Data modyfikacji:

Na czym polega test owulacyjny?

Test owulacyjny pomaga określić termin owulacji, co jest niezwykle istotne dla par starających się o dziecko. Jest bardzo wiarygodny, a jego wykonanie nie sprawia żadnego problemu. Jak działa test owulacyjny? Kiedy najlepiej go zrobić i jak odczytać wyniki? Sprawdź w artykule!

Test owulacyjny – na czym polega?

Owulacja, zwana również jajeczkowaniem, to określenie dni płodnych w cyklu miesięcznym. Przypada mniej więcej w połowie cyklu. Komórka jajowa uwalnia się z pękającego pęcherzyka Graffa i przemieszcza się do jajowodu, gdzie po kontakcie z plemnikiem może dojść do zapłodnienia. Jajeczkowanie poprzedzone jest nagłym wzrostem stężenia hormonu luteinizującego (LH). Poziom tego właśnie hormonu wykrywają testy owulacyjne.

Test owulacyjny jest w stanie wykryć stężenie hormonu luteinizującego od 25-30 mlU/ml. Co ważne, test nie mówi o tym, że owulacja trwa. Przewiduje natomiast, że wystąpi ona w czasie 24-36 godzin od nagłego wzrostu LH.

Istnieje wiele naturalnych metod określania terminu owulacji. Można np. mierzyć temperaturę ciała (wzrasta podczas jajeczkowania), badać konsystencję śluzu z szyjki macicy, opierać się na podwyższeniu libido lub występowaniu bólu owulacyjnego. Wszystkie te metody jednak mogą być zawodne, zwłaszcza u kobiet z nieregularnymi cyklami. Testy owulacyjne cieszą się dobrymi opiniami użytkowniczek, a ich wiarygodność może sięgać aż 99%.

Testy owulacyjne – dla kogo?

Kto powinien sięgnąć po test owulacyjny? Test ten sprawdzi się przede wszystkim u par, które starają się o dziecko i chcą jak najdokładniej przewidzieć termin jajeczkowania. Powinny po niego sięgnąć kobiety planujące potomstwo, które nie są w stanie przewidzieć owulacji żadną inną metodą. Test owulacyjny może służyć również parom stosującym naturalne metody antykoncepcji, które chcą uniknąć ciąży i przewidzieć okres, w którym powinny zachowywać szczególną ostrożność.

Test owulacyjny – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów testów owulacyjnych. Przede wszystkim wyróżniamy testy ze śliny oraz bazujące na próbce moczu. Testy ze śliny działają na nieco innej zasadzie niż wszystkie inne, gdyż wykrywają poziom estrogenu w badanej próbce. Kilka kropel śliny należy nanieść na mikroskop, a po 5 minutach odczytać wynik. W okolicach jajeczkowania zwiększa się poziom estrogenu w ślinie, dzięki czemu można zauważyć w niej struktury przypominające liście paproci. Testy mikroskopowe ze śliny są niezwykle czułe i wiarygodne.

Wśród testów z moczu wyróżnić można:

  • testy owulacyjne paskowe – pasek testowy należy zamoczyć w próbce moczu,
  • testy owulacyjne strumieniowe – test podsuwa się pod strumień moczu,
  • testy owulacyjne płytkowe – przypominają popularne testy ciążowe, najpierw mocz należy zebrać do pojemniczka, a następnie pipetką nanieść próbkę w odpowiednie pole testu.
Ponadto testy mogą być jednorazowe lub wielokrotnego użytku (np. zaawansowane cyfrowe testy strumieniowe).

Jak i kiedy zrobić test owulacyjny?

Kiedy zrobić test owulacyjny? W każdym zestawie znajduje się zwykle kilka testów. Pierwszy test wykonaj na 2-3 dni przed spodziewanym terminem jajeczkowania. W standardowym, 28-dniowym cyklu będzie to jego 11. lub 12. dzień (liczenie należy zacząć od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego). Kolejne testy można wykonywać nawet dzień po dniu – tak, aby jak najdokładniej określić termin owulacji.

Testy owulacyjne należy wykonywać późnym wieczorem, gdyż wtedy poziom hormonu LH jest najwyższy. Mniej więcej 2 godziny przed wykonaniem testu nie powinno się zbyt wiele pić, aby stężenie hormonu w moczu było jak największe.
Jak zrobić test owulacyjny? Zapoznaj się z ulotką dołączoną do produktu i podążaj zgodnie ze wskazówkami. Wynik testu należy odczytać po kilku minutach (zwykle 3-5).

Pozytywny test owulacyjny – co oznacza?

Jak odczytać wynik testu owulacyjnego? Zależy to od rodzaju testu. Przede wszystkim przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Testy płytkowe wyglądem przypominają zwykle klasyczne testy ciążowe. Jeśli pojawią się dwie kreski (w polu kontrolnym oraz polu testowym), oznacza to pozytywny wynik testu owulacyjnego. Jedna kreska w polu testowym natomiast informuje o wyniku negatywnym. W testach innego typu (np. strumieniowych) pozytywny wynik może określać np. uśmiechnięta buźka.

Pozytywny wynik testu owulacyjnego oznacza, że za 24-36 godzin rozpocznie się jajeczkowanie. Natomiast negatywny mówi o tym, że owulacja nie wystąpi w ciągu najbliższych 1-2 dni.

Test owulacyjny – co może zaburzać wynik?

Choć wiarygodność najdokładniejszych testów owulacyjnych sięga aż 99%, ich wynik mogą zaburzać niektóre choroby i stany organizmu. Należą do nich:
  • zespół policystycznych jajników,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej i innych leków hormonalnych,
  • karmienie piersią,
  • zaburzenia hormonalne.

Test owulacyjny a ciąża

Wykonywanie testu owulacyjnego w ciąży nie ma najmniejszego sensu. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, sięgnij koniecznie po test ciążowy. Natomiast test owulacyjny zastosuj w sytuacji, gdy dopiero planujesz potomstwo i chcesz określić, kiedy jest najlepszy czas na starania.

Test owulacyjny – cena i dostępność

Testy owulacyjne dostać można bez recepty w wielu aptekach, również tych internetowych. Ich cena różni się w zależności od rodzaju. Najdroższe są najdokładniejsze testy owulacyjne ze śliny, które mogą kosztować nawet ponad 100 zł.

Cena testów owulacyjnych paskowych to zaledwie kilka lub kilkanaście zł. W zestawie zwykle znajduje się kilka pasków. Testy owulacyjne płytkowe mogą kosztować 20-40 zł, a strumieniowe – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Autor: Olga Wacholc