Data publikacji:

Jak wyglądają wszy u dzieci? Jak się ich pozbyć?

Wszawica to dość częsta przypadłość u dzieci – zwłaszcza tych, które chodzą już do żłobków, przedszkoli czy szkół. I złapanie wszy przez dziecka wcale nie świadczy o złej higienie! Zastanawiasz się, jak wyglądają wszy u dzieci i jak się ich skutecznie pozbyć? W takim razie zapraszamy do poniższego artykułu. Podpowiadamy w nim, jak rozpoznać wszy u dziecka oraz jak bezpiecznie je zlikwidować.
jak wyglądają wszy u dzieci

Jak wyglądają wszy u dzieci? Skąd biorą się wszy?

Zastanawiasz się, jak wyglądają wszy u dzieci? O tym piszemy w dalszej części artykułu. Zanim jednak do tego przejdziemy, najpierw wyjaśnijmy, skąd w ogóle biorą się wszy u dziecka.
Panuje przekonanie, że wesz pojawia się tam, gdzie jest niedostateczna higiena. Oczywiście są takie przypadki, ale nie są one regułą. Wszy uwielbiają skupiska osób, czyli zwłaszcza duże grupy dzieci. Często też pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Przenoszą się przez bezpośredni kontakt. Do transmisji wszy może dojść przez czapkę, szalik, poduszkę, szczotkę, spinkę, gumkę do włosów itp. Jeśli jedno z dzieci w klasie twojej pociechy miało wszy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój maluch również będzie je mieć.
Pamiętaj – wszawicy nie warto bagatelizować! Wszy wpływają na komfort i samopoczucie twojego malucha. Nie są niebezpieczne, ale mogą prowadzić do nadkażeń bakteryjnych na skórze dziecka. Dlatego, jeśli zauważysz wszy u swojego malucha, zgłoś to do jego wychowawcy, aby inne dzieci mogły rozpocząć prewencyjne praktyki pozbywania się wszy.

Jak wyglądają wszy u dzieci – objawy

Jak wyglądają wszy u dzieci? U malucha pojawi się szereg objawów, jeśli dotknęła go wszawica. Objawy u twojego dziecka mogą być następujące:
  • Swędzenie skóry głowy
  • Przy wszach u dzieci pojawia się wręcz nieznośnie swędzenie i w efekcie drapanie skóry głowy. Niektóre maluchy przez to swędzenie nie mogą nawet spać.
  • Zaczerwienienie i ślady po ugryzieniach
  • Jeśli zauważysz u swojego dziecka zaczerwienioną skórę głowy, to może być to początek wszawicy. Zaczerwienieniu często towarzyszą też ślady po ugryzieniach. Widać je zwłaszcza za uszami, na linii włosów oraz na karku dziecka.
    Jeśli twoje dziecko ma wyżej wymienione objawy, to należy dokładnie obejrzeć jego skórę głowy. Jak wyglądają wszy u dzieci? Wszy są bardzo małe (ok. 2–3 mm) i mają brunatny kolor. Na włosach wyglądają jak przyczepione ziarna piasku. U dziecka może pojawić się także gnida we włosach, czyli jaja wszy. Te są białe i wyglądem przypominają nieco łupież.

    Wszy u dzieci – jak się ich pozbyć? Sprawdzone sposoby

    Twojego dziecko ma wszy i nie wiesz, jak się ich pozbyć? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

    Wyczesywanie wszy

    Popularnym sposobem na pozbycie się z włosów dziecka gnid, czyli jaj wszy, jest ich wyczesywanie. W aptekach i drogeriach możesz kupić specjalny grzebień przeznaczony właśnie do tego. Grzebieniem należy dokładnie przeczesywać włosy dziecka, a po każdym przeczesaniu moczyć go w wodzie, aby utopić wszy i ich jaja. Następnie po wyczesywaniu wszy należy umyć dziecku głowę. Zabieg można powtarzać każdego dnia aż do momentu, gdy wszy całkowicie znikną.

    Ocet na wszy

    Wszy nie znoszą zapachu octu! Dobrym domowym sposobem na ich pozbycie się jest więc octowa płukanka na włosy. Polej włosy dziecka octem. Możesz nieco rozcieńczyć go z wodą. Teraz zawiąż na głowie ręcznik i dziecko powinno odczekać z nim godzinę. Potem należy dokładnie wyczesać z włosów gnidy i wszy – użyj do tego specjalnego grzebienia. Na koniec wystarczy umyć głowę. Czynność można powtórzyć następnego dnia.

    Olejek z drzewa herbacianego

    Zapach olejku z drzewa herbacianego będzie nieco przyjemniejszy dla dziecka, a dla wszy nadal nieznośny. Nałóż więc taki olejek na włosy i postępuj tak samo jak z octem, czyli odczekaj godzinę, wyczesz wszy, a następnie umyj głowę malucha.

    Specjalistyczne preparaty dostępne bez recepty

    W drogeriach i aptekach znajdziesz szereg preparatów dla dzieci na wszy. Najczęściej są to specjalistyczne szampony. Co zawierają w składzie? Bardzo skuteczne będą kosmetyki z permetryną – takie produkty mają ok. 80% skuteczności. Inne polecane szampony to te z olejami mineralnymi, czyli dimetikonem czy cyklometikonem. Twoje dziecko jest alergikiem? Uważaj z takimi preparatami! Najlepiej skonsultuj się z lekarzem pediatrą przed zastosowaniem jakiegokolwiek kosmetyku.

    Wizyta u lekarza

    Kiedy z problemem wszy należy udać się do lekarza? Jeśli domowe sposoby pozbycia się jej zawiodły lub problem często nawraca. Wówczas lekarz może przepisać silniejsze leki doustne, aby skutecznie pozbyć się problemu.
    Która z powyższych metod pozbycia się wszy jest uważana za najskuteczniejszą? Najlepiej połączyć kilka z nich. Przede wszystkim zacznij od wyczesania wszy. Później możesz spróbować płukanki z octem lub z olejkiem z drzewa herbacianego albo od razu zastosować szampon czy balsam przeciw wszom. Pamiętaj, aby dokładnie uprać całą pościel w domu, wszelkie zabawki czy ubrania. Wygotuj te rzeczy, które możesz. Nie zapominaj o materacach! Je też należy wyczyścić.

    Wszy u dziecka – profilaktyka

    Co zrobić, aby dziecko ponownie nie złapało wszy? Przede wszystkim regularnie, czyli najlepiej raz w miesiącu, dokładnie przeglądaj włosy dziecka. Zwróć maluchowi uwagę, aby nie pożyczał kolegom z klasy swoich grzebieni, szczotek, czapek, szalików itp. Niech sam też nie bierze takich rzeczy od innych. A jeśli dziecko złapało już wszy ,to pamiętaj, że od teraz to problem wszystkich domowników! Prewencyjnie zastosuj preparaty na wszy dostępne bez recepty lub wykonaj płukanki z octu czy z olejku z drzewa herbacianego.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.