Data publikacji:

Jakie zabawki dla 9 miesięcznego dziecka?

Zabawki są bardzo ważnym elementem dzieciństwa, wpływającym na prawidłowy i harmonijny rozwój dzieci. Wspierają motorykę małą i dużą, korzystnie wpływają na rozwój ruchowy, a także pobudzają do aktywności, rozbudzają ciekawość światem. Wspomagają rozwój społeczny i emocjonalny oraz zapewniają wspaniałą rozrywkę. Aby jednak spełniały swoje funkcje, muszą być dobrane do wieku maluszka. Warto sprawdzić, jakie zabawki dla 9-miesięcznego dziecka będą najlepsze, sprawią mu radość i pomogą w odkrywaniu świata.
zabawki dla 9-miesięcznego dziecka

Jakie jest dziewięciomiesięczne dziecko?

W życiu małych dzieci każdy miesiąc jest ważny, niemowlaki rozwijają się bardzo szybko, z każdym tygodniem pojawiają się nowe umiejętności. 9-miesięczne dziecko potrafi już całkiem sporo. Zdążyło nauczyć się rozumieć najczęściej wypowiadane słowa, reaguje na swoje imię, wie, gdzie skupić wzrok, gdy mama lub tata poda nazwę konkretnego przedmiotu.

Umie gaworzyć, zaczyna wypowiadać proste słowa, z jego ust można już usłyszeć mama, tata, baba. Lubi sprawdzać swój głos, dlatego często krzyczy, piszczy i śpiewa. Maluch jest w stanie sięgnąć po zabawkę, która znajduje się poza jego zasięgiem.

Dziecko w tym wieku jest w ciągłym ruchu. Najczęściej jest na etapie raczkowania, jest ciekawe, dlatego wszędzie go pełno. Lubi zaglądać do szafek, dlatego rodzice muszą zadbać o to, aby wszystkie niebezpieczne przedmioty były poza zasięgiem malutkich rączek. Wiele dzieci właśnie w wieku 9 miesięcy zaczyna wspinać się przy meblach i samodzielne przy nich stawać. To oznacza, że niedługo niemowlak zacznie stawiać pierwsze kroki.

Dziewięciomiesięczne maluszki potrafią już samodzielnie siedzieć, są w stanie utrzymać stabilną, wyprostowaną postawę. Potrafią bawić się niewielkimi przedmiotami, przekładają je z ręki do ręki. W tym okresie chętnie poznają nowe smaki, zapachy i konsystencje. Rodzice powinni wykorzystać ten czas i proponować dzieciom nowe pokarmy, a także zachęcać do różnych aktywności.

Jakie zabawy z 9-miesięcznego dzieckiem?

Niemowlęta powinny spędzać jak najwięcej czasu z rodzicami, to wpływa pozytywnie na ich rozwój. Ważnym elementem jest wspólna zabawa, która dla dzieci jest szczególnie potrzebna i ważna. Dziewięciomiesięczne dzieci dużo już rozumieją i wiele potrafią, dlatego rodzice mają duże pole do popisu. Wymyślanie zabaw nie powinno stanowić problemy. Maluchy mogą towarzyszyć rodzicom w codziennych czynnościach. Uwielbiają stukanie łyżeczką, przesypywanie drobnych przedmiotów, przewracanie kartek książek. Niemowlęta będą zadowolone, gdy rodzice pozwolą im przelewać wodę lub bawić się klamerkami do bielizny.

Fascynuje je dźwięk, dlatego będą szczęśliwe, gdy rodzice będą naśladować odgłosy zwierząt czy pojazdów. 9-miesięczne niemowlęta uwielbiają zabawę w „a kuku”. Rodzic zakrywa główkę dziecka pieluszką, a maluch z wielką radością ją ściąga.

Aby poprawić sprawność najmłodszych, opiekunowie mogą turlać się z dziećmi na dywanie, czołgać, bawić w basenie z piłeczkami. Lubiana jest również zabawa w chowanego, w której rodzic się chowa i dla ułatwienia wołać dziecko po imieniu. Aby urozmaicić wspólnie spędzany, warto wybrać zabawki dla 9-miesięcznego dziecka, które nie tylko będą wielką frajdą dla malucha, ale również zapewnią mu prawidłowy rozwój psychoruchowy.

Jakie zabawki dla 9-miesięcznego dziecka?

Wybór zabawek dla dziewięciomiesięcznego dziecka jest bardzo duży. W tym okresie malec jest szczególnie ruchliwy, ciekawy otaczającego go świata. Lubi nowe dźwięki i muzykę. Aby wspomóc rozwój dziecka, należy wybrać zabawki edukacyjne, które pozwolą nabyć nowe umiejętności. Warto poznać listę najbardziej lubianych przez niemowlęta zabawek i zaproponować je szkrabowi. Podpowiadamy, jaka zabawka dla 9-miesięcznego dziecka będzie strzałem w dziesiątkę.

