Kiedy najszybciej można potwierdzić ciążę w domu? Kiedy zrobić test ciążowy? Sprawdź, jak działa test ciążowy. Poznaj rodzaje testów ciążowych i wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada.
Polecamy: Badania przed ciążą
Zasada działania testów dostępnych w aptekach jest bardzo prosta. Wszystkie wykrywają obecność lub stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), której obecność w organizmie kobiety świadczy najczęściej o tym, że jest w ciąży.
Hormon hCG odpowiada za rozwój łożyska, czyli narządu, który pośredniczy między organizmem matki i dziecka, dostarczając maluchowi w brzuszku wszystkich niezbędnych składników odżywczych i jednocześnie transportując wszystkie produkty uboczne, których dziecko nie jest w stanie jeszcze wydalić lub zneutralizować samodzielnie.
Hormon hCG przedostaje się do krwi i moczu kobiety od razu po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, czyli jakieś 6-12 dni po zapłodnieniu. Test ciążowy bada stężenie hormonu hCG w moczu kobiety.
Najnowsze testy są w stanie potwierdzić ciążę już 7-12 dni od momentu zapłodnienia, czyli w pierwszych dniach od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Stężenie hCG będzie wówczas bardzo niskie, co jest normalne w pierwszych dniach od zagnieżdżenia się zarodka.
Zależy ci na tym, żeby jak najszybciej dowiedzieć się o ciąży? Poproś farmaceutę o najbardziej czuły test, jaki ma w sprzedaży. Producent testów ciążowych powinien podać informację na opakowaniu, od którego dnia od zagnieżdżenia się zarodka w macicy test wykrywa jego obecność.
Najlepszym momentem do wykonania testu ciążowego jest dzień spodziewanej miesiączki. Pewność, co do wyniku będzie jeszcze większa, jeśli poczekasz kilka-kilkanaście dni dłużej i wykonasz test np. tydzień lub dwa tygodnie po spodziewanej dacie miesiączki.
Test ciążowy można wykonywać o dowolnej porze dnia czy nocy. Czasem producenci testów mogą zalecić, by wykonać go rano. Poranny mocz powinien mieć wówczas najwyższe stężenie hGC.
Miesiączkujesz nieregularnie? Odczekaj ze zrobieniem testu tyle dni, ile trwał twój najdłuższy cykl w ostatnich kilku miesiącach. Oczywiście, jeśli miesiączka wciąż się nie pojawia, a wynik testu ciążowego wyszedł negatywny, należy powtórzyć test za kilka-kilkanaście dni.
Nazywany inaczej kasetowym testem ciążowym. Mocz należy pobrać do pojemnika lub naczynia, a następnie za pomocą małej plastikowej pipetki pobrać określoną przez producenta ilość kropel. Mocz za pomocą pipety należy umieścić we wskazanym przez producenta testu miejscu na płytce. Wynik można odczytać po kilku minutach.
Mocz należy pobrać do pojemnika, a następnie zanurzyć w nim paskowy test ciążowy na określony przez producenta czas, wyjąć pasek i poczekać kilka minut do odczytania wyniku.
Taki test przypomina duży flamaster. Plastikową końcówkę należy zdjąć i oddać mocz bezpośrednio na płytkę absorbującą. Wynik jest gotowy do odczytu po kilku minutach.
Każdy działa na tej samej zasadzie, dlatego trudno jest wybrać jeden jedyny, który jest najlepszy. Jeśli wolisz pobrać mocz do pojemnika i dopiero potem zanurzyć test w moczu lub zaaplikować od-powiednią ilość moczu na test za pomocą pipetki, postaw na test paskowy lub płytkowy. Możesz też po prostu nasiusiać na test bez konieczności pobierania go wcześniej do pojemnika, jeśli wybierzesz test strumieniowy.
Autorka: Natalia Ciszewska