Data publikacji:

Nebulizator dla dzieci: jak wybrać? Ranking najlepszych produktów

Przeprowadzanie nebulizacji jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów leczenia infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci. Aby móc ją przeprowadzać, konieczny jest odpowiedni sprzęt, czyli nebulizator. Przeczytaj, jak wybrać nebulizator dla dzieci, czym różnią się od siebie poszczególne typy urządzeń i o czym pamiętać podczas jego używania.

nebulizator

Nebulizator dla dzieci – czym jest właściwie nebulizator?

Nebulizator to sprzęt medyczny, który przekształca lek w postaci ciekłej w mgiełkę. Takie podanie substancji jest o wiele bardziej skuteczne w przypadku wielu schorzeń górnych dróg oddechowych, które bardzo często występują u dzieci. Warto dodać, że nebulizatora można używać również wtedy, gdy dziecko nie jest chore – jeśli do pojemnika na lek wlejesz sól fizjologiczną, powstająca mgiełka nawilży drogi oddechowe dziecka. Jest to wskazane zwłaszcza w sezonie grzewczym, podczas którego błony śluzowe w drogach oddechowych są wyjątkowo podatne na przesuszenie i podrażnienie. W celu ich nawilżania nebulizator dla dzieci może być stosowany nawet codziennie.

Nebulizator dla dzieci – rodzaje urządzeń

Jeśli chcesz kupić nebulizator dla dzieci, musisz wiedzieć, że na rynku są aż trzy rodzaje takich urządzeń. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.

  • Nebulizator pneumatyczno-tłokowy
  • To zdecydowanie najpopularniejszy typ urządzenia na rynku. Kompresuje on gaz poprzez połączoną z nebulizatorem sprężarkę, co prowadzi do powstawania wysokiego ciśnienia, a następnie – do rozbicia leku na bardzo drobne cząsteczki. Tego typu urządzenie jest dość tanie, bardzo łatwe w użytkowaniu i ma niewielkie rozmiary. Niestety jest głośne, co może być problemem przy leczeniu małych dzieci.

  • Nebulizator elektryczny (ultradźwiękowy)
  • W przypadku tego urządzenia lekarstwo umieszcza się na płycie grzewczej, która zaczyna wibrować, wskutek czego powstają fale dźwiękowe. Fale to zmieniają lek w mgiełkę. Ogromną zaletą takich modeli jest ich bardzo cicha praca oraz niewielki rozmiar. Należy jednak pamiętać, że za ich pomocą nie można podać wszystkich leków.

  • Nebulizator membranowy
  • Tego typu urządzenie posiada – jak wskazuje nazwa, wibrującą membranę. W momencie wystąpienia drgań o niskiej częstotliwości przez mikrootwory w membranie przeciskany jest lek, wskutek czego zmienia się on w mgiełkę. Nebulizatory membranowe (MESH) są bardzo ciche, dlatego wiele osób uważa, że jest to najlepszy nebulizator dla dzieci. Niemniej nie można zapominać o minusach – w porównaniu z inhalatorami tłokowymi membranowe są bardzo drogie, pracują wolno (inhalacja przy ich zastosowaniu trwa nawet dwa razy dłużej niż inhalacja urządzeniami tłokowymi), często się psują, mają drogie części zamienne, a do tego przy ich pomocy nie można inhalować każdej substancji.

Nebulizator dla dzieci – jaki wybrać?

W związku z dużym wyborem, niemal każdy rodzic staje przed pytaniem, jaki nebulizator dla dzieci wybrać. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem wciąż pozostaje inhalator pneumatyczno-tłokowy. Choć jest dość głośny, można podawać nim wszystkie przeznaczone do inhalacji leki, są to urządzenia wysokiej jakości (często służą przez wiele lat, w ogóle się nie psując) i w przeciwieństwie do urządzeń ultradźwiękowych, tłokowych można używać do leczenia dzieci poniżej 1. roku życia.

Pneumatyczno-tłokowy nebulizator dla dzieci – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kupując nebulizator dla dzieci, zwróć uwagę na kilka jego parametrów. Oto garść przydatnych szczegółów.

