Data publikacji:

Plecak do liceum, czyli jaki plecak do liceum wybrać?

Szkoła średnia to ważny etap w edukacji każdego nastolatka. Przychodzi czas na wybór ścieżki kariery, pierwsze poważne zakochanie, a także naukę do egzaminu dojrzałości. Zastanawiasz się, który plecak do liceum będzie odpowiedni dla twojego dorastającego nastolatka? W tym artykule podpowiadamy, na jakie cechy warto zwrócić uwagę. Wygląd, rozmiar, odpowiednia ilość przegród i kieszeni – co jeszcze ma znaczenie przy wyborze plecaka? Czy warto postawić na produkty znanych marek? Czy może wybrać coś mniej znanego i bardziej oryginalnego? Sprawdź nasze podpowiedzi.
plecak do liceum

Jaki plecak do liceum?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego modelu, warto wziąć pod uwagę potrzeby, jakie zakup powinien spełnić. Czy uczeń stawia bardziej na wygodę, czy modę? Ładny design nie zawsze idzie w parze z usztywnianymi plecami lub ramiączkami. Szkoła średnia to czas, kiedy dużo korzysta się z laptopa oraz książek. Plecaki do liceum powinny zatem posiadać 2–3 komory i sporą liczbę kieszeni. Pomoże to dobrze zorganizować przestrzeń wewnętrzną, co powinno się przełożyć na lepsze przygotowanie do zajęć czy nauki. Nie bez znaczenia jest także materiał i jakość wykonania produktu. Dla osób ceniących ekologiczne rozwiązania ciekawą opcją może być zakup plecaka wykonanego z recyklingowego plastiku. Warto postawić także na nieprzemakalny materiał. Kolor również ma znaczenie, jaśniejsze odcienie mogą być znacznie trudniejsze w utrzymaniu w czystości. 

Plecak do szkoły średniej – duży czy mały? 

Jaki rozmiar powinien mieć plecak do szkoły średniej? W przypadku rozmiaru uwagę należy poświęcić plecakom, w których swobodnie można zmieścić teczkę formatu A4. Istotna jest również ilość komór. Im jest ich więcej, tym łatwiej będzie zorganizować przestrzeń wewnętrzną. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowa przegroda na laptopa, który często jest przydatny podczas nauki czy robienia notatek. W dobrej organizacji pomocne będą również kieszenie zapinane na zamek.
Przydatne będą zwłaszcza kieszenie wyposażone w specjalne organizery, które ułatwią przechowywanie długopisów czy drobnych gadżetów. Jeśli uczeń jest aktywny, cennym rozwiązaniem może okazać się plecak z dodatkowymi kieszonkami na bidon, zawieszką na klucze czy wejściem na słuchawki. Droga do szkoły zajmuje dużo czasu i jest pokonywana w godzinach porannych, kiedy na dworze jest jeszcze ciemno? W takim przypadku o bezpieczeństwo pomogą zadbać dodatkowe gadżety, np. odblaski.  

Plecaki do liceum – jaki będzie wygodny? 

Często kupujemy rzeczy, które nam się podobają, nie myśląc o tym, czy będą wygodne. Jak powinno to wyglądać, jeśli chodzi o plecaki do liceum? Warto mieć świadomość, że w przypadku plecaka, który będzie używany na co dzień, wygoda ma duże znaczenie. Na jakie cechy zwrócić uwagę? Idealne byłyby usztywniane plecy oraz regulowane ramiączka wzbogacone o pas mostkowy. Sprawi to, że noszenie plecaka będzie znacznie bardziej komfortowe nawet przy dużej ilości książek. Ich ciężar zostanie równomiernie rozłożony, a plecak nie będzie zsuwał się z ramion.
Można zastanowić się także nad ramiączkami obszytymi gąbką lub zakupić na nie specjalne nakładki, które zapobiegną wbijaniu się w ciało. Podobnie sprawa ma się w przypadku uchwytu do przenoszenia plecaka. Wygodna rączka sprawdzi się, kiedy zaistnieje potrzeba nagłego przeniesienia czy po prostu używania go zamiennie jako torby. 

Plecak do liceum – jaki design będzie dobrym wyborem? 

Minimalistyczny plecak wpasuje się w wiele stylizacji. Jedną z ciekawych propozycji są produkty Fjallraven Kanken. Odstraszać może tutaj jednak wysoka cena. Jeśli chcemy kupić dla nastolatka plecak w stylu miejskim, zwróćmy uwagę na modele popularnej marki Vans. Do szkoły odpowiednie będą także sportowe plecaki, które wyglądem są uniwersalne. Plecak w żywych czy jaskrawych barwach będzie wyróżniał się na tle innych. Istnieje jednak ryzyko, że po jakimś czasie jego wygląd się znudzi.
Przy wyborze plecaka, który będzie używany na co dzień, warto postawić na rozwiązanie bardziej uniwersalne, które sprawdzi się zarówno na zajęcia szkolne, trening na basenie czy wycieczkę. Na jaki design w takim razie postawić? Tutaj liczy się pierwsze wrażenie. Często wystarczy jedno spojrzenie, aby wiedzieć, czy zakup jest odpowiedni, czy nie. Jeśli wygląd danej rzeczy nie podoba nam się od początku, to jest mało prawdopodobne, że w przyszłości będzie inaczej. 

Jakość wykonania – czy warto inwestować w drogi plecak?

Cena to częste kryterium, które bierzemy pod uwagę przy zakupie ubrań lub akcesoriów. Czy płacić dużo za plecak do liceum? Wiele zależy od tego, na jak długo plecak ma posłużyć. Można kupić taki, który trzeba będzie wymienić wraz z kończącym się semestrem lub taki, który posłuży aż do matury. Nie zawsze cena przekłada się na jakość. A to właśnie na nią należy zwrócić największą uwagę. Warto postawić na trwały materiał, który będzie łatwy w czyszczeniu. Zastanówmy się nad zakupem modelu ze wzmocnionym spodem. Dobrym wyborem będzie także nieprzemakalna powłoka, która skutecznie ochroni przenoszone rzeczy. 

Podsumowanie – na co zwrócić uwagę, wybierając plecak do liceum?

Chcesz wybrać najlepsze rozwiązanie dla ucznia szkoły średniej i zastanawiasz się, jaki plecak do liceum kupić nastolatkowi? Przy podejmowaniu decyzji kieruj się nie tylko wyglądem. Zwróć uwagę na to, aby zakup był wygodny i dobrze wykonany. Szkolny plecak powinien posiadać także odpowiednią liczbę komór i kieszeni. Dzięki temu uczeń będzie mógł dobrze zorganizować przybory i akcesoria pomocne podczas nauki. Wiesz już, czym kierować się podczas zakupów. Pamiętaj, że to nastolatek będzie korzystał z plecaka na co dzień. Ostatecznego wyboru dokonaj razem z nim. 
Zdjęcie: HumbaFrame/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo