Data modyfikacji:

Książki dla 9-latka. Polecane tytuły dla dziewięciolatków

Dziewięcioletnie dzieci poznają już samodzielnie świat literatury i mają swoje preferencje odnośnie gatunków. Niektóre są prawdziwymi molami książkowymi, a inne mają z czytaniem kłopot. Zadaniem rodziców jest podsuwanie im jak najciekawszych tytułów, ponieważ wśród licznych propozycji każdy może znaleźć coś dla siebie, a miłość do książek procentuje w całym dorosłym życiu. Jakie książki dla 9-latka są najbardziej godne uwagi?
Książki dla 9-latka

Jakie powinny być książki dla 9-latków?

Odpowiedź na pytanie, jakie książki dla 9-latków będą najlepsze, jest bardzo prosta – ciekawe. Chociaż niektórzy rodzice są przekonani, że każda literatura dla dzieci i młodzieży musi nieść ważny przekaz lub mieć walory edukacyjne, w rzeczywistości jest to często jedynie dodatek, a czasami nawet przeszkoda. Młody człowiek w wieku szkolnym przyjmuje każdego dnia ogromną ilość wiadomości, które z trudem musi poukładać w swojej głowie. Czy zatem książki, po które sięga dla przyjemności, również muszą ich dostarczać? Oczywiście – mogą, jeśli dziecko jest zainteresowane tematem, istnieje wiele wartościowych pozycji. Mogą również być jedynie czystą rozrywką, która pozwala na prawdziwe odprężenie po trudnym dniu. Warto wybierać książki dla dzieci będące częścią serii, dzięki temu istnieje spora szansa, że dziecko się w nią zaangażuje i ani się obejrzy, gdy przeczyta wszystkie jej części.

Książki dla dziewczynek i chłopców w wieku 9-10 lat

Dzieci w tym wieku mają już najczęściej swój ulubiony rodzaj książek. Nie oznacza to jednak, że nie warto rozszerzać ich horyzontów. Bardzo lubiane są książki detektywistyczne i przygodowe. Są one świetną rozrywką intelektualną, a przy okazji dostarczają emocji, zaspokajając pragnienie mocnych wrażeń. Na rynku nie brakuje mistrzowsko napisanych pozycji detektywistycznych, dostosowanych do wieku.
Książki dla 9-latka czy 9-latki to również bardzo często tytuły poruszające ważne kwestie, z którymi dzieci spotykają się na co dzień. Dzięki literaturze mogą w bezpiecznej przestrzeni poznać problemy rówieśników i zobaczyć, w jaki sposób dali sobie z nimi radę. Czytanie to też okazja, żeby pośmiać się z żartów lub zabawnych zbiegów okoliczności.

Polecane książki dla 9-latków

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” – Elena Favilli
Pozycja ma dwie części, obie zawierają krótko i treściwie przedstawione historie znanych kobiet, które zmieniły świat. To idealna książka dla 9- lub 10-letniej dziewczynki, która chce uwierzyć w swoją siłę, energię i możliwości. Dzięki tej inspirującej lekturze przekona się, że wszystko jest możliwe, a odkrywanie w sobie talentów jest czymś pięknym, naturalnym i zarazem przynoszącym nieoczekiwane rezultaty.
Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” – Ben Brooks
Tytuł ten jest odpowiednikiem pozycji dla dziewczynek i również ma dwie części. Przedstawia biografie inspirujących, niezwykłych mężczyzn, którzy mieli ogromny wpływ na naszą rzeczywistość. Jest to idealna książka dla poszukującego siebie 9- lub 10-latka, która natchnie do podążania w przyszłość z odwagą i ciekawością.
Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” – Martin Widmark
Pierwsza część fascynującej serii detektywistycznej o Dawidzie i Larisie, która przeznaczona jest dla starszych czytelników. Autor bestsellerowych książek dla młodszych dzieci o przygodach Lassego i Mai tym razem wychodzi z propozycją książek dla 9-letnich i starszych dziewczynek oraz chłopców, zafascynowanych zagadkami. Historie są wystarczająco skomplikowane, by były ciekawe, jednak ubrane w formę dostosowaną do wieku. Dzięki temu z pewnością zachwycą młodych czytelników, wciągając ich w świat pełen przygód.
Magiczne drzewo” – Andrzej Maleszka
Pełna przygód seria, w ramach której ukazało się 13 pozycji. Książki te będą świetnym sposobem na wprowadzenie dzieci w świat fantasy. Jest tam wszystko – magia, przygoda, zwroty akcji, duże emocje, a całość napisana jest we wciągający sposób i okraszona sporą dawką humoru. To najlepszy przepis na tytuł, od którego nie można się oderwać. Szukając ciekawej książki dla 9-latka, nie sposób pominąć tej serii, gwarantuje porcję rozrywki, jednak nie brakuje w niej również materiału do ciekawych rozmyślań.
Dziennik cwaniaczka” – Jeff Kinney
Przezabawna książka, kochana przez starsze dzieci. Opowiada o przygodach nastoletniego chłopca o imieniu Greg, który zmaga się z rzeczywistością szkolną i domową. Choć akcja dzieje się w Stanach Zjednoczonych, z bohaterem łatwo się utożsamić, ponieważ problemy, które go spotykają, są uniwersalne. Greg chętnie wyraża swoją frustrację i niezadowolenie, a czytelnicy mogą zaśmiewać się z jego przemyśleń i wielu zabawnych sytuacji, które go spotykają. Choć główną postacią serii jest chłopiec, są to również idealne książki dla 9-letniej czy 10-letniej dziewczynki.
Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki” – Monica Peitx
Wyjaśniająca wiele trudnych spraw książka przeznaczona dla 9-letniej lub starszej dziewczynki. Główna bohaterka ma właśnie 9 lat i powoli zaczyna się jeden z najtrudniejszych okresów w jej życiu – dojrzewanie. Autorką jest lekarka, która w przystępny sposób wyjaśnia wszystkie wątpliwości, które mogą pojawić się w głowach dziewczynek w tym wieku.
Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca” – Monica Peitx
Jedna z najciekawszych, wspierających książek dla 9-latka, której nie powinno zabraknąć w biblioteczce dorastającego młodego człowieka. Podobnie jak jej odpowiednik dla dziewcząt, porusza wiele ważnych kwestii, rozwiewa wątpliwości i oswaja z dojrzewaniem, które jest ogromnym wyzwaniem. Warto podarować tę pozycję wszystkim bliskim chłopcom, a także dziewczynkom, które chciałyby lepiej zrozumieć swoich rówieśników.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym