Data publikacji:

Zapalenie spojówek u dziecka: jak zająć się delikatnymi oczami malucha?

Zapalenie spojówek u dziecka to zazwyczaj niegroźna, ale dość nieprzyjemna dolegliwość – w jej przebiegu pojawia się obrzęk powieki lub powiek, przekrwienie spojówek, silne łzawienie i świąd oka. Przyczyny takiego stanu są bardzo różne – w niektórych przypadkach źródłem przypadłości jest infekcja bakteryjna, w innych wirusowa, a jeszcze w innych alergeny lub uraz mechaniczny. Sprawdź, jak leczyć zapalenie spojówek domowymi sposobami i kiedy należy udać się do pediatry.
zapalenie spojówek u dziecka

Zapalenie spojówek u dziecka – rodzaje infekcji

Zapalenie spojówek u dziecka to infekcja, która może mieć różne podłoże. Najczęściej wywoływana jest przez:
  • Bakterie
  • Bakteryjne zapalenie spojówek zazwyczaj wywoływane jest przez gronkowce lub paciorkowce. Symptomatyczne jest w tym przypadku pojawianie się w oczach dziecka gęstej, nierzadko ropnej wydzieliny. U części dzieci dochodzi do przekrwienia spojówki lub spojówek.
  • Wirusy
  • Wirusy, które wywołują zapalenie spojówek, to między innymi adenowirusy oraz pikornawirusy. I w tym przypadku dochodzi do przekrwienia spojówki, oczy zaczynają też intensywnie łzawić i swędzieć. Takie zapalenie spojówek u dziecka może również wywoływać bardziej ogólne objawy, tj. gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych oraz poczucie rozbicia.
  • Alergie
  • Gdy u dziecka pojawiają się objawy, takie jak zaczerwienie oczu, obrzęk i świąd, może to być reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Najczęstsze alergeny to pyłki traw i drzew, kurz oraz sierść zwierząt.
  • Grzyby
  • To zdecydowanie najrzadziej występująca odmiana zapalenia spojówek u dzieci. Może być wywołana kropidlakami albo drożdżakami. Objawy to owrzodzenie rogówki oraz ropna wydzielina pod powiekami.

    Zapalenie spojówek u dziecka – inne przyczyny

    Czy zapalenie spojówek u dziecka może mieć też inne, rzadsze przyczyny? Oczywiście. Przykład to uraz mechaniczny, wpadnięcie ciała obcego, przedostanie się do oka toksycznej substancji, zbyt długie narażenie na promieniowanie UV, a także zanieczyszczenie wnętrza powieki małą muszką.

    Zapalenie spojówek u dziecka – objawy

    Niezależnie od przyczyn zapalenia spojówek niemal zawsze objawami są zaczerwienienie oka lub oczu, obrzęk oraz świąd. Gdy podłożem infekcji są wirusy, może pojawić się również stan podgorączkowy lub gorączka, a w zapaleniu wywołanym przez grzyby lub bakterie – ropna wydzielina.

    Zapalenie spojówek u dziecka – domowe sposoby

    Wielu rodziców zauważa zapalenie spojówek u dziecka. Jak leczyć tę przypadłość domowymi sposobami?
    Najważniejsze jest zachowanie higieny. Trzy razy dziennie przemywaj oczy malca jałowym gazikiem nawilżonym solą fizjologiczną. Jeśli dziecko skarży się na silny świąd, możesz przykładać mu do oczu zimne okłady (z jałowego gazika zamoczonego w schłodzonej soli fizjologicznej). Nie wolno ci jednak podawać dziecku żadnych kropli ani aplikować maści bez konsultacji z lekarzem.

    Zapalenie spojówek u dziecka – kiedy do lekarza?

    Osobie bez wykształcenia medycznego może być trudno określić, czy zapalenie spojówek u dziecka ma charakter wirusowy, bakteryjny, czy może jest związane z obecnością ciała obcego w oku. Jednocześnie rozpoznanie przyczyny jest niezwykle istotne, ponieważ inaczej leczy się np. wirusowe zapalenie spojówek, a inaczej bakteryjne – w tym drugim przypadku konieczne jest podawanie antybiotyku, który sprzedawany jest jedynie na receptę.
    Z uwagi na powyższe, a także z powodu realnego zagrożenia dla wzroku dziecka w przypadku zaniedbania, każdy przypadek zapalenia spojówek u dziecka należy skonsultować z pediatrą lub okulistą.

    Zapalenie spojówek u dziecka – ile trwa?

    Jak długo trwa zapalenie spojówek u dziecka? Wszystko zależy od przyczyn infekcji. Zarażenie bakteryjne można wyleczyć już w tydzień. Zarażenie wirusowe trwa dłużej, nawet do kilku tygodni. Z kolei zapalenie spojówek o podłożu alergicznym będzie trwało tak długo, jak długo będzie trwał kontakt z alergenem.

    Zapalenie spojówek u dziecka – czy można wychodzić na dwór?

    Jeśli twoje dziecko cierpi na zapalenie spojówek, w miarę możliwości pozostań z nim w domu. Pamiętaj, że zarówno ostre słońce, jak i kurz lub silny wiatr mogą podrażniać wrażliwe oczy i przedłużać proces leczenia. Na dwór można wyjść natomiast wtedy, kiedy objawy zapalenia zaczną wyraźnie ustępować.

    Zapalenie spojówek u dziecka – czy jest zaraźliwe?

    Wiele osób zastanawia się, czy zapalenie spojówek u dzieci jest chorobą zaraźliwą. I w tym przypadku odpowiedź brzmi – to zależy. Jeśli dziecko cierpi na zakażenie o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, może zarażać innych. Dlatego w tym przypadku bardzo ważne jest, aby malec nie tarł oczu i często mył ręce. Dobrze byłoby również ograniczyć wspólną zabawę oraz chwile bliskości rodzeństwa.
    Jeśli natomiast zapalenie spojówek u dziecka ma podłoże alergiczne, nie ma obaw o zarażenie kogokolwiek.

    Nawracające zapalenie spojówek u dziecka

    Jeśli twojemu dziecko dokucza nawracające zapalenie spojówek, rozważ udanie się do pediatry alergologa. Ciągłe nawroty infekcji są bowiem charakterystyczne właśnie dla infekcji alergicznej wywołanej przez lotne alergeny (pyłki kwiatów, zarodniki pleśni, kurz). W takim przypadku lekarz najpewniej zadecyduje o konieczności przeprowadza badań krwi albo testu skórnego (w zależności od wieku dziecka).
    Wiedza o tym, czy i na co dziecko jest uczulone, pozwala nie tylko ograniczyć liczbę infekcji u malca, ale dodatkowo znacząco zwiększyć jego komfort życia – ograniczając jego kontakt ze zwierzętami, dbając o większą czystość w mieszkaniu czy podając leki, które zwalczają objawy uczulenia na pyłki.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.