Data modyfikacji:

Książki o kosmosie dla dzieci: ciekawe propozycje

Kosmos – temat będący dla człowieka źródłem nieustającej fascynacji, bez względu na wiek. Książki o kosmosie dla dzieci pomagają przybliżyć zagadnienia związane z naszą planetą i całym układem słonecznym. Które z nich wybierać, żeby nie przytłoczyć czytelnika nadmiarem informacji i zachęcić do dalszego odkrywania? Muszą być dostosowane do wieku, opatrzone klarownym tekstem, ładnymi ilustracjami i wieloma ciekawostkami. Sprawdź, jakie pozycje są warte uwagi.
książki o kosmosie dla dzieci

Książki o kosmosie dla dzieci – od kiedy można je czytać?

Kosmosem niemal na pewno zainteresuje się prędzej czy później każde dziecko, jeśli tylko będzie miało okazję poznawać ten fascynujący temat. Od kiedy czytać książki o kosmosie dla dzieci? Teoretycznie nie ma tu dolnej granicy wieku. Najprostsze książeczki można przeglądać już z niemowlakiem, ale trudno liczyć na to, że wiele z tego zrozumie. Dużo większe zainteresowanie masz szansę wzbudzić w 2,5-latku, zakładając, że lubi wspólne czytanie. Czasami trzeba poczekać do ukończenia 3 lat lub dłużej.
Co do jednego nie ma wątpliwości – przepięknych i merytorycznych pozycji na rynku wydawniczym nie brakuje. Zarówno dla przedszkolaka, jak i dla ucznia znajdziesz przepiękne książki o kosmosie, które są równie fascynujące dla dzieci, jak i dla rodzica.

Najciekawsze książki o kosmosie dla dzieci

  • „Mam przyjaciela kosmonautę”, Ralf Butschkow
  • „Apollo 11. O pierwszym lądowaniu na Księżycu”, Ewa Nowak
  • „Podnieś klapkę. Kosmos”, Giuseppe Brillante
  • „Układ Słoneczny z profesorem Astrokotem”, Dominic Walliman, Ben Newman
  • „Profesor Astrokot odkrywa kosmos”, Dominic Walliman, Ben Newman
  • „Tu jesteśmy”, Aleksandra i Daniel Mizielińscy
  • „Planetarium”, Raman Prinja
  • „Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią” Boguś Janiszewski
  • Książki o planetach i kosmosie dla najmłodszych dzieci

    Jaka jest najlepsza książka o kosmosie dla najmłodszych dzieci? Powinna być ciekawa i wciągająca, a jeśli jej zadaniem jest przedstawienie wyłącznie faktów, przejrzysta i oszczędna w informacje. Dzięki temu zasiewa ziarnko zainteresowania, jednocześnie nie odstraszając.

    „Mam przyjaciela kosmonautę”

    Książka z serii „Mądra Mysz”, która w prosty, ale prawdziwy i wyczerpujący sposób, na podstawowym poziomie, przedstawia pracę kosmonauty. Padają tu pytania o specjalny strój, podstawowe czynności wykonywane w kosmosie, a nawet o toaletę. To bardzo ciekawa książka o kosmosie dla dzieci mniej więcej od 3. roku życia, chociaż można po nią sięgać jeszcze wcześniej.

    „Apollo 11. O pierwszym lądowaniu na Księżycu”

    „Apollo 11” to książeczka z 3. poziomu serii „Czytam sobie” do nauki czytania. Może być traktowana jako pomoc dydaktyczna, ale jest tak dobrze napisana, że świetnie sprawdza się również jako tytuł idealny do czytania z rodzicem. Obrazowo przedstawia pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Jeśli twoje dziecko woli beletrystykę od typowych encyklopedii – taka forma z pewnością przypadnie mu do gustu.

    „Podnieś klapkę. Kosmos”

    Dzieci uwielbiają książki interaktywne, dlatego dużym powodzeniem zawsze cieszą się pozycje z okienkami. Nie inaczej jest w tym przypadku. To zaledwie 20 stron, ale wypełnione są pięknymi ilustracjami, wiadomościami i ciekawostkami, które tylko czekają na odkrycie. Ze względu na oryginalną formę to świetna pozycja dla dzieci w różnym wieku. Nadaje się jako książka o kosmosie dla 5-latka, ale też dla starszych dzieci szkolnych. Z zainteresowaniem zajrzą też do niej najmłodsze maluchy.

    „Układ Słoneczny z profesorem Astrokotem”

    Prosta, a zarazem niebanalna – książka wyróżnia się niepowtarzalną grafiką i przedstawia wszystkie najważniejsze informacje o układzie słonecznym. Może być czytana przez młodsze przedszkolaki, dla których będzie dobrym wstępem do poznawania planet. Najwięcej skorzystają z niej jednak nieco starsze dzieci, będzie to zatem idealna książka o kosmosie dla 4-latka.

    Książki o kosmosie dla starszych dzieci

    Mając podstawy, można dalej poznawać wszechświat. Książki o kosmosie dla starszych dzieci, które chodzą już do szkoły, mogą zawierać więcej wiadomości i być bardziej szczegółowe. Zainteresowani czytelnicy z pewnością docenią fakt, że mogą pogłębiać swoją wiedzę.

    „Profesor Astrokot odkrywa kosmos”

    O ile „Układ słoneczny” jest prostą książeczką, tak „Profesor Astrokot odkrywa kosmos” to pozycja dużo bardziej rozbudowana. Wciąż mamy tu ciekawą formę i charakterystyczne ilustracje, a także zabawne postaci, które prowadzą dziecko przez fascynujący świat gwiazd, planet i innych ciał niebieskich, jednak jest tu zdecydowanie więcej informacji do przyswojenia.

    „Tu jesteśmy”

    Pozycja stworzona przez małżeństwo Mizielińskich jest przez wiele osób uznawana za najlepszą książkę o kosmosie dla dzieci. Z pewnością jest wyjątkowa i godna uwagi, zwłaszcza dla tych, którzy mają już pewną wiedzę i nie potrzebują czytać kolejny raz dobrze znanych informacji. Ciekawa grafika, ogrom wiedzy przekazanej w fascynujący sposób i forma dostosowana do młodego czytelnika – to przepis na sukces, na który z pewnością w pełni zasługuje ten tytuł.

    „Planetarium”

    „Planetarium” jest książką niezwykłą ze względu na swoją efektowną formę. To pięknie wydany, sporych rozmiarów album, w którym na około 100 stronach dziecko może zapoznać się z wyglądem ciał niebieskich i przyswoić ogrom wiedzy. Przeglądanie książki zapewnia niezapomniane wrażenia.

    „Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią”

    To pozycja, która zainteresuje starsze dzieci, a także nastolatki i dorosłych. Podobnie jak inne książki z tej serii, zalecana jest dla osób od 9 do 113 lat. Jej ogromną zaletą jest zabawna forma, dzięki której wszystkie wiadomości same wskakują do głowy.
    Czytanie o kosmosie jest ciekawe i pouczające. Pomaga też nabrać dystansu do rzeczywistości i uświadomić sobie, jak wielu rzeczy o otaczającym nas świecie jeszcze nie wiemy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym