Data modyfikacji:

Rowerek biegowy dla dwulatka - jaki rowerek biegowy dla dwulatka wybrać?

Rowerek biegowy dla dwulatka jest nieodłącznym elementem w jego rozwoju. To także doskonały sposób na spożytkowanie energii malucha i wypracowanie odpowiedniej koordynacji. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie modele są godne polecenia.
rowerek biegowy dla dwulatka

Rowerek biegowy dla dwulatka - czy warto?

Rowerki biegowe charakteryzują się brakiem pedałów, a także prostą i stosunkowo lekką konstrukcją. Dla dwulatka to najlepszy wybór do nauki poruszania się na dwóch kółkach, a także utrzymywania równowagi. Stabilne podparcie powoduje, że ryzyko ewentualnego upadku jest w znacznym stopniu zminimalizowane. Dodatkowo, na rowerku biegowym maluch nie rozwinie ogromnych prędkości, a to dla rodziców niezwykle ważny argument.
Rowerek biegowy można zabrać ze sobą w praktycznie dowolne miejsce, dzięki jego kompaktowym rozmiarom. Waga od 3 do 5 kg sprawia, że rowerek nie stanowi większego obciążenia podczas przenoszenia. To z pewnością jego ogromna zaleta! Wiek 2 lat jest najlepszym do rozpoczęcia przygody z rowerkiem biegowym. Ceny takich jednośladów zaczynają się już od około 100 złotych, co nie jest wygórowaną kwotą.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rowerka biegowego?

Dopasowanie rowerka biegowego do sylwetki dwulatka jest niezwykle ważne. Zbyt duża lub zbyt mała rama wpłynie na nieprawidłową pozycję, przez co maluch może odczuwać dyskomfort. Dobranie rozmiaru ramy należy zacząć od zmierzenia wysokości od stóp do kroku. Następnie sprawdzamy wymiary ramy oraz minimalną oraz maksymalną wysokość siodełka.
Większość siedzisk jest regulowana, co pozwala na skorygowanie pozycji malucha. Pamiętaj, że dziecko podczas jazdy nie powinno mieć wyprostowanych nóg, lecz lekko ugięte. Najlepsze rowerki biegowe dla dwulatków mają rozmiar ramy oznaczony cyfrą 9. Jest on odpowiedni dla dzieci o wzroście od około 75-80 cm.

Na co zwracać uwagę przy wyborze roweru biegowego dla dwulatka?

Rama

W pierwszej kolejności należy określić jaki rodzaj ramy wybierzesz. Na rynku znajdziemy rowerki biegowe:
  • drewniane - zachęcają do zakupu ciekawym wyglądem i stosunkowo niską masą. Do ich największych minusów należy zaliczyć odporność na uszkodzenia. Podczas upadku istnieje ryzyko uszkodzenia ramy.
  • stalowe - są niezwykle odporne na uszkodzenia, jednak kosztem masy, która jest zdecydowanie wyższa niż w innych modelach.
  • aluminiowe - to najlepszy kompromis pomiędzy wytrzymałością, a niską masą. Rowerki biegowe aluminiowe są lekkie i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Taki jednoślad posłuży dziecku przez długi czas.
  • Koła

    W rowerkach biegowych montowane są koła piankowe, które charakteryzuje niska masa. Ze względu na gładki bieżnik, przyczepność rowerka na mokrej nawierzchni nie będzie wystarczająco dobra, co może prowadzić do upadku.
    Zdecydowane lepiej radzą sobie koła pompowane. Ciśnienie można kontrolować w taki sposób, aby pomagało w amortyzacji nierówności. Dzięki temu przyczepność jest znacznie lepsza. Koła pompowane są odrobinę cięższe, ale ze względu na lepsze właściwości jezdne warto postawić właśnie na nie. Jeśli chodzi o wielkość kół, to dla dwulatka najlepiej wybrać wersję 12-calową.

    Hamulce

    Wielu rodziców zastanawia się, czy w rowerku biegowym potrzebne jest stosowanie hamulca. W końcu dziecko może zahamować nogami i zatrzymać się bez większego problemu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać rowerek biegowy z hamulcami. Zatrzymanie jednośladu będzie łatwiejsze, a dziecko po przesiadce na tradycyjne dwa kółka szybko oswoi się z hamowaniem.

    Rowerek biegowy z trzema kołami - czy będzie dobry dla dwulatka?

    Nie wszystkie dzieci lubią jeździć na tradycyjnych rowerkach biegowych. Dla dwulatków lepszy może okazać się rowerek z trzema kołami. W porównaniu do klasycznych modeli jest on o wiele stabilniejszy, przez co dziecko może poczuć się trochę pewniej. Gdy Twoja pociecha podrośnie, będziesz mógł przekonać ją do klasycznego rowerka biegowego.

    Nauka dziecka jazdy na rowerku krok po kroku

    Przed rozpoczęciem nauki sprawdź czy dziecko zajmuje odpowiednią pozycję na rowerku biegowym. Jeśli widzisz pewne niedociągnięcia, to skoryguj to regulując wysokość siodełka. Zadbaj o to, aby maluch miał założony kask i ochraniacze. W momencie upadku takie akcesoria okażą się niezwykle przydatne. Do nauki wybierz mniej ruchliwe miejsca. Bardzo dobrze sprawdza się ogród, czy plac zabaw. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego musisz o to zadbać!

    Polecane rowerki biegowe dla dwulatków

    Lionello Alex

    Elegancki rowerek biegowy dla dwulatka będzie wręcz idealny. Regulowana wysokość siodełka i kierownicy pozwala na jego idealne dopasowanie. Ważnym elementem jest blokada skrętu kierownicy, co znacznie ułatwia jazdę. Rowerek waży 3,3 kg i został wykonany z wytrzymałej stali.

    Cutie Pink

    Ten rowerek trzykołowy cieszy się bardzo dobrymi opiniami użytkowników. Konstrukcja została zaprojektowana tak, aby łatwo utrzymać równowagę. Łożyskowane tylne koło jest w stanie wytrzymać znacznie więcej. Producent jest pewny swojego produktu, dlatego daje na niego aż 10 lat gwarancji!

    Kinderkraft Runner Nature

    Drewniany rowerek biegowy również sprawdzi się u dwulatków. Do zakupu zachęca nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność. Zastosowany w ramie uchwyt doskonale sprawdza się podczas przenoszenia rowerka. Koła w rozmiarze 12 cali mają bieżnik i dzięki swojej piankowej konstrukcji delikatnie absorbują wstrząsy. To świetny model, który wyróżnia się na tle konkurentów.
    Zdjęcie: Unsplash