Data modyfikacji:

Jaki termometr do ucha kupić?

Termometry douszne cieszą się dużym powodzeniem wśród rodziców niemowląt i małych dzieci. Chociaż nie są wolne od wad, mają również wiele zalet, które za nimi przemawiają. Tak jak w przypadku innych termometrów elektronicznych, również w tym przypadku kluczowy jest wybór najlepszego, godnego zaufania i poręcznego modelu. Tylko dzięki temu mamy szansę na wiarygodne pomiary, które są niezwykle istotne w przypadku infekcji dzieci. Jaki termometr do ucha najlepiej spełni swoją funkcję?
jaki termometr do ucha

Termometr elektroniczny do ucha – czy jest lepszy od innych?

Termometry douszne mają swoich zwolenników głównie ze względu na fakt, że najlepiej oddają temperaturę ciała. Temperatura w uchu jest bowiem bliższa ciepłocie wewnętrznej. Tego typu sprzęt może być używany do pomiaru u niemowląt i małych dzieci.

Wśród wad wymienia się najczęściej kłopoty z utrzymaniem higieny, jednak droższe modele zawierają w zestawie specjalne kapturki do pomiaru. Niektórzy rodzice skarżą się również na większe ryzyko obudzenia dziecka. Tutaj wiele zależy od tego, w jaki termometr do ucha się zaopatrzymy, ważna jest możliwość wyłączenia dźwięku. Konieczne jest także nabranie przez rodzica wprawy. Gorzej jest w przypadku zapalenia ucha, wtedy nie jest możliwe używanie tego typu termometru. Na taką sytuację niestety nie można nic poradzić.

Jaki termometr do ucha wybrać?

Czym kierować się, wybierając termometr do ucha? Ranking może być bardzo pomocnym narzędziem, które wskaże, które modele są najbardziej godne uwagi. Warto jednak wiedzieć, jakimi cechami powinien wyróżniać się idealny termometr.

Jaki termometr do ucha sprawdzi się najlepiej? Oto najważniejsze cechy:

  • Higiena. W przypadku sprzętu, który jest wkładany do ucha, nie warto ryzykować przenoszenia patogenów. Z tego względu powinno wybrać się model z wymiennymi kapturkami, które pozwolą zachować środki bezpieczeństwa.
  • Możliwość wyłączenia dźwięku. Jest to niezwykle istotna cecha termometru do ucha dla niemowlaka i małego dziecka. Nikt nie ma ochoty budzić malucha, szczególnie w czasie infekcji, gdy zazwyczaj śpi bardzo niespokojnie.
  • Wygoda. Termometr powinien dobrze leżeć w dłoni, być poręczny i praktyczny.
  • Gwarancja. Niestety, wiele sprzętów, które można obecnie kupić, dość szybko się psuje. Dobrze jest wziąć to pod uwagę, decydując, jaki termometr do ucha wybrać. Im dłuższy okres gwarancji, tym lepiej. Powinny to być minimum 2 lata.
  • Dodatkowe funkcje. Wiele z nich jest bardzo przydatnych. Może to być na przykład sygnał świetlny, który pomaga precyzyjnie wycelować sondę lub ustawienie wieku dziecka.

Polecane wśród rodziców modele to między innymi Braun ThermoScan7 oraz Omron Gentle Temp 520.

Czy termometr do ucha jest dokładny?

Mimo iż pomiar termometrem elektronicznym do ucha trwa jedynie chwilę, jest on bardzo dokładny. Producenci deklarują dokładność do 0,2°C. Ponieważ ucho dobrze odzwierciedla wewnętrzną temperaturę ciała, wynikowi można zaufać. Co ważne, na pomiar nie wpłynie fakt, że dziecko jest spocone, jak to ma miejsce w przypadku mierzenia temperatury na czole. Niezwykle istotne jest jednak dokonanie poprawnego pomiaru.

Termometr do ucha – jak mierzyć nim temperaturę?

Wiedząc, jaki termometr do ucha kupić, można podjąć dobrą decyzję. Później pozostaje jedynie nauczenie się jego poprawnej obsługi. Po nałożeniu ochronnego kapturka, sondę należy delikatnie umieścić w kanale słuchowym, skierować w stronę przeciwnej skroni i przytrzymać nieruchomo. Pomiar trwa około sekundy. Żeby monitorować trend temperaturowy, czyli móc ocenić, czy temperatura rośnie, czy maleje i w jakim tempie, konieczne jest dokonywanie pomiarów w tym samym uchu.
Autor: Nina Nadybska