Data publikacji:

Poradnik rodzica: kiedy i jak stosować Nurofen u dzieci

Nurofen dla dzieci to niesteroidowy lek przeciwzapalny, którego substancją czynną jest ibuprofen. Preparat łagodzi przebieg infekcji, zmniejsza nasilenie stanu zapalnego i szybko obniża gorączkę. Występuje w kilku postaciach: czopkach, syropie oraz tabletkach. Sprawdź, która z nich będzie najlepsza dla twojego dziecka i jak dawkować ten lek.
nurofen dla dzieci

Nurofen dla dzieci – jak działa?

Zarówno Nurofen dla dzieci, jak i ten dla dorosłych zawiera substancję czynną o nazwie ibuprofen – jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu propionowego. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, dlatego często stosuje się go w infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych.
Ibuprofen jest substancją bezpieczną – o ile oczywiście stosowany jest według wskazań lekarza lub zgodnie z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Nie działa przeciwdrobnoustrojowo, jest szybko wchłaniany i działa szybko – już w ciągu pierwszej godziny od podania. Jest to lek dostępny bez recepty.

Nurofen dla dzieci – rodzaje

Nurofen dla dzieci występuje w różnych postaciach (między innymi w czopkach oraz syropach), dlatego jego podanie nie stwarza zazwyczaj szczególnych problemów. Oto garść informacji na temat syropu, czopków oraz tabletek.

Nurofen Forte dla dzieci

Najpopularniejszą postacią leku Nurofen dla dzieci jest syrop. Zawiera on 40 mg ibuprofenu w 1 mililitrze płynu. Produkt oznaczony jest jako Forte, co oznacza, że jego dawka jest wzmocniona – dzięki temu nie trzeba podawać dziecku bardzo dużych ilości płynu.

Nurofen Forte dla dzieci – dawkowanie

Dawkę Nurofen Forte w postaci zawiesiny należy uzależnić od masy ciała dziecka:
 • od 7 kg do 9 kg (szacunkowo od 6 do 11 miesięcy): dawka jednorazowa to 1,25 ml, maksymalnie trzy razy w ciągu doby;
 • od 10 kg do 15 kg (szacunkowo od 1 roku do 3 lat): dawka jednorazowa to 2,5 ml, maksymalnie trzy razy w ciągu doby;
 • od 16 kg do 19 kg (szacunkowo od 4 do 5 lat): dawka jednorazowa to 3,75 ml, maksymalnie trzy razy w ciągu doby;
 • od 20 kg do 29 kg (szacunkowo od 6 do 9 lat): dawka jednorazowa to 5 ml, maksymalnie trzy razy w ciągu doby;
 • od 30 kg do 40 kg (szacunkowo od 10 do 12 lat): dawka jednorazowa to 7,5 ml, maksymalnie trzy razy w ciągu doby.
 • Nurofen dla dzieci Junior

  W aptekach można kupić również zawiesinę Nurofen oznaczoną jako Junior, czyli dla starszych dzieci. Ona również zawiera 40 mg ibuprofenu w 1 mililitrze płynu. Dawkowanie jest zatem identyczne:
 • od 20 kg do 29 kg (szacunkowo od 6 do 9 lat): dawka jednorazowa to 5 ml, maksymalnie trzy razy w ciągu doby;
 • od 30 kg do 40 kg (szacunkowo od 10 do 12 lat): dawka jednorazowa to 7,5 ml, maksymalnie trzy razy w ciągu doby.
 • Nurofen czopki dla dzieci

  W przypadku bardzo małych dzieci lub kilkulatków, które nie są w stanie wypić syropu, lepiej sprawdzą się czopki doodbytnicze. Występują one w dwóch postaciach:
 • Nurofen dla dzieci – czopki 60 mg (1 czopek zawiera 60 mg ibuprofenu), odpowiednie dla dzieci od 3. miesiąca życia;
 • Nurofen – czopki dla dzieci 125 mg, dla dzieci od 2. roku życia.
 • Czopki Nurofen dla dzieci – co ile godzin?

  Nurofen zawierający 60 mg ibuprofenu w jednym czopku podaje się dzieciom ważącym co najmniej 6 kg. Podanie kolejnego czopka może nastąpić po upływie 6–8 godzin od poprzedniego. W ciągu doby nie wolno podawać dziecku więcej niż 3 czopki.
  Nurofen dla dzieci zawierający 125 mg ibuprofenu w czopku podaje się dzieciom ważącym od 12,5 kg. Jednorazowa dawka to jeden czopek, kolejny można podać po 6 godzinach. Nie wolno podawać więcej niż 4 czopki w ciągu doby.

  Nurofen dla dzieci – tabletki

  Jeśli twoje dziecko ma już co najmniej 6 lat i waży minimum 20 kg, możesz podać mu Nurofen dla dzieci – tabletki. Zawierają one 200 mg ibuprofenu w jednej tabletce. Dzieci o wadze od 20 kg do 30 kg powinny jednorazowo przyjmować jedną tabletkę, kolejną po 6 godzinach. Nie należy przekraczać dawki 3 tabletek na dobę.
  Dzieci ważące od 30 kg do 40 kg (zazwyczaj od 9 do 12 lat) powinny przyjmować jednorazowo jedną tabletkę, kolejną po upływie od 4 do 6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 4 tabletek na dobę.

  Nurofen dla dzieci a paracetamol – różnice

  Czy Nurofen dla dzieci i paracetamol dla dzieci to to samo? Absolutnie nie. Są to leki zawierające inne substancje czynne (ibuprofen oraz paracetamol). Paracetamol jest lekkie przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, ibuprofen dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne.

  Nurofen dla dzieci – podawanie na przemian z paracetamolem

  Jako że ibuprofen i paracetamol to inne leki, można podawać je na przemian – co umożliwia utrzymanie temperatury dziecka na odpowiednim poziomie w przypadku, gdy gorączkuje ono niemal cały czas. Wówczas każdy z leków należy podawać co osiem godzin. W schemacie dobowym przedstawia się to na przykład w ten sposób:
 • 8:00 – ibuprofen,
 • 12:00 – paracetamol,
 • 16:00 – ibuprofen,
 • 20:00 – paracetamol,
 • 24:00 – ibuprofen,
 • 4:00 – paracetamol,
 • 8:00 – ibuprofen.
 • Nurofen dla dzieci – czy można podać bez konsultacji z lekarzem?

  Jeśli znamy prawdopodobną przyczynę gorączki u dziecka, np. wyraźnie rozwija się u niego niegroźna infekcja dróg oddechowych, można podać ibuprofen bez konsultacji lekarskiej, oczywiście zgodnie z zaleceniami z ulotki. W przypadku bardzo młodych niemowląt (poniżej 3. miesiąca życia), nieznanej przyczyny gorączki lub braku poprawy u dziecka demonstrującego objawy infekcji, należy już bezzwłocznie umówić się na wizytę u pediatry.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.