Data modyfikacji:

Jak urządzić pokój niemowlaka?

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, jak powinien wyglądać pokój ich malucha, który niedługo pojawi się na świecie. Jedni jeszcze przed narodzeniem dziecka organizują remonty, inni w ogóle rezygnują z aranżacji osobnego pomieszczenia. Jak wybrać najlepszą opcję i zagwarantować swojej pociesze miły kącik? Przed wami garść inspiracji.

pokój niemowlaka
Oczywiście nie wszyscy mogą sobie pozwolić na osobny pokój dla malucha. Jeśli jednak masz pomieszczenie, które możesz wykorzystać w tym celu, to rekomendujemy taki pokój urządzić. Może ci się wydawać, że małe dziecko nie ma wielu rzeczy i nie potrzebuje osobnej przestrzeni, jednak to tylko pozory. Wiele akcesoriów dla noworodka zajmuje dużo miejsca, do tego dochodzi przewijak, kołyska, komoda lub szafa na ubranka i pampersy oraz cała masa zabawek, którymi nowo narodzone dziecko z pewnością zostanie obdarowane. 

Kolor ścian

Duża część rodziców aranżację dziecięcego pokoju zaczyna od pomalowania ścian. Dla chłopców standardowo wybierają kolor błękitny, a dla dziewczynek – różowy. My jednak proponujemy białą, neutralną barwę, która nie będzie stereotypowo podkreślać płci dziecka. Takie praktyczne rozwiązanie pozwoli ci szybko i łatwo dopasować wnętrze do wieku dziecka. Dobrym rozwiązaniem, nawiązującym do stylu dziewczynek lub chłopców, może być zastosowanie naklejek naściennych, które świetnie komponują się z białą farbą. 

Łóżeczko dla dziecka

Łóżko to bardzo ważny element wyposażenia każdego dziecięcego pokoju. Jeśli zamierzasz w pierwszym miesiącach dostawiać łóżeczko dziecka do swojego, warto wybrać model posiadający kółka, pozwalający na łatwe przenoszenie go pomiędzy pokojami. Dla nieco większych dzieci, rekomendujemy wybrać łóżeczko z opcją powiększenia, kiedy dziecko urośnie. W małych pokojach doskonale sprawdzą się łóżka z szafkami pod materacem, w których można przechowywać pościel i inne potrzebne akcesoria.

Przewijak

Przewijak to niezbędna rzecz w każdym pokoju noworodka. Dobrze zaplanować jego miejsce od razu przy urządzaniu pokoju. Można wybrać wolnostojącą szafkę-przewijak lub przewijak w formie nakładki na komodę.

Komoda

Komoda to bardzo przydatny i praktyczny mebel. To w niej możemy przechowywać ubranka dziecka, których maluchowi będzie stale przybywać. W końcu wiele osób podczas pierwszych wizyt u dziecka daje rodzicom w prezencie śpioszki i inne ubrania.

Szafa

Szaf nigdy za wiele, dlatego jeśli tylko masz możliwość wstawienia szafy do pokoju dziecięcego, warto to zrobić. W szafie można przechowywać wiele akcesoriów dziecięcych, takich jak: nosidełko, nocnik, fotelik do samochodu.

Przechowywanie zabawek

Zabawki potrafią zajmować bardzo dużo przestrzeni, dlatego ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. Wszelkiego rodzaju pudełka, skrzynki i worki na zabawki to elementy, które ułatwią ich segregację i utrzymanie porządku.

Fotel

Fotel w pokoju dziecięcym to mebel, który przyda się zarówno dziecku, jak i rodzicowi, który przecież będzie często przebywał w tym pokoju. Wspólne czytanie bajek będzie na pewno przyjemniejsze, jeśli będzie można oddać się tej czynności w dużym, wygodnym fotelu.


Przeczytaj także:
  1. Skandynawskie plakaty do dziecięcego pokoju
  2. Tapety do pokoju dziecięcego - przegląd najciekawszych modeli
  3. Jakie łóżko dla dwulatka? Jak wybrać bezpieczne łóżeczko?

Autor: Oliwia Stradowska