Data publikacji:

Wysypka na dłoniach u dziecka: jakie mogą być przyczyny i jak wyleczyć?

Wysypka na dłoniach u dziecka to powszechny problem, z którym często borykają się rodzice. Jednak dzięki odpowiedniej higienie, unikaniu alergenów i szybkiemu wdrożeniu odpowiedniego leczenia można skutecznie radzić sobie z tym kłopotem. Warto poznać możliwe przyczyny i metody zapobiegania wysypkom, a także sposoby na walkę z nimi. Pamiętaj też, że szybka reakcja oraz właściwe postępowanie to klucz do zdrowia i dobrej kondycji skóry naszych pociech.
wysypka na dłoniach u niemowlaka

Wysypka na dłoniach u dziecka: przyczyny

Wysypka na dłoniach u dziecka może mieć wiele przyczyn, zaczynając od alergii na leki czy kosmetyki oraz uczuleń pokarmowych i wziewnych, które mogą pojawić się w różnym wieku. Wysypka alergiczna jest zwykle swędząca i czerwona, często występuje również na innych częściach ciała, nie tylko na dłoniach. Chcąc ustalić, czy to alergia jest przyczyną zmian, warto zastanowić się, czy w diecie malucha nie pojawiły się w ostatnim czasie nowe składniki i spróbować je wyeliminować, by sprawdzić, czy taka zmiana przyniesie poprawę. Dobrze jest też zwrócić uwagę na kalendarz pylenia, oceniając, czy wysypka u dziecka na dłoniach nie pojawiła się w newralgicznym dla alergików okresie. Uczulać mogą też leki, kremy, maści a nawet ubrania, zaleca się więc dokładnie przyjrzeć wszystkim nowym czynnikom, które pojawiły się w życiu dziecka w krótkim czasie przed pojawieniem się zmian skórnych.
Jedną z najczęstszych przyczyn wysypki u dziecka na dłoniach i stopach jest schorzenie o nazwie „ręka, stopa i usta”. Jest to choroba wirusowa, która, jak podpowiada nazwa, powoduje wysypki na dłoniach, stopach i w okolicy ust. Zmiany na skórze są zwykle czerwone i bolesne, czasem tworzą się pęcherze. Wirus ten jest mocno zaraźliwy i często występuje u dzieci w wieku przedszkolnym, szybko przenosząc się między maluchami.
Jeśli dziecko ma podejrzenie atopowego zapalenia skóry, może u niego wystąpić również wysypka na dłoniach. Atopowe zapalenie skóry to choroba, która w początkowym stadium objawia się bardzo suchą, swędzącą skórą i wysypkami na różnych częściach ciała. Zdiagnozować może ją dermatolog, który zaleca też wówczas odpowiednie leczenie. 
Bolesna lub swędząca wysypka na dłoniach u dziecka może być oznaką różnych chorób, dlatego ważne jest jej dokładne zbadanie i postawienie właściwej diagnozy przez lekarza. Do rzadszych, jednak również możliwych przyczyn wystąpienia wysypki na dłoniach i stopach u dziecka zalicza się:
  • wyprysk potnicowy, czyli zapalenie skóry, które może mieć różny przebieg. Objawia się m.in. swędzącą, zaczerwienioną i łuszczącą się wysypką, mogą pojawiać się również bolesne grudki i pęcherzyki;
  • świerzb, czyli choroba wywołana przez pasożyty, które gnieżdżą się w naskórku. Jest schorzeniem zakaźnym, a objawia się m.in. swędzącą wysypką, która przyjmuje postać czerwonych kropek, głównie na rękach, ale też na innych częściach ciała; 
  • ospa wietrzna, choroba wywołana przez wirusa Varicella-Zoster. Charakteryzuje się m.in. wysypką skórną, która pojawia się na całym ciele, w tym na dłoniach i stopach; 
  • półpasiec, również wywoływany przez Varicella-Zoster, który jest odpowiedzialny za ospę wietrzną. Charakteryzuje się m.in. bolesną, swędzącą wysypką, która może pojawić się na dłoniach i innych częściach ciała. 
  • W przypadku wystąpienia wysypki na dłoniach u dziecka, ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dlatego, jeśli zauważysz u swojej pociechy swędzącą wysypkę na dłoniach, nie bagatelizuj tego problemu. Skontaktuj się z lekarzem, który wskaże właściwe postępowanie.

    Wysypka na dłoniach i stopach u dziecka: jak ją wyleczyć?

    Leczenie wysypki na stopach i dłoniach u dziecka zależy od jej przyczyny. Jeśli wysypka jest wynikiem choroby „ręki, stopy i ust”, nie ma konkretnego leczenia. Objawy można łagodzić poprzez podawanie dziecku leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz zapewnienie mu odpowiedniej pielęgnacji skóry – konkretne produkty najlepiej aby zalecił lekarz. Jeżeli wysypka na dłoniach u dziecka jest wynikiem reakcji alergicznej, należy wyeliminować czynnik wywołujący uczulenie i podać dziecku leki antyhistaminowe. W przypadku atopowego zapalenia skóry, konieczne jest stosowanie kremów nawilżających i leków przeciwzapalnych. Natomiast w leczeniu takich schorzeń jak świerzb stosuje się specjalne maści i leki przeciwpasożytnicze. W przypadku ospy wietrznej podaje się przede wszystkim leki łagodzące objawy choroby, odpowiednie dla wieku dziecka. 

    Wysypka na dłoniach u dziecka: jak zapobiegać?

    Aby zapobiec wysypce u dziecka na stopach i dłoniach, warto przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, należy dbać o higienę rąk i stóp, szczególnie w trakcie przechodzenia chorób zakaźnych (wirusowych). Po drugie, warto unikać potencjalnych alergenów i używać łagodnych kosmetyków, zwłaszcza jeśli maluch ma potwierdzone uczulenia. Po trzecie, powinno się regularnie nawilżać skórę dziecka, co jest bardzo ważne, jeśli ma ono skłonność do pojawiania się stanów zapalnych skóry. Po czwarte, w miarę możliwości, należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami mierzącymi się z chorobą „ręki, stopy i ust”, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia.
    Wysypka na dłoniach u dziecka w większości przypadków jest łagodna i można ją wyleczyć przy pomocy leków oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jednak w niektórych sytuacjach wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Warto pamiętać, że leczenie bolesnej lub długotrwałej wysypki na dłoniach u dziecka nie powinno opierać się wyłącznie na samodzielnej diagnozie i stosowaniu domowych sposobów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Rita Turbiarz
    Rita Turbiarz

    Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!