Data modyfikacji:

Kosmetyki dla dziewczynki - które warto kupić?

Niemal każda mała dziewczynka, prędzej czy później, zaczyna podkradać kosmetyki swojej mamy, by wypróbować je na sobie. Pojawia się pytanie: czy warto podarować jej własny, prywatny komplet kosmetyków? A może lepiej z tym zaczekać? Czy kosmetyki dla dziewczynki to dobry pomysł, a jeśli tak – to które z nich warto kupić?

Kosmetyki dla dziewczynek. Tak czy nie?

Większość dzieci pragnie naśladować swoich rodziców – także w zwykłych, codziennych nawykach. Spora część małych dziewczynek podkrada kosmetyki swoim mamom, aby choć przez chwilę poczuć się jak dorosła dama. Nie ma w tym niczego złego – dziecko, widząc w rodzicu autorytet, chce się do niego jak najbardziej upodobnić, ale też poczuć się odrobinę doroślej.

Pamiętaj, że na pierwsze kremy, maseczki i makijaż prędzej czy później nadejdzie czas – czy tego chcesz, czy nie. Jeśli twoja córeczka przejawia zainteresowanie kosmetykami już teraz, warto podarować jej produkty bezpieczne, hipoalergiczne i dostosowane do jej wieku. Odpowiednio dobrane do wieku kosmetyki nie zaszkodzą dziecku, a ponadto - nie będzie ono chciało podbierać już twoich „mazideł”.

Kosmetyki dla dziewczynki wręczaj z głową

Podarowanie kosmetyków do makijażu dla dziewczynki czy produktów pielęgnacyjnych dziecku to dobry moment, aby nauczyć dziecko rozważnie z nich korzystać. Możesz wytłumaczyć swojej córce, jak działa każdy kosmetyk i w jakim celu kobiety po niego sięgają.

Bądź jednak ostrożna – nie powinnaś wytworzyć w dziecku przekonania, że makijaż i intensywna dbałość o wygląd są bardzo ważne – w tym wieku maluch powinien skupić się na beztroskiej zabawie i nauce.

Malowanie paznokci, koloryzowanie włosów czy używanie perfum w wieku dziecięcym powinny być traktowane jako zabawa. Jeśli nauczysz córkę rozsądnego podejścia do kosmetyków w dzieciństwie, w wieku nastoletnim – gdy zacznie interesować się nimi poważniej – prawdopodobnie nie straci dla nich głowy i nie będzie stosowała ich w nadmiarze.

Jakie kosmetyki dla dziewczynki?

Producenci kosmetyków coraz częściej proponują linie preparatów dedykowanych specjalnie dzieciom. Kosmetyki do makijażu dla dziewczynki sprawdzą się podczas imprez, takich jak karnawał, sylwester czy dziecięce urodziny.

Mała dama może pozwolić sobie na nie podczas ferii i wakacji. Dziewczynka może używać dopasowanych do potrzeb skóry w jej wieku kremów i balsamów, jak również niektórych produktów do włosów. 

Oto jakie popularne kosmetyki dla dziewczynki znajdziesz na rynku:

1. Kosmetyki do makijażu dla dziewczynki

Makijaż małych dziewczynek jest kwestią dość kontrowersyjną. Jedni nie widzą w nim nic złego, inni – stanowczo krytykują. Trzeba jednak pamiętać, że zakazywanie dziecku styczności z kosmetykami nie sprawi, że jego zainteresowanie zmaleje – córka prawdopodobnie będzie podkradała twoje produkty w ukryciu.

Zamiast tego, ustalcie jasne zasady: możesz zgodzić się, aby córeczka używała swoich kosmetyków do makijażu np. tylko w weekendy czy też podczas większych wyjść. Kosmetyki do makijażu dla dziewczynek mają również inną zaletę: pozwolą w miły i kreatywny sposób spędzić czas mamie i córce, np. na wzajemnym wykonywaniu makijażu czy malowaniu lalek.

2. Pomadka do ust dla dziewczynki

Mała dziewczynka może stosować bezbarwne, nawilżające balsamy do ust – nie dość, że działają kojąco i odżywczo, to podczas zabawy mogą sprawdzić się jako substytut maminej szminki. Warto zaproponować je dziecku zwłaszcza zimą, gdy usta – również te dziecięce – są narażone na wysuszenie i pękanie.

3. Produkty koloryzujące do włosów

Jeśli twoja córka marzy o zmianie koloru włosów, możesz zaproponować jej koloryzację pianką, której efekt zmywa się po kilku myciach. Dzięki temu twoje dziecko zyska wymarzoną fryzurę w szalonych kolorach tylko na określony czas, a ty… będziesz mogła spać spokojnie.

4. Perfumy dla dziewczynki

Niejedna dziewczynka marzy o własnym flakoniku pięknych perfum. Lekki, kwiatowy zapach okaże się świetnym upominkiem – zwłaszcza, gdy na opakowaniu perfum widnieje ulubiona postać z kreskówki.

5. Żel do higieny intymnej dla dziewczynek

Okolice intymne nie powinny być myte zwykłym żelem pod prysznic – dotyczy to także małych dziewczynek. Produkty przeznaczone do tego celu posiadają odpowiednie pH, dzięki czemu nie wywołują podrażnień i chronią przed rozwojem infekcji.

Z tego powodu, nawet dziewczynki powinny posiadać własne kosmetyki do pielęgnacji intymnej.

6. Lakier do paznokci dla dziewczynki

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu pozwolić córce na pomalowanie paznokci. Najlepiej, jeśli odbędzie się to przy użyciu specjalnych lakierów dla dzieci, które nie uczulają i łatwo się zmywają.

7. Krem do twarzy

Młoda, zdrowa skóra dzieci nie wymaga wymyślnej pielęgnacji. Jeśli jednak twoja córka koniecznie chce od czasu do czasu użyć kremu, bez obaw możesz zaproponować jej lekki, nawilżający krem dla dzieci. Wiosną i latem warto zaproponować dziecku stosowanie kremu do twarzy z filtrem UV - również wtedy, gdy nie przebywacie na wakacjach.

8. Żel pod prysznic dla małej księżniczki

Gdy twoja córka w pewnym momencie chętniej zacznie sięgać po twoje kosmetyki do kąpieli niż po produkty dla małych dzieci, podaruj jej żel w bardzo „dziewczyńskim” wydaniu. Produkt dopasowany do młodej skóry dziecka, zamknięty w opakowaniu godnym małej damy na pewno zwróci jej uwagę.

Jeśli twoja córka bardzo chce używać kosmetyków, zabranianie jej tego nie jest najlepszym wyjściem. Zamiast stawiania zakazów, naucz ją właściwego podejścia do pielęgnacji ciała i kontroluj, jak często i w jakich sytuacjach stosuje określone produkty.