Data publikacji:

Karmienie spod pachy: najwygodniejsza pozycja dla mamy i dziecka

Moment karmienia piersią jest niezwykle ważny zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Nie chodzi wyłącznie o fizyczne zaspokojenie głodu, ale także o celebrowanie bliskości i budowanie więzi z małym człowiekiem. Aby mleczny rytuał był przyjemny dla was obojga, musi być wygodny. Dowiedz się, jak wygląda karmienie spod pachy – zdaniem mam jedna z najbardziej komfortowych pozycji.

Polecamy: Karmienie piersią - kompendium wiedzy

karmienie spod pachy

Jak przystawić dziecko do karmienia?

Większość kobiet przed pojawieniem się dziecka na świecie nie przejmuje się techniką karmienia piersią. Wydaje się ono czymś naturalnym; czymś, do czego każda kobiet jest po prostu stworzona. Niestety, takie wyobrażenia bardzo często odbiegają od rzeczywistości. Każda z kobiet jest inna, podobnie jak każdy z noworodków.

Młode mamy, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, borykają się z wieloma trudnościami w karmieniu. Nagle okazuje się, że przystawienie dziecka do piersi nie jest tak proste, jak dotychczas się to wydawało. Nieraz maluch nie potrafi uchwycić piersi tak jak należy. Sytuacja komplikuje się, jeśli przeszłaś cesarskie cięcie, a rana na brzuchu wciąż boli.

Jeśli zachodzisz w głowę, jak wygodnie nakarmić noworodka, musisz wiedzieć, że istnieje wiele pozycji do karmienia piersią. Na całe szczęście, bo każda z kobiet jest w stanie znaleźć tę idealną, dzięki której chwile bliskości będą radosne dla was obojga.

Karmienie spod pachy – jak je stosować?

Poszukując informacji na temat polecanych pozycji do karmienia, z pewnością natkniesz się na tzw. pozycję futbolową lub pozycję rugby. Zwana jest ona również „karmieniem spod pachy”. Wiele kobiet twierdzi, że jest to najwygodniejsza pozycja do karmienia noworodka.

W tym ułożeniu maluch przytula się brzuszkiem do boku mamy, a jego nogi znajdują się pod jej pachą. Mama podtrzymuje główkę dziecka dłonią, plecki zaś – przedramieniem. Karmiąc spod pachy, mama nie powinna całkowicie opierać pleców o fotel – odrobina luzu jest konieczna dla wygodnego ułożenia nóżek dziecka.

Karmienie spod pachy – zalety

Dlaczego tak wiele kobiet decyduje się na karmienie spod pachy? To proste – ta pozycja jest bardzo wygodna dla mamy i dziecka. Pozycja futbolowa ma również kilka innych zalet.

  • Boczne ułożenie dziecka pozwala opróżnić boczne kanaliki mleczne w piersiach. Pozycja spod pachy jest więc polecana mamom, które mają skłonność do zastojów pokarmu w piersiach.
  • Pozycja futbolowa okazuje się wybawieniem, gdy w innych ułożeniach dziecko ma trudność z uchwyceniem brodawki.
  • Jeśli jesteś mamą bliźniaków, dzięki pozycji futbolowej możesz karmić dwoje dzieci jednocześnie.
  • Karmienie spod pachy jest bardzo wygodne dla kobiet z dużym biustem oraz tych, które przeszły cesarskie cięcie.

Poduszka do karmienia spod pachy

Aby podczas karmienia w pozycji futbolowej było ci jeszcze wygodniej, warto zainwestować w specjalną poduszkę dla mam karmiących. Ma ona kształt litery C, dlatego bywa nazywana rogalikiem. Wystarczy, że położysz poduszkę na swoich kolanach, otaczając biodro, a następnie ułożysz na niej maluszka. Poduszka-rogalik może przydać się również podczas zabawy z maluszkiem czy w podróży.

Wybierz wygodną pozycję do karmienia

Odpowiednia pozycja do karmienia to gwarancja komfortu dla mamy i dziecka. Wybierając optymalne dla siebie ułożenie, zagwarantujesz wam obojgu mnóstwo radości ze wspólnie spędzonych chwil. Jeśli do tej pory nie znalazłaś dobrej pozycji, wypróbuj karmienie spod pachy. Mamy potwierdzają jej skuteczność!

Autorka: Joanna Stanuch