Data publikacji:

Musierowicz – książki. Kolejność czytania

Chociaż Małgorzata Musierowicz wydała ponad 40 książek, znana jest przede wszystkim jako autorka kultowego młodzieżowego cyklu – Jeżycjady. Pełna ciepła i niepowtarzalnego uroku poznańska seria podbiła serca kilku pokoleń czytelniczek i czytelników. Żeby śledzić losy rodziny Borejków i pozostałych bohaterów cyklu, warto trzymać się chronologicznej kolejności ukazywania się tomów. Akcja jest dynamiczna, a nowe postacie mają duży wpływ na fabułę. Sprawdź, w jakim porządku czytać książki Małgorzaty Musierowicz.
musierowicz książki

Małgorzata Musierowicz – jakie wydała książki?

Małgorzata Musierowicz pisze książki od blisko półwiecza. Jej debiut przypadł na 1975 rok, a za złote lata twórczości autorki czytelnicy uznają lata 80. i 90. Oprócz słynnej Jeżycjady Musierowicz ma na swoim koncie książki dla dzieci, felietony, gawędy kulinarne, a nawet autobiografię.
Czy napisane przez Małgorzatę Musierowicz książki trzeba czytać w konkretnej kolejności? Zdecydowanie warto trzymać się chronologii w przypadku Jeżycjady oraz związanych z nią dwóch tomów pisanych wraz z córką, Emilią Kiereś: „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” oraz „Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę”. Resztę twórczości można poznawać w dowolnym porządku.

Małgorzata Musierowicz – książki z cyklu Jeżycjada

Za tom zerowy Jeżycjady uznany został debiut autorki – „Małomówny i rodzina”, jednak nie występują tu postacie tak dobrze znane ze słynnej poznańskiej serii, a sama książka odbiega od niej klimatem. Pierwszy raz czytasz całą serię? Nie musisz najpierw sięgać po ten tytuł, możesz to zrobić później, jeśli przyjdzie ci na to ochota.
Nie możesz natomiast pominąć „Szóstej klepki” – oficjalnego pierwszego tomu cyklu. To tu zaczyna się cała przygoda. Jest duża szansa, że dzięki tej książce przepadniesz i do samego końca nie będziesz mógł oderwać się od serii. Małgorzata Musierowicz tworzy książki wyjątkowe, które przyciągają do siebie jak magnes.
W „Szóstej klepce” poznasz rodzinę Żaków z sympatyczną Cesią na czele. W tej części pojawiają się też pierwsi bohaterowie, którzy będą towarzyszyć czytelnikowi w następnych książkach. Jesteśmy już na Jeżycach (to dzielnica Poznania), mamy też ciepły i lekki klimat tak charakterystyczny dla Małgorzaty Musierowicz, jednak to dopiero w trzecim tomie cyklu poznajemy rodzinę Borejków, która stanowi serce Jeżycjady.
Następne części cyklu przynoszą całe morze wzruszeń i powodów do śmiechu. Ich bohaterkami i bohaterami są kolejno wszystkie siostry z rodziny Borejków, a także ich rówieśniczki, a później dzieci. Przy okazji ich przygód i problemów możemy także obserwować codzienne życie w Polsce od końcówki lat 70. do współczesności. Co dalej? Wierne czytelniczki i czytelnicy czekają na kolejny tom serii, który ma nosić tytuł „Chucherko”.

Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz – książki w kolejności

  • „Szósta klepka” (1977)
  • „Kłamczucha” (1979)
  • „Kwiat kalafiora” (1981)
  • „Ida sierpniowa” (1981)
  • „Opium w rosole” (1986)
  • „Brulion Bebe B.” (1990)
  • „Noelka” (1992)
  • „Pulpecja” (1993)
  • „Dziecko piątku” (1993)
  • „Nutria i Nerwus” (1994)
  • „Córka Robrojka” (1996)
  • „Imieniny” (1998)
  • „Tygrys i Róża” (1999)
  • „Kalamburka” (2001)
  • „Język Trolli” (2004)
  • „Żaba” (2005)
  • „Czarna polewka” (2006)
  • „Sprężyna” (2008)
  • „McDusia” (2012)
  • „Wnuczka do orzechów” (2014)
  • „Feblik” (2015)
  • „Ciotka Zgryzotka” (2018)
  • Małgorzata Musierowicz – książki uzupełniające Jeżycjadę

    Kiedy już pokochasz Małgorzatę Musierowicz i jej książki, a po przeczytaniu wszystkich tomów Jeżycjady wciąż pozostanie w tobie niedosyt, sięgnij po dwa tytuły, które pozwolą ci jeszcze chwilę poprzebywać w magicznym świecie wykreowanym przez autorkę.
    „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” i „Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę” to fascynująca mieszanina ciekawostek, anegdot, rysunków i zdjęć, które pokazują źródła inspiracji, a także rzucają nowe światło na postacie i przedstawione wydarzenia w kontekście życia rodzinnego autorki. Wierni wielbiciele Małgorzaty Musierowicz i jej książek na pewno nie poczują się rozczarowani.

    Jeżycjada jako wehikuł czasu

    Jeżycjada budzi całą gamę emocji. Współcześnie oceniana jest w różny sposób – część wiernych czytelniczek podchodzi do niej z ogromnym sentymentem, inne trzeźwo oceniają, jak bardzo nowo powstałe tomy odbiegają od obecnego życia młodych ludzi. Żywa jest także kwestia stereotypów płciowych i idealizowania młodocianej miłości.
    Mimo wszystko warto, by również młode osoby zapoznały się z Małgorzatą Musierowicz, czytając jej książki w kolejności chronologicznej. Dzięki temu będą mogły zaobserwować, jak zmienił się świat wokół nich i czym żyła młodzież kilka dekad temu.

    „Frywolitki”, czyli felietony Małgorzaty Musierowicz – trzy ciekawe książki

    „Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!” to zbiór felietonów, który ukazał się w trzech tomach. Teksty dotyczą ciekawych książek dla młodzieży widzianych okiem wrażliwej i błyskotliwej autorki. Nie są to oczywiście suche i bezbarwne recenzje, bowiem każda z książek jest pretekstem do poruszania ważnych życiowych spraw. To wartościowa pozycja dla młodzieży i dorosłych – wszystkich miłośników literatury.
    Czy felietony Małgorzaty Musierowicz zebrane w książki trzeba czytać w kolejności? Chociaż są to trzy tomy zbierające teksty z różnych lat, porządek czytania jest dowolny, ponieważ każdy z felietonów dotyczy innego utworu.
    Każdy powinien przynajmniej spróbować zapoznać się z twórczością Małgorzaty Musierowicz, zwłaszcza z książkami określanymi jako kultowe. Nie bez powodu osoby, które na nich wyrosły, nieustannie wracają do tych tytułów, tym razem w kolejności dyktowanej im przez sentyment i pragnienie powrotu do dawnych emocji.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym