Data modyfikacji:

Jaki termometr dla noworodka kupić? Jak go używać?

Utrzymanie noworodka nieruchomo i zmierzenie mu temperatury to nie lada wyzwanie. Na szczęście rynek urządzeń przeznaczonych dla małych dzieci jest dla rodziców łaskawy – nie brakuje na nim łatwych w obsłudze termometrów bezdotykowych dla noworodka. Urządzenia błyskawicznie odmierzają temperaturę i co najważniejsze, nie trzeba ich przykładać do ust, pod pachę, czy też do odbytu. Jaki termometr dla noworodka wybrać? Czy termometr bezdotykowy dla noworodka to dobry pomysł? Odpowiadamy na te pytania.
termometr dla noworodka

Rodzaje termometrów dla noworodka

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych termometrów dla noworodka. Wśród nich prym wiedzie termometr elektroniczny dla noworodka – urządzenie umożliwia wykonanie pomiaru temperatury w ciągu kilkudziesięciu sekund, z dokładnością do ±0,1°C. Tradycyjne elektroniczne termometry są dotykowe, używa się ich poprzez przyłożenie pod pachę, do ust lub do odbytu malucha. W sklepach dostępne są także takie termometry dla noworodka, które przykłada się do ucha lub czoła.

Alternatywna opcja to termometr bezdotykowy dla noworodka. Urządzenie działa na podczerwień i pozwala na pomiar temperatury z dokładnością do ±0,1°C. Aby wykonać pomiar, nie trzeba dotykać malucha końcówką termometru, wystarczy zbliżyć termometr do ciała i nacisnąć odpowiedni przycisk. W ten sposób można wykonać pomiar bezstresowo i w różnych sytuacjach, nawet gdy maluch śpi. Metoda ta jest także bardzo higieniczna, dzięki czemu z urządzenia mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny.

Jaki termometr bezdotykowy dla noworodka wybrać? Aby pomiar był wiarygodny, urządzenie musi posiadać sensor odległości pomiaru. Niezbędna jest także możliwość szybkiej kalibracji oraz alternatywny sposób wykonania pomiaru temperatury, np. na powiece (z tej metody można skorzystać, gdy czoło dziecka jest spocone, co może mieć wpływ na wyniki pomiaru).

Zanim wybierzesz termometr dla noworodka… Jak mierzyć temperaturę u małego dziecka?

Pomiaru temperatury za pomocą termometru elektronicznego dla noworodka można dokonać poprzez przyłożenie urządzenia:

  • do środka czoła;
  • do powieki – w sytuacji, kiedy czoło jest spocone;
  • do żyły szyjnej.

Gdy termometr bezdotykowy dla noworodka już pokazał wynik pomiaru na kolorowym wyświetlaczu, czas na jego interpretację. O stanie podgorączkowym mowa, kiedy temperatura wynosi 37,5 - 38,5°C, natomiast gorączka to temperatura powyżej 38,5°C.

Termometr dla noworodka – polecane modele

Dostępne na rynku modele termometrów dla dzieci różnią się kształtem, rodzajami końcówek oraz materiałem wykonania. Decydując się na zakup, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dokładność oraz jakość jego wykonania. Jaki termometr dla noworodka wybrać? Poniższy ranking z pewnością w tym pomoże.

Bezdotykowy termometr na podczerwień Thermofinder Helpmedi

Jaki termometr bezdotykowy dla noworodka wybrać? W rankingach tego typu urządzeń króluje bezdotykowy termometr na podczerwień Thermofinder od marki Helpmedi. Urządzenie umożliwia dokonanie pomiaru temperatury za pomocą jednego przycisku, mierzyć można zarówno ciało, jak i wybrany obiekt bądź też otoczenie. Pamięć pomieści do 32 pomiarów, pomiar trwa 1,5 sekundy i jest dokładny zarówno na suchej, jak i mokrej skórze. Interpretację wyników ułatwia kolorowa skala. Ile kosztuje Thermofinder Helpmedi? Rodzice muszą się przygotować na wydatek rzędu około 150-200 złotych. To zdecydowanie najlepszy termometr dla noworodka na rynku.

Termometr bezdotykowy dla noworodka Microlife NC 200

Termometr bezdotykowy Microlife NC 200 jest łatwy w użyciu i pozwala mierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale także temperaturę otoczenia (np. wodę do kąpieli lub mleko do posiłku). Termometr elektroniczny dla noworodka kalibruje się automatycznie, dzięki czemu zapewnia bardzo dokładne wyniki, zakres pomiarowy wynosi do 100 C. Czas pomiaru wynosi kilka sekund, jego wykonanie jest sygnalizowane poprzez alarm dźwiękowy (opcję tę można wyłączyć, tak aby pomiar był możliwy także wtedy, gdy maluch śpi). Termometr zapamiętuje do 30 pomiarów, a jego cena wynosi około 120 złotych.

Termometr bezdotykowy Microlife IFR 100

Termometr Microlife IFR 100 wyróżnia duża dokładność pomiaru, urządzenie umożliwia zmierzenie temperatury poprzez przyłożenie do czoła lub ucha. Termometr został wyposażony w podświetlany ekran, który podświetla się na czerwono, jeśli temperatura ciała jest podwyższona (od 37,5 C). Czas wykonaniu pomiaru wynosi 1 sekundę w uchu i 3 sekundy na czole, natomiast cena kształtuje się na poziomie około 120 złotych.

Termometr medyczny bezdotykowy MesMed MM-331

Jaki wybrać termometr dla noworodka? Ranking nie mógłby się obyć bez urządzenia marki MesMed, a konkretnie modelu MM-331. Termometr jest bardzo prosty w obsłudze i pozwala na przeprowadzenie pomiaru na czole lub szyi. Dodatkowo możliwy jest także pomiar temperatury otoczenia. Odczyt jest dokonywany w ciągu jednej sekundy, natomiast pamięć urządzenia pomieści 10 pomiarów. Ciekawą funkcją jest kolorowa skala pomiaru, natomiast cena wynosi około 100 złotych.

Termometr elektroniczny Pempa T100

Polecany bezdotykowy termometr dla noworodka to także Pempa T100. Urządzenie zapamiętuje do 30 pomiarów i może posłużyć do odczytu zarówno na ciele, jak i mierzenia temperatury kąpieli lub posiłku. Termometr wyposażono w alarm gorączki, a jego dokładność pomiaru wynosi 0,2 C w zakresie 36,0 C - 39,0 C. Cena termometru z kolorowym wyświetlaczem kształtuje się na poziomie około 100 złotych.
Autor: Alicja Hudzik