Wybór lekarza prowadzącego twoją ciążę jest bardzo ważny – to w końcu jemu powierzysz zdrowie swoje i maleństwa na czas kolejnych dziewięciu miesięcy. Wybór specjalisty bardzo często przypada na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży. Kiedy się na nią udać i na co warto być przygotowaną?
Wykonałaś test ciążowy i zobaczyłaś na nim upragnione dwie kreski. Czy to dobry moment na wizytę u ginekologa? A może już pora wykonać swoje pierwsze USG w ciąży? Wiele przyszłych mam zaraz po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego udaje się do lekarza i… wychodzi z jego gabinetu bardzo rozczarowana.
Okazuje się, że nie ma powodu do pośpiechu – kobiety bardzo często zjawiają się u ginekologa zbyt wcześnie, aby wykonanie badania USG było możliwe. Podobnie bywa z badaniem krwi na obecność beta-hCG.
Gdy test ciążowy okaże się pozytywny, warto wziąć głęboki oddech i spokojnie poczekać do momentu, w którym pełne badanie ginekologiczne będzie możliwe.
Na pierwsze badania w ciąży warto zapisać się pomiędzy 6., a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. To okres, w którym wykonanie badań będzie możliwe, a ty otrzymasz wiarygodne potwierdzenie, że lada moment staniesz się mamą.
Pamiętaj jednak, aby nie zwlekać zbytnio z pierwszą wizytą u ginekologia w ciąży. Powinnaś odbyć ją nie później niż w 10. tygodniu, aby w porę zyskać absolutną pewność, że ciąża rozwija się właściwie.
Z pewnością domyślasz się, że wizyta u ginekologa w ciąży będzie wyglądała zupełnie inaczej, niż badania kontrolne, na jakie dotychczas się zgłaszałaś. Na jakie działania ginekologa należy być przygotowaną?
Podczas pierwszej wizyty u lekarza w ciąży, specjalista z pewnością przeprowadzi z tobą wywiad w celu uzyskania informacji, takich jak wiek, data ostatniej miesiączki, choroby przewlekłe.
Ginekolog bez wątpienia zleci również badanie morfologiczne krwi, badania w kierunku toksoplazmozy, kiły, HIV, zapalenia wątroby typu C, różyczki i cukrzycy.
Dodatkowo lekarz może pobrać wymaz z pochwy, by wykluczyć infekcje oraz obecność komórek rakowych w nabłonku. Wyniki uzyskanych badań należy przedstawić lekarzowi na następnej wizycie.
Nawet, gdy na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży jest jeszcze za wcześnie, możesz zacząć przyjmować kwas foliowy, który działa pozytywne na rozwój układu nerwowego płodu.
Już teraz warto zrezygnować z papierosów i alkoholu, zadbać o zdrowszą dietę i dostateczną ilość wypoczynku. Choć na początku ciąży jej objawy mogą być bardzo znikome, bądź pewna, za pewien czas przyda ci się sporo zdrowia i energii.
Jak widać, pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży wcale nie trzeba się obawiać. Nie należy się z nią także przesadnie spieszyć, ponieważ „świeża” ciąża bywa niemożliwa do wykrycia za pomocą typowych medycznych metod.
Autorka: Joanna Stanuch