Data modyfikacji:

Czy kawa w ciąży szkodzi? Ważne fakty dla mam

Nie wyobrażasz sobie poranka bez małej czarnej, aż nagle okazuje się, że jesteś w ciąży. Pojawia się pytanie – zrezygnować z kawy czy nie? Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku? Na ten temat powstało bardzo wiele mitów. Sprawdziliśmy czy istnieje coś takiego, jak bezpieczna dawka kofeiny dla kobiety ciężarnej.

Kawa w ciąży. Czy musisz z niej zrezygnować?

To jasne, że wraz z wieścią o ciąży musisz zrezygnować z bardzo wielu nawyków. Zdrowy rozwój twojego malucha staje się ważniejszy niż chwilowe przyjemności. Wiadomo, że kategorycznemu odstawieniu powinny ulec używki, takie jak papierosy i alkohol. Jak jednak jest z kawą w ciąży? Czy aby na pewno jest tak szkodliwa, jak myśli większość osób?

Wpływ picia kawy w ciąży na dziecko

Kawa jest produktem, którego nie można nazwać niezdrowym. Jeśli nie ma przeciwwskazań do jej picia, poprawia pracę układu pokarmowego, koncentrację, a nawet chroni przed rozwojem nowotworów. Po kawę nie należy sięgać w niektórych odmiennych stanach zdrowotnych: jednym z nich jest ciąża.

Badania dowodzą, że kofeina zawarta w kawie ma zdolność przenikania przez łożysko, a tym samym – wpływania na rozwijający się płód. Wbrew obiegowym opiniom, nie dowiedziono naukowo, jakoby kawa miała powodować poronienia. Należy jednak pamiętać, że tej teorii także ostatecznie nie obalono.

  • Lekarze podejrzewają, że picie kawy w ciąży może mieć wpływ na pogorszenie rozwoju płodu, w tym na jego niską masę urodzeniową. Jako, że kawa wypłukuje z krwi matki cenne minerały (np. magnez i wapń), dziecko może być gorzej odżywiane. Pojawia się również kwestia wzrostu ciśnienia krwi, jaki powoduje kofeina – on także nie wpływa na płód pozytywnie.
  • Nadmierne spożycie kawy przez ciężarne przyczynia się do niedoboru żelaza, a tym samym także do anemii.
  • Jako substancja pobudzająca, kofeina może wpływać negatywnie na rozwój układu nerwowego dziecka. Efektem zbyt dużego spożycia kawy w ciąży może być urodzenie dziecka nadpobudliwego.
  • Kawa działa drażniąco na układ pokarmowy matki – może powodować zgagę, a także nasilać ciążowe mdłości.

Kawa w ciąży – bezpieczna dawka

To jasne, że pijąc kawę przez lata, trudno będzie ci odzwyczaić się od niej z dnia na dzień. Kofeina to związek uzależniający, dlatego nagłe jej odstawienie może powodować senność, drażliwość, pogorszenie nastroju. Jednak czy istnieje bezpieczna dawka kofeiny w ciąży? Za dzienną ilość kofeiny, która nie szkodzi przyjmuje się 200 mg. To tyle, ile w 2 bardzo słabych kawach uzupełnionych mlekiem.

W kontekście picia kawy przez ciężarne, sporo mówi się o słabej kawie mielonej, przygotowywanej w ekspresie. Taka kawa ma mniej kofeiny niż kawa parzona, a nawet rozpuszczalna. Najrozsądniejszym i najbezpieczniejszym wyjściem będzie jednak rezygnacja z kawy tradycyjnej na rzecz kawy bezkofeinowej.

Kawa bezkofeinowa w ciąży

Miłośniczki kawy, na czas ciąży, mogą zamienić ulubiony trunek na wariant bezkofeinowy. Dostępne na rynku kawy bezkofeinowe nieraz nie odbiegają smakiem od tych tradycyjnych. Wiele przyszłych mam rozsmakowuje się również w kawie zbożowej.

Czytaj również: Czego nie jeść w ciąży?

Kofeina nie tylko w kawie

Przyszłe mamy powinny pamiętać, że kofeina zawarta jest nie tylko w kawie. Jest ona składnikiem napojów energetycznych, napojów typu cola, herbat, a nawet słodyczy z czekoladą. Najlepiej, jeśli na czas ciąży zrezygnujesz także z tych produktów – jeśli jednak mimo wszystko zamierzasz po nie czasem sięgać, pilnuj, aby nie przekraczać dziennych dawek kofeiny w diecie.
W czasie ciąży najrozsądniejszym rozwiązaniem jest rezygnacja z przyzwyczajeń, które potencjalnie mogą wpływać źle na twoje dziecko. Jego prawidłowy rozwój powinien odgrywać rolę większą, niż kulinarne przyzwyczajenia. Tym bardziej, że nietrudno o zdrowsze zamienniki kawy kofeinowej, które mogą smakować równie dobrze.
Autorka: Joanna Stanuch