Data publikacji:

Paznokcie hybrydowe w ciąży. Czy są bezpieczne?

Temat wykonywania zabiegów kosmetycznych przez kobiety w ciąży pozostaje bardzo kontrowersyjny. Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy mogą korzystać z zabiegów upiększających tak samo, jak dawniej. Wiele pań interesują zwłaszcza paznokcie hybrydowe w ciąży. Czy to dobry pomysł? Czy hybryda oraz lampa UV nie wpłyną negatywnie na rozwijający się płód? Odpowiadamy!
paznokcie hybrydowe
Paznokcie hybrydowe w ciąży mają swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Czy ten popularny zabieg, który wiele kobiet wykonuje w domach, nie zaszkodzi dziecku?

Czy można robić paznokcie hybrydowe w ciąży?

Już na wstępie udzielimy odpowiedzi na nurtujące cię pytanie. Manicure hybrydowy w ciąży jest bezpieczny! Jeśli do tej pory często go stosowałaś i nie widziałaś u siebie żadnych skutków ubocznych, w stanie błogosławionym wciąż możesz cieszyć się trwałymi stylizacjami paznokci. Nie ma żadnych rzetelnych badań, które wskazywałyby, że lakier hybrydowy lub światło UV emitowane przez lampę mogą zaszkodzić dziecku.

Niemniej jednak lekarze podkreślają, że przyszłe mamy powinny wykonywać manicure bez lakierów zawierających związki, takie jak formaldehyd, toulen czy ftalan. Mogą one kumulować się w organizmie, a ich wpływ na dziecko nie jest jeszcze do końca znany. Jednak spokojnie – firmy kosmetyczne coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom ciężarnych i proponują bezpieczne lakiery hybrydowe. Możesz stosować je również w trakcie karmienia piersią.
Warto zainwestować również w dobrą lampę UV oraz regularnie wymieniać w niej żarówki. Odpowiednio mocne żarówki skrócą czas naświetlania lakieru, dzięki czemu zabieg będzie jeszcze bezpieczniejszy.

Manicure hybrydowy w ciąży – przeciwwskazania

Niestety, w kilku sytuacjach przyszła mama powinna zrezygnować z malowania paznokci. Dzieje się tak wtedy, gdy zauważysz u siebie reakcję alergiczną na hybrydę. Często zdarza się, że to, co nie uczulało kobiety przed ciążą, okazuje się alergenem w stanie błogosławionym.

Ogólnymi przeciwwskazaniami do wykonywania hybryd w ciąży są wszelkie choroby paznokci, takie jak grzybica. Zanim zaczniesz znów malować paznokcie, udaj się do dermatologa i wylecz problem.

W ciąży powinnaś wstrzymać się od wykonywania paznokci akrylowych. Zapach preparatów akrylowych może powodować mdłości, z kolei zawarte w nich substancje mogą okazać się bardzo szkodliwe.

Zwykłe lakiery do paznokci w ciąży

Mimo wszystko, wciąż masz obawy związane z wykonywaniem manicure hybrydowego w ciąży? Możesz zamienić go na bezpieczną stylizację z naturalnymi lakierami do paznokci. Obecnie w internetowych drogeriach znajdziesz wiele marek, które oferują lakiery bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Manicure hybrydowy podczas porodu?

Wszystkie panie spodziewające się dziecka powinny wiedzieć, że przed porodem warto zmyć lakier z paznokci, pozostawiając je naturalne lub jedynie pomalowane odżywką. Dlaczego? Jeśli w trakcie porodu zajdzie konieczność założenia pacjentce na palec pulsoksymetru – urządzenia badającego natlenienie krwi – może mieć on problem z poprawnym działaniem. Jak wiadomo, zmywanie lakieru hybrydowego nie jest łatwym zadaniem.

Jeśli nie chcesz utrudniać pracy personalowi medycznemu, przed terminem porodu pozostaw paznokcie czyste. Paznokcie u stóp możesz mieć pomalowane tak jak lubisz.

Paznokcie hybrydowe w ciąży

Hybryda w ciąży? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Wybieraj bezpieczne lakiery pozbawione szkodliwych substancji. Wówczas będziesz mogła cieszyć się pięknym i trwałym manicure przez cały okres ciąży, a także w czasie karmienia piersią.
Autorka: Joanna Stanuch