich było podlewanie moczem domowych roślin (dzięki zawartości hormonów, miały rosnąć lepiej) lub ziarenek (objawem ciąży było ich szybkie kiełkowanie). Nie wiemy co prawda, na ile skuteczne są te metody, jednak niektóre kobiety stosują je do dziś.

Jak sprawdzić, czy jest się w ciąży? Test z krwi

Metodą, która da ci stuprocentową pewność co do tego, czy jesteś w ciąży, czy nie, jest badanie stężenia hormonu beta hCG. Możesz wykonać go zaraz po terminie spodziewanej miesiączki. Test z krwi da ci nie tylko odpowiedź na pytanie, czy jesteś w ciąży, ale określi również, który to tydzień. To zdecydowanie najskuteczniejszy sposób!

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy jest się w ciąży? Najlepiej spokojnie zaczekać na termin miesiączki, a gdy ta się nie pojawi – wykonać test ciążowy. Jeśli wykaże dwie kreski, udaj się do lekarza, który na podstawie badań udzieli ci odpowiedzi na to ważne pytanie.
Autorka: Joanna Stanuch