Data publikacji:

Jakie książki romantyczne dla młodzieży wybrać?

Wzruszające, piękne, zabawne, fajne – książki romantyczne dla młodzieży to wyjątkowy gatunek, który jest nastolatkom bardzo potrzebny. Oprócz tego, że zapewnia rozrywkę, pokazuje też relacje międzyludzkie, a także problemy, z którymi spotykają się rówieśnicy. Jakie książki romantyczne dla młodzieży warto czytać i proponować swoim dzieciom? W księgarniach nie brakuje ciekawych tytułów. Poznaj nasze propozycje.
książki romantyczne dla młodzieży

Książki romantyczne dla młodzieży – dlaczego warto je czytać?

Dorosłym książki romantyczne dla młodzieży wydają się niekiedy infantylne i niepotrzebne. Nic bardziej mylnego – odgrywają dużą rolę w procesie dojrzewania i powolnego wchodzenia w świat dorosłych.
Czy warto czytać książki romantyczne dla nastolatków? Tak! Są one dla młodych ludzi fascynujące i emocjonujące, ukazują ich własne problemy przez pryzmat przeżyć bohaterów, pozwalając łatwiej poradzić sobie z rozmaitymi dylematami. Ważne jednak, by wybierać dobre książki romantyczne młodzieżowe.
Dawniej nastolatki zaczytywały się w książkach Musierowicz czy Siesickiej. Dziś dla dziewcząt bardziej atrakcyjna jest literatura młodzieżowa z ostatnich lat, która lepiej oddaje ich codzienne problemy. Jakie są książki młodzieżowe, które warto przeczytać?

Romantyczne książki dla młodzieży, które warto znać

Jakie książki dla nastolatków o miłości wybrać? Zobacz moje propozycje.

„Gwiazd naszych wina”, John Green

Jedna z książek romantycznych dla młodzieży, która z miejsca stała się bestsellerem, a następnie została zekranizowana. Przepiękna i wzruszająca historia miłości dwojga nastolatków, których połączyło niezwykłe uczucie, w chwili gdy jedno z nich stanęło na progu śmierci.
Mimo iż tematyka powieści jest trudna, historię Hazel i Augustusa czyta się błyskawicznie, przeżywając w tym czasie całe spektrum emocji. Książka skłania do refleksji na temat śmierci i mobilizuje do docenienia każdej, najmniejszej chwili w życiu.

„Do wszystkich chłopców, których kochałam”, Jenny Han

Zabawne, fajne, romantyczne książki dla młodzieży są wspaniałą rozrywką na wakacyjne wyjazdy i długie wieczory. Do tej kategorii należy z pewnością „Do wszystkich chłopców, których kochałam”. O popularności, a zarazem potencjale tej powieści świadczy fakt, że w 2018 roku doczekała się ekranizacji.
Bohaterką książki jest Lara Jean, młoda dziewczyna, która nigdy nie miała chłopaka. Nie oznacza to bynajmniej, że nigdy nie była zakochana. Przeciwnie – jej liczne zauroczenia są tak intensywne, że zmuszona jest przelać je na papier w formie listów, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Kiedy jednak trafiają do adresatów, świat dziewczyny staje na głowie.
Dlaczego książka Jenny Han należy do grona najlepszych współczesnych książek romantycznych dla młodzieży? Jest zabawna i pogodna, a jednocześnie ukazuje ważne dla nastolatków sprawy – pragnienie miłości i strach przed bliskością.

„Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię”, Marta Łabęcka

Prawdziwy hit wśród romantycznych książek młodzieżowych ostatnich lat. Powieść jest urocza i wzruszająca, a ze względu na prosty styl spodoba się młodszym czytelnikom. To historia o lęku, trudnych relacjach rodzinnych, samotności i bliskości.
Historia Chase’a i Josephine rozwija się spokojnie i powoli. Nastolatki mają okazję poznać się bliżej i zobaczyć, co każde z nich ukrywa pod maską. To właśnie siła tej powieści na tle wielu innych romantycznych książek młodzieżowych, uczucie, które zaczyna łączyć bohaterów, nie jest chwilowym zauroczeniem czy namiętnością, opiera się na głębokim wzajemnym zrozumieniu.

„Rywalki”, Kiera Cass

Czy każda dziewczyna marzy o tym, żeby zostać księżniczką? Na pewno nie America Singer, zwana Ami, główna bohaterka książki „Rywalki”. To historia o Kopciuszku stworzona na nowo, w innym świecie, choć również fantastycznym.
35 pięknych dziewcząt staje w szranki, by starać się o księcia Maxona, a zarazem o koronę, tylko jedna z nich może osiągnąć cel. Ami początkowo wypełnia zgłoszenie niechętnie, kocha przecież innego. Jednak gdy staje do konkursu, zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem i dotychczasowymi pragnieniami.
„Rywalki” to jedna z tych książek romantycznych dla młodzieży, które wciągają bez reszty. Na szczęście autorka stworzyła kilka tomów, po które można sięgnąć, by poznać dalsze losy Ami.

„Tysiąc pocałunków”, Tillie Cole

Powieść Tillie Cole to jedna z tych romantycznych książek dla młodzieży, od których nie sposób się oderwać, czyta się ją jednym tchem. Opowiada o wielkiej, bezgranicznej miłości, poświęceniu dla drugiej osoby i docenianiu w życiu każdej chwili.
Bohaterami książki są Rune i Poppy, para zakochanych nastolatków, spotykająca się po dwóch trudnych latach rozłąki. W tym czasie w zachowaniu Poppy zaszły niezrozumiałe dla chłopaka zmiany, z którymi nie potrafi on sobie poradzić. Szybko jednak dowiaduje się prawdy, która łamie mu serce. Jak zachowa się w nowej sytuacji?
„Tysiąc pocałunków” to z pewnością jedna z najbardziej wzruszających książek romantycznych, młodzieżowych i nie tylko. Podoba się zarówno młodszym, jak i dorosłym czytelnikom.

„Heartstopper”, Alice Oseman

Inna od wszystkich książek romantycznych dla młodzieży w tym zestawieniu. „Heartstopper” to nietuzinkowa powieść graficzna, w której swój głos dostają osoby LGBTQ+.
Historia, której bohaterami są Charlie i Nick, rozkręca się powoli, pokazując czytelnikowi, jak rozwija się uczucie dwóch chłopaków. Obaj muszą poradzić sobie z własnymi uczuciami i reakcją otoczenia na ich relację.
Dlaczego warto wyróżnić „Heartstopper” na tle innych książek romantycznych dla młodzieży? Z powodu treści i formy. Narysowana jest w ciekawy sposób, z pewnością przypadnie do gustu osobom, które wolą komiksy od powieści. Wątki homoseksualne wciąż są rzadkością wśród książek dla nastolatków, a to ważny temat, który warto poruszać.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym