Data modyfikacji:

Niskie ciśnienie w ciąży. Jakie są przyczyny i objawy?

Niskie ciśnienie w ciąży nie jest tak groźne, jak ciśnienie zbyt wysokie. Sprawia jednak, że przyszła mama nie ma energii, a nawet może doprowadzić do omdlenia. Sprawdź, czym objawia się zbyt niskie ciśnienie, jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można je podnieść. Wyjaśniamy również, czy to prawda, że niskie ciśnienie stanowi podpowiedź co do płci dziecka.

niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży – jakie są jego przyczyny?

Spadek ciśnienia w ciąży nie jest niczym niezwykłym – to naturalny proces, za który odpowiadają wahania hormonalne. Zazwyczaj niskie ciśnienie w ciąży występuje w pierwszym jej trymestrze, ponieważ wtedy dochodzi do dużego wzrostu progesteronu. Z czasem, po 25. tygodniu odmiennego stanu, ciśnienie się stabilizuje.

Poza wahaniami hormonów istnieją dodatkowe czynniki, które zwiększają ryzyko spadku ciśnienia u kobiety ciężarnej. Są to:
  • Odwodnienie
Niskie ciśnienie w ciąży może być wywołane odwodnieniem. W tym szczególnym okresie wielu kobietom dokuczają bowiem wymioty (na początku ciąży) oraz zwiększona potliwość (w końcówce ciąży). Z tego powodu przyszłe mamy powinny pić nawet 3 litry płynów dziennie – tyle że nie zawsze zdają sobie z tego sprawy.
  • Zbyt wysoka temperatura
W okresie letnim, gdy panują upały, wiele kobiet w ciąży doświadcza spadków ciśnienia. Wówczas łatwiej również o wspomniane odwodnienie – niezależnie od tego, jak bardzo zaawansowana jest ciąża.
  • Szybka pionizacja i długie stanie
Do nagłego spadku ciśnienia może dojść na skutek nagłej zmiany pozycji z siedzącej na stojącą. Wiadomo także, że przyszłym mamom nie służy długie stanie.

Niskie ciśnienie w ciąży: objawy

Niskie ciśnienie w ciąży to takie, które spada poniżej 90/60 mmHg. Objawy, które mogą świadczyć o takim spadku, to:
  • spadek energii,
  • senność,
  • zawroty głowy,
  • szumy w uszach,
  • mroczki przed oczami,
  • spadek koncentracji,
  • omdlenia.

Niskie ciśnienie w ciąży a wysoki puls

Niektóre przyszłe mamy martwi nie tyle niskie ciśnienie w ciąży, co towarzyszący mu wysoki puls. Nie jest to jednak objaw żadnych nieprawidłowości, ale oznaka reakcji obronnych organizmu. Wysokie tętno „wyrównuje” spadek ciśnienia – dzięki niemu krew wciąż odpowiednio szybko płynie.

Niskie ciśnienie w ciąży a płeć

Kobiety, którym dokucza niskie ciśnienie w ciąży, często słyszą, że świadczy to o żeńskiej płci dziecka. Zależność ta została już nawet potwierdzona w badaniach naukowych, choć nie do końca. Niskie ciśnienie zwiększa prawdopodobieństwo wydania na świat córki, ale tylko wówczas, gdy występowało ono już przed ciążą.

Niskie ciśnienie w ciąży – co robić?

Istnieje kilka metod na podniesienie ciśnienia i zapobieganie jego spadkom. Przede wszystkim pamiętaj o:
  • Nawadnianiu organizmu
Wypijaj co najmniej 2 litry wody dziennie, powinnaś też przyjmować dodatkowy 1 litr z pożywienia (zupy, kisiel). Wyrób sobie nawyk popijania wody małymi łyczkami przez cały dzień.
  • Filiżance kawy
Jedna filiżanka espresso lub dwie słabe kawy rozpuszczalne z pewnością nie zaszkodzą dziecku, a skutecznie podniosą ciśnienie krwi.
  • Zmianach pozycji
Unikaj długiego stania. Jeśli wymaga tego twoja praca, poproś o zmianę stanowiska. Często zmieniaj pozycje, ale rób to powoli, bez gwałtownych ruchów.
  • Unikaniu przegrzania
Na czas ciąży zrezygnuj z gorących kąpieli. Nie zapominaj również, żeby ubierać się na cebulkę – tak abyś mogła zdjąć jedną warstwę, gdy będzie ci za ciepło.

Wysokie ciśnienie w ciąży – kiedy do szpitala?

Jeśli twoje ciśnienie spada poniżej 80/50 mmHg i w związku z tym doświadczasz szeregu nieprzyjemnych objawów (albo zdarzyło ci się już omdlenie), to koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Z pewnością zadecyduje on o wdrożeniu leczenia, dzięki któremu łatwiej dotrwasz do porodu.
Autor: Robert Wojtaś