Data modyfikacji:

Pięć rzeczy, które zaskoczą Cię po porodzie

Autor: Joanna

Zbliża się termin rozwiązania? Pewnie przeczytałaś mnóstwo poradników i wiesz, czego się spodziewać. Ja też na porodówkę jechałam nieźle obkuta i przekonana, że nic mnie nie zaskoczy (ha, ha, ha). Oto moja lista pięciu największych poporodowych niespodzianek.

1. Przepraszam, którędy na maraton?

Mówili – ćwicz przez całą ciążę, lepiej przygotujesz się do nowej roli. Nikt nie wspomniał o tym, że poród jest dla organizmu tym, co przebiegnięcie maratonu. Gdy pięć godzin po pierwszym porodzie pielęgniarka zapytała, czy dam radę pójść pod prysznic, powiedziałam hardo „jak nie dam, jak dam!”, po czym…osunęłam się z powrotem na łóżko z nogami miękkimi jak galareta. Taaak, maraton to zdecydowanie dobre porównanie.

Ja najwyraźniej pomyliłam bajki, bo poczułam jedynie ogromną ulgę, że już po wszystkim. Miłość od pierwszego wejrzenia przyszła wraz z wejrzeniem drugim, a może nawet i trzecim. Na pewno nie od razu.

2. Miłość od drugiego wejrzenia

3. Ratunku! Czy ta galareta to naprawdę mój brzuch?

Mówili – spokojnie, po porodzie figura wróci do normy. Zapomnieli dodać, że gdy lokator opuszcza brzuch, do brzucha ta informacja dociera ze sporym opóźnieniem. I że zamiast gratulacji, wciąż można usłyszeć sakramentalne: „Który to miesiąc ciąży?" Sterczący, wielki, obolały brzuch wyglądający jak balon, z którego dopiero co uszło powietrze – zdecydowanie inaczej wyobrażałam sobie swoje odbicie. Pocieszał jedynie brak rozstępów, ale radość trwała krótko - dwa dni po porodzie, dziady, wyszły!

CZYTAJ TEŻ: Mój partner nie cieszy się z mojej ciąży

4. Z deszczu pod rynnę

Mówili – po rozwiązaniu wreszcie zapomnisz co to zgaga, nudności i permanentne parcie na pęcherz. Nie doprecyzowali, że w zamian pojawią się bóle brzucha związane z obkurczaniem się macicy (z każdą kolejną ciążą podobno coraz mocniejsze; po moim pierwszym porodzie było na prawdę OK, po drugim - ooooj, bolaloooo), oraz pokąsane, bolące sutki.  Nie ma lekko, matko karmiąca.

5. Czy ktoś mnie widzi?

Mówili – oh, jak pięknie wyglądasz, oh, jaki fantastyczny brzuszek, oh, czy dobrze się czujesz? Do porodu. Po porodzie rozpłynęłam się w nicości i przestałam istnieć, bo od tej pory cała uwaga skierowana była na maluchu. Aż chciałam krzyknąć: Halo! A ja!? Niech mnie ktoś przytuli! W końcu przebiegłam maraton!

A Wy co byście dopisały do tej listy? Czekam na komentarze!

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

2020-07-03
Przeziębienie w trakcie ciąży zdarza się, wbrew pozorom, często. Jest to temat poważny, który oczywiście wymaga indywidualnego podejścia do pacjentki, ale nie musisz martwić się na zapas - przeziębienie niezwykle rzadko jest zagrożeniem dla zdrowia płodu. Sprawdź, jakie są sposoby na przeziębienie w ciąży, co można brać na przeziębienie w ciąży i jakie domowe sposoby mogą ci pomóc w walce z infekcją.
plan porodu

Plan porodu – co to jest i jak go napisać?

2019-08-20
Jesteś w ciąży i już za kilka chwil na świecie pojawi się twój maluszek. Chcesz jak najlepiej przygotować się na ten ważny dzień. Być może chodzisz razem z partnerem do szkoły rodzenia, czytasz, oglądasz filmiki instruktażowe. Chcesz poznać dokładny przebieg porodu naturalnego i cesarskiego cięcia. W twojej głowie pojawiają się już pewne oczekiwania i wyobrażenia. Możesz o nich porozmawiać z położną i spisać je, przygotowując plan porodu.
ciaza

Czy kawa w ciąży szkodzi? Ważne fakty dla mam

2019-08-12
Pojawia się pytanie – zrezygnować z kawy czy nie? Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku? Na ten temat powstało bardzo wiele mitów. Dowiedz się więcej!
Jak zorganizować Baby Shower?

Jak zorganizować Baby Shower?

2019-07-30
Baby shower to coraz bardziej popularny zwyczaj w Polsce. Na czym polega impreza tego typu i jak ją zorganizować? Poznaj nasze rady!
czego nie jeść w ciąży

Czego nie można jeść w ciąży? Uważaj na te 10 produktów!

2019-07-23
Niemal każdy wie, że przyszła mama powinna wyeliminować z diety szkodliwe używki. Jak się okazuje – to jednak nie wystarczy. Lista produktów zakazanych jest o wiele dłuższa! Dowiedz się, czego nie można jeść w ciąży, aby móc zapewnić bezpieczeństwo nienarodzonemu maluszkowi i sobie.
Szkola rodzenia

Szkoła rodzenia z perspektywy faceta

2019-06-17
Ciąża to odpowiedzialność, dziecko to odpowiedzialność i przede wszystkim życie to odpowiedzialność. Decydując się na pewne kroki musimy uświadomić sobie, jakie idą z tym korzyści oraz konsekwencje. W moim przypadku było łatwiej, ponieważ wspólnie z żoną bardzo chcieliśmy mieć potomka, więc byliśmy świadomi wyzwań czekających na nas tuż za rogiem. Mimo to nie obyło się bez wątpliwości i głębokich rozmyślań. Wtedy pojawiła się opcja uczestniczenia w szkole rodzenia, na którą się zdecydowaliśmy. Wiecie co? Dawno tak dobrze się nie bawiłem.