Data publikacji:

Jak urządzić pokój dla 11-latki? Inspiracje i aranżacje

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla 11-latki? Zerknij do poniższego artykułu. Podpowiadamy w nim, o czym należy pamiętać, aranżując taką przestrzeń. Ponadto w artykule nie zabraknie inspiracji na wymarzony pokój każdej 11-latki. Zapraszamy do lektury!
pokój dla 11-latki

Pokój dla 11-latki – jak go urządzić? O tym musisz pamiętać

Urządzasz pokój dla 11-latki? Dobór koloru ścian, tapet czy dodatków to jedno. Najpierw musisz odpowiednio go zaaranżować, aby dobrze służył on dziecku przez kolejne lata. W końcu 11-letnia dziewczynka to już nastolatka, a więc pokój nie może być zbyt dziecięcy, aby twoje dziecko szybko z niego nie wyrosło.
Ponadto pokój powinien być zaprojektowany tak, aby dziecko mogło w nim wygodnie odrabiać lekcje, uczyć się, ale także bawić. Poniżej podpowiadamy, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, jeśli urządzasz pokój dla 11-letniej dziewczynki.

Podziel pokój na strefy

Pokój 11-letniej dziewczynki powinien być podzielony na strefy, a w nim musi znaleźć się strefa do nauki i relaksu. Dorastająca dziewczynka w swoim pokoju musi mieć nie tylko przestrzeń do nauki, ale także do spędzania czasu z przyjaciółmi czy relaksowania się nad ulubioną książką. Miejsce, gdzie będzie mogła realizować swoje pasje.
W strefie do nauki koniecznie muszą znaleźć się odpowiednie biurko i wygodny fotel. Do tego przydadzą się jakieś regały na książki.
Jakie biurko wybrać do pokoju nastoletniej dziewczyny? Przede wszystkim zwróć uwagę na jego wymiary. Te muszą być odpowiednio dobrane do wzrostu dziecka. Jeśli 11-letnia dziewczynka ma 135–145 cm wzrostu, wówczas biurko powinno być nie wyższe niż 60 cm. Wyższe dziewczynki, o wzroście między 145–155 cm, muszą mieć biurko do wysokości maksymalnie 64 cm. Twoja córka ma wzrost około 165 cm? Wówczas kup biurko o wysokości, która nie przekracza 69 cm. Dla jeszcze wyższych dziewczyn najlepiej sprawdzi się biurko o wysokości maksymalnie 75 cm.
Zwróć też uwagę na to, aby biurko miało odpowiednią szerokość. Tutaj dużo zależy od tego, co będzie stało na biurku. Po ustawieniu komputera i klawiatury dziecko musi mieć jeszcze przestrzeń do odrabiania lekcji.
W mniejszych przestrzeniach dobrze sprawdzą się biurka wyposażone dodatkowo w szafki czy szuflady.
Wymarzony pokój dla 11-latki koniecznie musi mieć strefę relaksu. A w niej dobrze, aby znalazło się coś do siedzenia, np. duży puf położony na podłodze lub szezlong. Wszystko zależy od tego, ile miejsca macie w pokoju. Świetnym rozwiązaniem są też fotele brazylijskie zawieszane przy suficie. Nie zajmują one dużo miejsca, a są bardzo wygodne. Nastolatki je uwielbiają!

Zadbaj o garderobę

Dorastająca dziewczynka zapewne będzie mieć sporo ubrań. Dlatego też w jej pokoju nie można zapominać o przestrzeni na garderobę. Nie każdy ma oczywiście tyle miejsca w pokoju dziecka, aby oddzielić ścianką kartonowo-gipsową dodatkową przestrzeń na garderobę. Niemniej jednak nie można zapominać w pokoju 11-latki o pojemnej szafie. Jeśli pokój jest nieduży, wówczas wykonaj zabudowę na wymiar pod sam sufit. Zaoszczędzisz dużo miejsca i wykorzystasz optymalnie przestrzeń.
Oprócz szafy w pokoju 11-latki musi znaleźć się także duże lustro. Ciekawym rozwiązaniem jest też zewnętrzny wieszak do komponowania stylizacji i wieszania na nim ubrań, które nie zmieściły się w szafie lub zwyczajnie są już używane. Zwłaszcza że taki wieszak nie jest dużym wydatkiem.

Wygodne łóżko to podstawa

Jakie łóżko najlepiej sprawdzi się w pokoju 11-letniej dziewczyny? Najpierw wymiary. Łóżko w pokoju 11-latki powinno mieć minimalne wymiary 100 × 200 cm. Najlepiej sprawdzą się jednak łóżka o szerokości 120 cm. W pokoju nie ma zbyt wiele miejsca? Kup łóżko z chowaną szufladą. Wówczas można schować do niej pościel, a także sezonowe ubrania, np. kurtki.

Dobrze ustaw biurko

O tym, jakie biurko kupić do pokoju 11-latki, pisaliśmy już wyżej. Równie istotne jest też to, jak takie biurko ustawić w pokoju dziecka. Biurko musi być ustawione tak, aby pisząca przy nim osoba nie zasłaniała sobie naturalnego światła z okna. U osób praworęcznych biurko powinno stać lewym bokiem do okna. Z kolei u osób leworęcznych biurko musi stać prawym bokiem do okna. Biurko jest źle ustawione wtedy, kiedy pisząca przy nim osoba siedzi tyłem do okna lub drzwi.

Kolory we wnętrzu mają znaczenie

Odpowiedni dobór kolorów w pokoju dziecka to niezwykle istotna sprawa! Pokój musi być przytulny, ale jednocześnie nie powinien przytłaczać. Ma to być miejsce pełne spokoju oraz relaksu. Zatem jak dobierać kolory w pokoju 11-latki?
Po pierwsze, kolor bazowy, czyli ten, którego w pokoju będzie najwięcej, powinien być jasny. Świetnie sprawdzą się biel, beż, odcienie pastelowe, jasny róż. Na taki kolor pomaluj ściany. W takim jasnym kolorze kup też meble do pokoju. Te mogą być również z jasnego drewna.
Kolejne jeden lub dwa kolory będą odcieniami uzupełniającymi. To właśnie w takim kolorze będziecie wraz z dzieckiem dobierać dodatki i inne akcenty kolorystyczne we wnętrzu, np. jeśli takim kolorem chcecie podkreślić jedną ścianę w pokoju – chociażby tą za łóżkiem. Niech będą to ulubione kolory twojego dziecka. Może to być róż, fiolet, zieleń, błękit czy inny odcień.
Mała uwaga – chcesz pomalować jedną ścianę na inny kolor, a twoje dziecko lubi ciemne odcienie, np. granat? Taki odcień na dużym kawałku ściany może byt zbyt przytłaczający, a dodatkowo sprawi, że w pomieszczeniu zrobi się ciemniej. Kup więc dodatki w takim kolorze, a na większe fragmenty ścian staraj się nakładać jaśniejsze barwy.

Pomysły na pokój dla 11-latki – nasze inspiracje

Sprawdź fajne pomysły na pokój dla 11-latki. Zainspiruj się do stworzenia wymarzonego pokoju dla twojego dziecka.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.