Data publikacji:

Jakie mądre zabawki dla 7-latka wybrać? Polecane produkty edukacyjne

Zbliżają się urodziny lub święta, a ty nie wiesz, co kupić dziecku? Zawsze warto zainwestować w mądre zabawki dla 7-latka. Pomysłowe produkty edukacyjne wciągają bez reszty, dzięki nim dziecko podczas zabawy zdobywa wiedzę i umiejętności przydatne w szkole i dalszym życiu. Kulodrom, klocki, quizy, zestaw do eksperymentów, a może mikroskop? Zastanów się, czym interesuje się dziecko i ruszaj na zakupy.
mądre zabawki dla 7-latka

Zestawy Gravitrax – mądre zabawki dla 7-latka

Małe dzieci uwielbiają kulodromy, które przy okazji dobrej zabawy uczą praw fizyki i logicznego myślenia. Tory kulkowe to również mądre zabawki dla 7-latka, muszą jednak być bardziej skomplikowane niż te dla maluchów. W tej roli dobrze sprawdzają się zestawy Gravitrax. Oficjalnie są przeznaczone dla dzieci 8+, jednak w praktyce radzą sobie z nimi także nieco młodsze pociechy, na początku przy asyście rodziców.
Na czym polega zabawa z Gravitrax? Zadaniem dziecka jest stworzenie systemu torów, po których kulka ma dotrzeć do celu. Im ciekawsza droga, tym lepiej. Pierwszym zakupem powinien być zestaw podstawowy, następnie można systematycznie dokupować zestawy uzupełniające. Przez jakiś czas nie będziesz potrzebować nowego pomysłu na prezenty edukacyjne dla swojego 7-latka.

Mikroskop – prezent edukacyjny dla 7-latka

Wydaje ci się, że 7-latek jest za mały na mikroskop? Nic bardziej mylnego – w sprzedaży dostępne są proste, a jednocześnie dobre jakościowo modele, które usatysfakcjonują zarówno rodzica, jak i dziecko. To prezent na lata, może bowiem służyć w kolejnych klasach szkoły podstawowej.
Dlaczego mikroskop to dobry  prezent edukacyjny dla 7-latka? Pokaże mu, jak złożony i ciekawy jest świat wokół nas, ilu rzeczy nie widzimy na pierwszy rzut oka i że świat nauki może być fascynujący. Oglądanie włosów, skorupek, martwych owadów czy fragmentów roślin jest niezwykle inspirujące i skłania do samodzielnych odkryć.

Zestaw do origami na prezent dla 7-latka

Składanie zwierząt, statków czy samolotów z papieru jest bardzo wciągające. Wie o tym każdy, kto próbował sztuki origami. Warto zaprosić dziecko do tego świata nie tylko ze względu na przyjemność, jaką będzie czerpało z powstawania coraz to nowych, ciekawych obiektów, ale też z powodu pozytywnego wpływu takiego zajęcia na rozwój.
Dlaczego zestawy do origami to idealne zabawki edukacyjne dla dziecka w wieku 7 lat? Dzięki składaniu młody człowiek ćwiczy mózg, koordynację ręka-oko i przy okazji palce. Takie zajęcie ma pozytywny wpływ na motorykę małą, ułatwiając sprawne posługiwanie się piórem czy długopisem. Origami to relaksująca sztuka, pomaga więc złapać równowagę po trudnym dniu w szkole.

Klocki – ponadczasowe edukacyjne zabawki dla 7-latka

Do układania klocków większości dzieci nie trzeba namawiać, zwłaszcza że istnieje całe mnóstwo ich rodzajów. Od klasycznych LEGO, poprzez klocki magnetyczne, aż po drewniane miniklocki, takie jak Maple lub plastikowe wafle. To mądre i ponadczasowe zabawki dla 7-laka, kryjące w sobie ogromny potencjał.
Klocki rozwijają wyobraźnię przestrzenną, ćwiczą koordynację ręka-oko i trenują małe dłonie. Korzystne jest zarówno układanie według gotowych instrukcji, jak i swobodne tworzenie wymyślonych przez siebie obiektów – dziecko rozwija w ten sposób wyobraźnię, uczy się planowania, ale też mierzy się z efektami swoich starań, które czasami znacznie odbiegają od wyobrażeń.
Jeśli tylko jest taka możliwość, warto mieć w domu wybór, zapewnia to dziecku różne możliwości i zapobiega zmęczeniu jednym rodzajem klocków.

Zestawy dla małych naukowców – inspirujące prezenty edukacyjne dla 7-latka

Jeśli nadal brakuje ci pomysłów na mądre zabawki dla 7-latka, a inne propozycje cię nie przekonują, przejrzyj ofertę gotowych zestawów edukacyjnych. Ciekawi świata  mali naukowcy z pewnością będą zachwyceni zestawem do eksperymentów związanych z elektroniką, fizyką lub chemią. Chętnie odkryją tajemnice tworzenia poruszających się obiektów, stworzą kryształy czy własną szklarnię.
Wybierając zestaw dla dziecka, zwróć uwagę na to, by był dobrej jakości. Jeśli produkt będzie słaby, może się okazać, że zamiast eksperymentów zabawa skończy się wielkim rozczarowaniem. To na pewno nie zachęci do kolejnych prób. Zanim dokonasz zakupu, poczytaj wiarygodne opinie.

Quizy edukacyjne – prezent dla ciekawskiego dziecka

Gra w formie quizu będzie udanym prezentem dla dziecka, które lubi dużo wiedzieć, a takich na szczęście nie brakuje. Quizy mogą dotyczyć różnych zagadnień, jednak najlepiej, jeśli będą pasowały do aktualnych zainteresowań dziecka. Dostępne są minigry idealne na podróż lub większe do grania z całą rodziną.

Prawdziwe instrumenty – mądre zabawki dla 7-latka

Edukacja to nie tylko logiczne myślenie i zdolności poznawcze. Również kontakt z muzyką i sztuką pobudza mózg do rozwoju, wspomagając koordynację między obiema półkulami. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że wśród zabawek edukacyjnych dla 7-latka mogą znaleźć się również zabawki muzyczne, a najlepiej prawdziwe instrumenty.
Idealnie będzie, jeśli zapiszesz dziecko na lekcje gry, ale w domu również można ćwiczyć swoje umiejętności i doskonale się bawić. Jakie instrumenty warto kupić dziecku w tym wieku? Dobrze sprawdzi się keyboard lub ukulele, które pozwalają na stosunkowo szybkie opanowanie podstaw gry i przynoszą tym samym mnóstwo satysfakcji. Jeśli spodobają się dziecku, będą dobrym wstępem do gry na pianinie lub gitarze.
Pomysłów na mądre zabawki dla 7-latka nie brakuje, jednak kluczem do sukcesu jest wiedza o zainteresowaniach dziecka. Jeśli uda się trafić z prezentem, młody człowiek wiele skorzysta, bawiąc się poprzez zabawę.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym