Krwawienie z nosa zawsze wiąże się z niepokojem. W większości przypadków jest to dolegliwość niegroźna i niezwiastująca poważnych problemów zdrowotnych. Również wtedy, gdy pojawia się krew z nosa w ciąży, nie należy popadać w panikę. Dowiedz się, dlaczego krwotoki w stanie błogosławionym mogą pojawiać się częściej i co je powoduje.
Przyszła mama, zwłaszcza gdy spodziewa się pierwszego dziecka, jest bardzo wrażliwa na wszelkie sygnały, które daje jej ciało. Nic dziwnego, że niektóre z nich stają się powodem do obaw. Częstą przyczyną strachu wśród ciężarnych jest lecąca krew z nosa w ciąży. Czy jednak faktycznie jest się czego bać?
Sprawdź również, jakie należy wykonać badania przed ciążą.
Krew z nosa w ciąży to bardzo częsty problem. Pojawia się on zwykle w II lub III trymestrze i ma związek ze zwiększonym przepływem krwi przez organizm, a także podwyższonym ciśnieniem tętniczym kobiety. To naturalne zmiany, na które musi być przygotowana każda przyszła mama.
Zwiększone ciśnienie krwi może powodować, ze delikatne naczynka krwionośne (znajdujące się m.in. w jamie nosowej) łatwo pękają. Wówczas pojawia się krwawienie z nosa.
Naczynka krwionośne mogą zostać obciążone na skutek kilku innych czynników.
Jeśli pojawi się u ciebie krew z nosa w ciąży, najważniejsze jest to, by nie popadać w panikę. Usiądź, delikatnie pochylając głowę i uciskając skrzydełka nosa palcem wskazującym oraz kciukiem przez 5-10 minut. W tym czasie nie luzuj ucisku i nie sprawdzaj, czy problem ustał. Aby krew zaczęła krzepnąć, ucisk musi trwać odpowiednio długo.
Jeśli po 10 minutach krwawienie z nosa w ciąży minęło, możesz sięgnąć po okłady z lodu, które należy przykładać w okolice zatok przynosowych. Taki zabieg obkurczy naczynka krwionośne i zniweluje nieprzyjemne uczucie pieczenia.
Gdy po 10 minutach tamowania krew nadal wycieka z nosa, zaczekaj kolejne 10 minut, uciskając go. Jeśli tamowanie nadal nie przyniesie efektu, należy zgłosić się do lekarza, który zbada przyczynę problemu. Pamiętaj, że krew z nosa w ciąży wymaga natychmiastowej ingerencji lekarza wówczas, gdy pojawiła się po uderzeniu w głowę.
Nieprzyjemne krwawienia z nosa dotykają bardzo wielu przyszłych mam. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – to podstawa zdrowych naczyń krwionośnych. Poza tym, aby wzmocnić kruche naczynka, przyszła mama powinna stosować dietę bogatą w witaminę C.
Jeśli ciąża przypada na okres zimowy, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości nawilżacz powietrza, który zwiększy komfort oddychania i ukoi śluzówkę jamy nosowej. Obchodź się również ostrożnie ze swoim nosem – podczas kataru wydmuchuj go bardzo delikatnie.