Książeczki dla malucha

Są dobrym wyborem dla dzieci od pierwszych dni życia. Niemowlęta, które skończyły 9 miesięcy, znają już pojedyncze słowa, dużo rozumieją. Czytanie książeczek to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu. Rodzice powinni pokazywać dziecku obrazki, czytając zmieniać tonację głosu, naśladować bajkowe postacie. Można wybrać książeczki z dźwiękiem, które na pewno przypadną do gustu najmłodszym i rozwiną pasję czytelniczą. Ważne są piękne, kolorowe ilustracje, które zaciekawią niemowlaka.

Sortery i piramidy do układania

9 miesięcy to idealny wiek na segregowanie i przerzucanie przedmiotów o różnych wielkościach i kształtach. Jakie zabawki dla 9-miesięcznego dziecka warto kupić? Sortery to różnego rodzaju pudełka z dziurkami, do których dzieci wrzucają określone kształty. W trakcie zabawy dzieci ćwiczą umiejętność chwytania, poznają kształty i kolory, ćwiczą sprawność manualną. Sortowanie ćwiczy cierpliwość, koncentrację i spostrzegawczość. To świetna zabawa, która nie wymaga pomocy rodziców, a zajmuje malucha na długo.

Piłki

Świetnie zaspokoją potrzebę ruchu, a przy okazji pomogą ćwiczyć chwytanie, rzucanie, toczenie i kopanie. Dla niemowlaka warto wybrać miękkie piłki, o różnych fakturach. Mogą być świecące lub piszczące, w żywych kolorach, które przyciągną wzrok dziecka.

Klocki

Jakie zabawki dla 9-miesięcznego dziecka cieszą się dużą popularnością? Oczywiście klocki. U 9-miesięcznych bobasów sprawdzą się duże, miękkie klocki, które można rzucać, przewracać, ściskać oraz budować różne konstrukcje. Klocki świetnie rozwijają wyobraźnię i kreatywność.

Materiałowy tunel

Zabawka, którą pokochają wszystkie dzieci. Raczkujące niemowlęta mogą wchodzić do środka, chować się przed rodzicami, wkładać do tunelu ulubione pluszaki. Zabawa uczy dziecka orientacji w terenie, a także wspomaga koordynację.

Puzzle piankowe

To dobra zabawa, a jednocześnie ochrona dla dziecka. Rozłożone na podłodze puzzle amortyzują upadki, maluch może wygodnie na nich siedzieć. 9-miesięczne niemowlęta uwielbiają rozkładać puzzle, roznosić je po pokoju, układać z nich wzory lub tory przeszkód.

Instrumenty muzyczne

9 miesięcy to okres, kiedy dzieci zaczynają fascynować się dźwiękami. Uwielbiają wszystko, co wydaje dźwięk. Aby zaspokoić tę potrzebę, można kupić dziecku zabawkowe instrumenty muzyczne. Świetnie sprawdzi się tamburyn, którym maluch będzie mógł radośnie potrząsać, bębenek czy marakasy. Dobrym pomysłem jest pianinko z dużymi klawiszami, które maluch może naciskać rączkami lub nóżkami.

Mata edukacyjna

To świetna zabawka dla niemowląt, która nie tylko bawi, ale i uczy. Nowoczesne maty wyposażone są w różne przyciski, faktury, kolory. Szeleszczą, wydają dźwięki, świecą. Rosną razem z dziećmi, do maty można dostawiać kolejne elementy, które pobudzą ciekawość. Mogą zastąpić dywanik, maluch na pewno będzie chętnie siedział na macie i przerzucał klocki lub przeglądał książeczki.

Pchacze

Dziewięciomiesięczne dzieci uwielbiają zabawki, które poruszają się, można je pchać, przesuwać i ciągnąć. Dobrym wyborem będą drewniane lub plastikowe pchacze, które zachęcą do aktywności. Propozycji jest bardzo dużo, można wybrać pchacza kotka, pieska lub zabawkę przypominającą samolot.
Zabawki dla niemowląt muszą być bezpieczne. 9-miesięczne dziecko nadal poznaje świat buzią, wszystko wkłada do ust, dlatego zabawki nie mogą być zbyt małe. Powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów, posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. Warto zawracać uwagę dla dziecka w jakim wieku przeznaczona jest dana zabawka i nie kupować zabawek na wyrost. Trzeba pozwolić dziecku rozwijać się swoim tempie i zapewnić im zabawę, której pragną.
Autorka: Dorota Koszutowska