  • Wielkość cząsteczek emitowanych przez urządzenie
  • O wielkości cząsteczek mówią dwa wskaźniki: MMAD oraz FPF%. MMAD określa, jak duże są krople, które wyrzuca z siebie dane urządzenie. FPF% określa natomiast procentową część cząsteczek o wielkości mniejszej niż 5 µm. Pierwszy z wymienionych powinien być możliwie jak najmniejszy, optymalna wartość drugiego wynosi natomiast między 80% a 90%.

  • Tryb pracy
  • Nebulizator dla dzieci może pracować w dwóch trybach: ciągłym lub przerywanym. W pierwszym przypadku można stosować go bez przerw, w drugim należy przerwać jego pracę po kilkunastu minutach. Zdecydowanie bardziej praktyczny jest pierwszy z wymienionych.

  • Głośność urządzenia
  • Nebulizatory pneumatyczno-tłokowe, choć podobne budową, mogą emitować dźwięki o różnym natężeniu. Warto porównać ten parametr i wybrać urządzenie pracujące jak najciszej – ma to szczególne znaczenie w przypadku leczenia małych dzieci.

  • Wydajność urządzenia
  • Dobry nebulizator dla dzieci powinien posiadać sprężarkę pracującą z wydajnością między 8 a 10 l/min.

  • Pojemność rezydualna
  • Pojemność rezydualna określa, jak dużo leku zostaje w pojemniku po zakończeniu procesu nebulizacji. Tutaj zasada jest prosta – im mniej, tym lepiej. Większość dobrych urządzeń zostawia najwyżej 0,5 ml leku.

  • Dodatkowe akcesoria
  • Kupując nebulizator dla dzieci, zwróć uwagę na to, czy ma on dodatkowe akcesoria w zestawie. Najważniejsze są specjalne końcówki do inhalacji doustnej oraz maseczki w dziecięcych rozmiarach, ale dobrze byłoby również, żeby sprzęt miał zabezpieczające, wygodne etui.

Nebulizator – ranking

Nadal nie wiesz, jaki wybrać nebulizator dla dzieci? Ranking, stworzony na podstawie popularności tych produktów w serwisie Ceneo.pl, z pewnością ułatwi ci to zadanie.

Flaem 4Neb Inhalator z 4 trybami

Zdaniem wielu osób jest to jeden z najlepszych inhalatorów dla dzieci. Na uwagę zasługują przede wszystkim aż 4 tryby pracy, dzięki którym można wybrać najbardziej skuteczną w przypadku określonej infekcji nebulizację:

  • cząsteczki > 7 μm – do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych,
  • cząsteczki > 5 μm – do leczenia obszaru tchawiczo-oskrzelowego,
  • cząsteczki między 3 a 4 μm – do leczenia oskrzeli
  • cząsteczki między 2 a 3 μm – umożliwia sprawne dotarcie cząsteczek do pęcherzyków płucnych.

Nebulizator pracuje w trybie ciągłym, emituje hałas wysokość 55 dB i ma zestaw przydatnych akcesoriów.

Medisana Nebulizator IN 605

Świetny inhalator dla dzieci – z wygodnym akumulatorem oraz wskaźnikiem ładowania. Urządzenie jest stosunkowo ciche, lekkie i łatwe w użyciu. Tworzy dużą ilość aerozolu i automatycznie się wyłącza, kiedy zbiornik na lek staje się pusty. Do zestawu dołączone są nie tylko maseczki, ale również poręczna walizka.

Adamed Nebulizator Air Pro inhalator siateczkowy

Jeśli interesuje cię siateczkowy (membranowy) nebulizator dla dzieci, bez obaw możesz wybrać model od firmy Adamed. Zawiera on membranę nowej generacji oraz dodatkowy czujnik pomiaru poziomu cieczy, w zestawie znajdziesz maski dla dzieci i dorosłych oraz wygodne, twarde etui.

Hydrex Nebulizator Controly Pneumatyczny Compact JLN-23

Prosty i skuteczny nebulizator dla dzieci – na każdą kieszeń. Wydajność kompresora to od 8 do 10 l/min, rozmiar cząsteczek wynosi od 0,5 do 6 mcm, a poziom hałasu wynosi mniej niż 63 dB. W zestawie znajdziesz nie tylko maskę dla dorosłych, dzieci i niemowląt, ale również pokrowiec, 5 filtrów oraz 3 ustniki. Nebulizator ma aż 3 lata gwarancji i – co również ma duże znaczenie, jest naprawdę niewielkich rozmiarów.

Autor: R. Wojtaś