Na co warto zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki rower dla dziecka będzie najlepszy? Istotne są:
Wybór konkretnego modelu wcale nie jest łatwy, więc jak dobrać rower dla dziecka? Warto poczytać opinie o różnych producentach oraz sprawdzić warunki oferowanej gwarancji i serwisu. Następnie musisz zdecydować, czy interesuje cię zakup górskiego, czy miejskiego modelu, czy ma mieć podstawowe elementy, czy np. dodatkowe ułatwienia. Jeśli nie planujesz roweru jako prezentu niespodzianki dla swojej pociechy, to postaraj się omówić z nią, czego potrzebuje i jakie są jej oczekiwania. Dzieci są różne, dlatego nie ma uniwersalnych odpowiedzi na pytanie, jak dobrać rower dla dziecka w konkretnym wieku – jedne lubią spokojną, bezpieczną jazdę po ścieżkach rowerowych, inne chętnie zjeżdżają z górek, ścigają się z rówieśnikami czy jeżdżą z rodzicami na długie wycieczki. Rower powinien być dopasowany do konkretnej osoby, tak by jak najlepiej odpowiadał jej potrzebom i zapewniał bezpieczeństwo.
Kolejne rozmiary kół, a więc i rowerów, to: 16”, 20”, 24”, 26”. Jaki rower dla dziecka będzie najlepszy i jaką wielkość wybrać? Należy to określić indywidualnie w odniesieniu do wieku i wzrostu malucha.
Wielu 4- i 5-latków sprawnie jeździ już na rowerkach i wcale nie potrzebuje do tego bocznych kółek. Dla takich maluchów dobrze sprawdzą się koła o średnicy 16”. Taki rozmiar roweru wystarczy dla dzieci do około 6. roku życia, później będzie już konieczna wymiana go na większy model.
Pociechy w wieku 6-8 lat zaczynają już często różnić się między sobą wzrostem. Określając więc, jaki rower dla dziecka wybrać, warto zwracać uwagę nie tylko na wiek, ale i na wzrost. Dla maluchów mierzących około 110-120 cm odpowiednie będą modele o średnicy koła 20” i długości ramy między 11 a 13 cali.
W przypadku nieco starszych dzieci, w wieku około 8-12 lat i przy wzroście 120-145 cm – rower wciąż będzie średni, ale już z większym rozmiarem kół (24”) i ramy (około 11-15”).
Dopiero gdy pociecha osiągnie wzrost wyższy niż 145 cm, warto wybrać duży rower, którego koła mają średnicę 26”, a rama długość 14-16”.
Warto też zwrócić uwagę na to, jakie możliwości hamowania daje dany rower. W modelach dla najmłodszych poleca się postawić nie tylko na hamulec ręczny, ale także tzw. nożny, który polega na naciskaniu pedałów roweru w przeciwną stronę, niż podczas jazdy. Dla początkujących, młodych kolarzy może to być bardzo pomocne rozwiązanie.
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak dobrać rower dla dziecka w wieku 2-3 lata, to polecamy ci przyjrzeć się ofercie rowerków biegowych, które pozbawione są układu napędowego – nie mają łańcucha, przerzutek czy pedałów. Konstrukcja oparta jest na trzech kołach, a maluch odpycha się nogami od ziemi. Jest to świetny sposób na zainteresowanie pociechy jazdą rowerem i bezpiecznej nauki oraz zabawy. Niektóre modele rowerków biegowych mają zainstalowane hamulce ręczne, które już od najmłodszych lat wyrabiają w użytkownikach nawyk korzystania z nich. Dużym plusem takich modeli jest też bardzo niska waga, ułatwiająca transport.
Dla starszych dzieci, które chcą nauczyć się jeździć samodzielnie na rowerze, można wybrać średniego rozmiaru model z przypinanymi dodatkowymi kółkami, ułatwiającymi stabilne utrzymywanie się na pojeździe. Jednak często zdarza się, że gdy maluch jeździł wcześniej na modelu biegowym, to nie potrzebuje dodatkowych kółeczek, bo łatwiej jest mu nauczyć się utrzymywania równowagi. Zawsze warto pamiętać, że każde dziecko uczy się w swoim czasie, dlatego podczas nauki jazdy na rowerze warto być cierpliwym i wyrozumiałym.