Data publikacji:

Kreatywna przygoda dla dzieci: jak zrobić własnoręcznie karmnik dla ptaków

Szukasz pomysłu na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem? Co powiesz na to, aby połączyć przyjemne z pożytecznym? Świetnym pomysłem jest wspólnie wykonanie karmnika dla ptaków DIY. To nie tylko mnóstwo frajdy dla ciebie i dla malucha, ale także możliwość zapewnienia skrzydlatym zwierzętom pokarmu i schronienia. Przekonaliśmy cię, że warto stworzyć karmnik dla ptaków? Wiemy, jak zrobić go z dziećmi.
Winter bird feeder two sparrows

Budowa karmnika dla ptaków – zalety

Zanim podpowiemy ci, jak i z czego zrobić karmnik dla ptaków DIY, przygotowaliśmy kilka powodów, dla których warto w ogóle go wykonać. Mamy nadzieję, że przekonają one wszystkich rodziców, którzy mają nadal wątpliwości, czy taka wspólna forma spędzania czasu z dzieckiem jest dla nich.
Budowa karmnika dla ptaków i umieszczenie go w ogrodzie ma wiele zalet. To na przykład:
  • pomoc zwierzakom w przetrwaniu zimy,
  • możliwość obserwowania ptaków z bliska (być może dzięki temu twoje dziecko zainteresuje się ornitologią),
  • dawanie przykładu dzieciom, że warto dbać o przyrodę i o zwierzęta,
  • ciekawy sposób na ozdobę przydomowego ogrodu.
  • Jakie ptaki mogą przylecieć do samodzielnie wykonanego karmnika? To np. zięby, wróble, kosy, sikorki, mazurki czy sójki. Szczęśliwcy mogą gościć dzięcioły.
    A co można umieścić w gotowym karmniku dla ptaków DIY? Przede wszystkim gotowe mieszanki ziaren dostępne w sklepach zoologicznych. Możesz także samodzielnie je przygotować, łącząc ze sobą owies, siemię lniane czy kukurydzę. Ptaki lubią również rodzynki, jabłka i banany.

    Proste i pomysłowe karmniki dla ptaków, które dziecko może wykonać samodzielnie

    Chcesz jedynie obserwować, jak dziecko wykonuje samodzielnie pomysłowy karmnik dla ptaków? To świetnie się składa, bo mamy kilka pomysłów, które wymagają minimalnych nakładów finansowych i jednocześnie zapewniają maksimum frajdy. Pierwszą propozycją ciekawego karmnika dla ptaków jest ten wykonany z… rolek po papierze toaletowym! To budżetowa wersja, która jest najprostsza w przygotowaniu.
    Nie wystarczy jednak powiesić samej rolki. W końcu w jaki sposób umieścisz na niej pokarm? Odpowiedź na to jest prosta – wystarczy posmarować go masłem albo olejem. Dzięki temu ziarna się do niego przylepią, a ptaki będą miały smaczną przekąskę.
    Jaki inny ciekawy karmnik dla ptaków można zrobić z dziećmi? Można użyć do tego butelki plastikowej albo kartonu po mleku. W pierwszym przypadku należy dokładnie ją umyć, a następnie wyciąć otwory po obu stronach, w taki sposób, aby móc przełożyć przez nie patyk, cienką deseczkę albo nawet łyżkę kuchenną. Po wsypaniu pokarmu do środka z każdego otworu będą stopniowo wysypywać się ziarna.
    Z kolei w wersji z kartonem, który wcale nie musi być po mleku, a np. po soku, zasada jest dość podobna. Po jego umyciu należy wyciąć z jednej strony duży otwór. Warto zostawić trochę miejsca na dole, aby móc wsypać więcej pokarmu. Pod okienkiem należy zrobić małą dziurkę i wsunąć do niej patyk, aby ptaki miały gdzie usiąść. Na zakończenie dziecko może dać się ponieść wyobraźni i dowolnie ozdobić ten prosty i szalenie pomysłowy karmnik dla ptaków. Ciekawym pomysłem jest zrobienie daszka z patyczków po lodach.

    Drewniany karmnik dla ptaków – jak zrobić go z dziećmi?

    Projekty DIY nie są dla ciebie i zamiast tego chcesz razem z dzieckiem stworzyć solidny i trwały drewniany karmnik dla ptaków? Jak go zrobić? Przede wszystkim zaopatrz się w drewniane deski i kantówki. Ich rozmiar zależy od tego, jakiej wielkości ma być docelowo karmnik.
    Zacznij od pocięcia desek na mniejsze, cienkie kawałki. Pamiętaj, że celem jest otwarty karmnik. Podobnie zrób w przypadku kantówek. Najmniejsze z nich należy dodatkowo naciąć pod kątem 45 stopni. Jeżeli planujesz robić to przy dziecku, to zadbaj o to, aby miało na sobie okulary ochronne.
    Kolejnym krokiem jest obrobienie drewna. Wygładź je przy użyciu papieru ściernego, aby zarówno dziecko, jak i ptaki nie zrobiły sobie krzywdy. Co dalej? Połącz ze sobą pocięte części w taki sposób, aby stworzyć stojącą konstrukcję. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego specjalnych wkrętów do drewna i wkrętarki. Na zakończenie przymocuj dach i gotowe!

    Inne pomysły na to, jak zbudować karmnik z dzieckiem

    Rolki po papierze toaletowym, plastikowe butelki, kartony czy drewno to nie wszystko. Jak jeszcze zbudować karmnik razem z dzieckiem? Jeśli chcesz najpierw przetestować, czy w twoim ogrodzie w ogóle pojawią się ptaki (jest to raczej pewne, jednak rozumiemy wątpliwości), możesz postawić na totalny minimalizm. Mowa o naturalnym karmniku z… jabłka! Tak, wystarczy wydrążyć owoc, powiesić go na sznureczku i wbić nasiona.
    Możesz też wykorzystać inny owoc. Mowa o połówce pomarańczy, którą należy dokładnie oczyścić, a następnie wypełnić pokarmem i powiesić na gałęzi. W ten sposób stworzysz swego rodzaju miseczkę, z której z pewnością będą chętnie korzystać ptaki z okolicy. Możesz też zrobić karmnik przy użyciu klocków lego, słoika, puszki czy wytłaczanki po jajkach. Możliwości jest wiele, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia nie tylko twojego malucha, ale także twoja.

    A gdzie powiesić karmnik dla ptaków?

    Wiesz już, jak zrobić pomysłowe karmniki dla ptaków DIY (zrób to sam). A gdzie powiesić wasze dzieło? Najlepsze miejsce jest oddalone od ruchliwych dróg i innych hałasów, np. warsztatu sąsiada. Musi być ustronne i ciche, aby ptaki mogły w spokoju zjeść.
    Równie ważne jest umieszczenie karmnika tam, gdzie ptaki będą bezpieczne, czyli nie będą narażone na atak drapieżników, np. kotów. Z tego powodu zawieszenie karmnika na drzewie może nie być najlepszym pomysłem, ponieważ mruczek bez problemu poradzi sobie ze wskoczeniem na gałęzie.
    Zdjęcie: Envato
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.